Zelenskyj a Sanduová se dohodli na společném řešení energetické krize
Prezidenti Ukrajiny a Moldavska Volodymyr Zelenskyj a Maia Sanduová se dnes v telefonickém rozhovoru dohodli na společném řešení energetické krize v Moldavsku včetně Podněstří. Kyjev je připraven separatistickému regionu poskytnout zejména své uhlí, vyplývá z prohlášení obou stran, o nichž informovala agentura Reuters. Podněstří dlouho spoléhalo na dodávky ruského zemního plynu, ale jeho tok do regionu přes Ukrajinu byl zastaven 1. ledna, protože Ukrajina se rozhodla neobnovit dohodu o tranzitu přes své území.
"Jsme připraveni Moldavsku pomoci, zejména dodávkami uhlí," uvedl Zelenskyj po telefonátu s moldavskou prezidentkou ve svém večerním videu. "Je velmi důležité udržet stabilitu, dát všem lidem v Moldavsku podmínky k mírovému životu a práci pro svou zemi, k překonání chudoby a k našemu společnému směřování do Evropské unie," dodal ukrajinský prezident. Zdůraznil, že krize je důsledkem ruského "pokusu manipulovat s energetickými zdroji" s cílem poškodit proevropskou moldavskou vládu.
Prohlášení kanceláře moldavské prezidentky uvádí, že oba státníci se shodli na společných řešeních, která mají zabránit zhoršování humanitární krize, a to i "využíváním alternativních zdrojů energie, jako je uhlí".
V Podněstří se bez dodávek plynu ocitly desetitisíce spotřebitelů a zastavil se i místní průmysl. Místo ruského plynu začal místní energetický podnik DRES spalovat zásoby uhlí, které však vydrží jen do konce ledna.
Podněstří, které je závislé na finanční podpoře z Moskvy, existuje po boku Moldavska bez jakéhokoli mezinárodního uznání. Jeho zhruba 450.000 obyvatel je dvakrát denně vystaveno čtyřhodinovému blackoutu, píše Reuters. Samozvaný podněsterský prezident Vadim Krasnoselskij viní Moldavsko z neschopnosti krizi řešit a zároveň odmítá prohlášení úřadů v Kišiněvě o nabídce pomoci.
Súvisiace články
Holandsko hlási tretie najvyššie ceny plynu spomedzi všetkých krajín Európy
Účty za plyn v Holandsku patria medzi najvyššie v Európe, keď viac na spotrebu tejto suroviny míňajú len Švajčiari a Švédi. Uviedo…
USA by mohli do piatich rokov zdvojnásobiť vývoz zemného plynu, tvrdia ruskí experti
Spojené štáty by mohli do roku 2030 zdvojnásobiť svoj vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG), pričom približne polovica tohto obj…
Spotřeba plynu v ČR zůstala i přes meziroční nárůst o 3,7 % hluboko pod dlouhodobým průměrem
Spotřeba zemního plynu se v naměřených hodnotách v České republice v roce 2024 oproti předchozímu roku téměř nezměnila. Podle před…
Fico pohrozil zastavením pomoci Ukrajině a vetem v EU kvůli sporům s Kyjevem
Rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského zastavit tranzit ruského plynu přes Ukrajinu výrazně poškozuje Slovensko a především E…
Slovenští vládní představitelé tlumočí propagandu Putina, zaznělo z opozice
Slovenští vládní představitelé tlumočí propagandu ruského prezidenta Vladimira Putina, řekl předseda slovenské opoziční strany Svo…
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.