Litva zvyšuje bezpečnostní opatření okolo elektrického vedení do Polska
Litevská vláda zavedla zvýšená bezpečnostní opatření okolo elektrického vedení spojujícího tuto pobaltskou zemi s Polskem. Příští měsíc se Litva chystá odpojit od sítě ze sovětské éry, kterou sdílí s Ruskem a Běloruskem, a kabinet ve Vilniusu dnes oznámil, že eviduje pokusy o narušování tohoto procesu. Informují o tom agentury Reuters a PAP.
Vilnius byl svědkem jasných a zřetelných snah o "narušení tohoto procesu ze strany odpůrců", uvedl litevský premiér Gintautas Paluckas v dnešním vládním prohlášení. Podle něj je tato záležitost zásadní nejen v oblasti energetiky, ale také z hlediska národní bezpečnosti.
Prohlášení přichází v době, kdy zbývají týdny do odpojení pobaltských států od sovětské energetické sítě BRELL s Ruskem a Běloruskem, aby se jejich vedení prostřednictvím energetického propojení s Polskem synchronizovalo s evropskou sítí. Oddělení se má uskutečnit 8. února.
Náměstek litevského ministra energetiky Arnoldas Pikzirnis uvedl, že navzdory pokusům zabránit odchodu pobaltských států ze společné energetické sítě s Minskem a Moskvou je tento proces "neodvolatelný", píše agentura PAP.
Litevská vláda potvrdila, že v Baltském moři byly instalovány systémy proti dronům a podvodní ochrany, které mají zvýšit bezpečnost v regionu. Vilnius navíc posílil monitorování elektrického kabelu NordBalt, který spojuje Litvu se Švédskem.
Zvýšená bezpečnostní opatření pro elektrické vedení s názvem LitPol Link spojující Polsko a Litvu souvisí také s nedávným vývojem v Baltském moři, kde byly poškozeny 25. prosince čtyři telekomunikační kabely a jeden kabel pro vedení elektrické energie. Finsko v návaznosti na to zadrželo tanker Eagle S převážející ruskou ropu a uvedlo, že má podezření, že plavidlo poškodilo kabely úmyslně. Země v Pobaltí se obávají sabotážních činů po několika narušeních podmořských kabelů i produktovodů od roku 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.
Vilnius, Riga a Tallinn jsou ze sovětských dob součástí společné, synchronně přepínané energetické sítě s Ruskem a Běloruskem - takzvaného Brellova systému. To znamená, že tyto státy jsou víceméně závislé na síti dvou sousedních zemí a zároveň jsou závislé na Moskvě, pokud jde o udržení stability jejich elektrických soustav. Takovou situaci považoval Vilnius za bezpečnostní riziko.
Súvisiace články
Produkce plynu v Norsku byla loni na rekordu, letos se čeká mírný pokles
Produkce zemního plynu v Norsku se loni meziročně zvýšila o 6,9 procenta na rekordních 124 miliard metrů krychlových. Letos se ček…
CVVM: S další výstavbou v Dukovanech souhlasí víc než tři čtvrtiny občanů
S výstavbou nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany souhlasí více než tři čtvrtiny občanů Česka. Vládě při rozhodování o jadern…
Zelenskyj a Sanduová se dohodli na společném řešení energetické krize
Prezidenti Ukrajiny a Moldavska Volodymyr Zelenskyj a Maia Sanduová se dnes v telefonickém rozhovoru dohodli na společném řešení e…
Graf dňa: Európa chce skoncovať s ruským plynom, ale z Ruska dováža rekordné objemy LNG
Napriek snahe Európskej únie odstrihnúť sa od ruského plynu sa jej to stále celkom nedarí. Prestal síce tiecť potrubím cez Ukrajin…
Ze skupiny bojující proti emisím vystoupilo před Trumpovou inaugurací šest největších amerických bank
Šestice největších bank Spojených států vystoupila před inaugurací Donalda Trumpa z Net-Zero Banking Alliance (NZBA), OSN podporov…
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.