Země mohla získat vodu po kontaktu s plynným diskem, nikoliv v důsledku srážky
Země podobně jako další planety mohla získat vodu po kontaktu s plynným diskem, který vznikl sublimací ledu z asteroidů. Ve své práci to tvrdí tým odborníků vedeným francouzským astronomem Quentinem Kralem, který zároveň poukazuje na to, že otázka vody na naší planetě stále zůstává předmětem vášnivých debat. Jedna z nejčastěji přijímaných teorií o původu vody uvádí, že tato klíčová složka pro život se na Zemi dostala z těles, které dopadla na povrch planety.
Kralův tým poukázal na to, meteority nemusely být hlavním zdrojem hojnosti vody na Zemi. Ve své práci prozkoumal mechanismus účinného přenosu vody i bez srážek s jinými tělesy. Výsledkem je teorie, podle které led na asteroidech z doby formování Sluneční soustavy sublimoval, tedy se změnil v plyn. Následně vznikl plynný disk, který se pohyboval po soustavě a předával vodu planetám a dalším objektům.
"Zjistili jsme, že nový mechanismus přenosu vody v podobě disku je efektivní a schopný vysvětlit přítomnost vody na Zemi a také na dalších planetách a na Měsíci," uvádí Kralův tým. Takový plynný disk mohl existovat po stovky milionů let. Studie poznamenává, že obdobný vodní disk by mohla zaznamenat astronomická observatoř ALMA v mladých pásech asteroidů v jiných planetárních soustavách.
V závěrech experti svou teorii přenosu vody označují jako univerzální proces, který není vázán výhradně na Sluneční soustavu, ale může se dít i v jiných systémech.
Všeobecně přijímaná teorie o tom, kdy se na Zemi objevila voda, tvrdí, že se tak stalo až poté, co planeta dokončila své formování. Předchozí voda přítomná v rané fázi vzniku planety se vypařila v důsledku obří srážky s objektem velikosti Marsu a ta nová se na Zemi dostala následně z cizích těles, které na povrch dopadaly jako meteority. Jedna z dalších teorií publikovaná před několika lety v časopise Science Advances naopak uvádí, že většina vody z mladé Země, takzvané proto-Země, zmiňovanou obří srážku přečkala. Tento model vychází z toho, že po obří kolizi dopravily meteority jen pět až 30 procent veškeré vody na Zemi.
Súvisiace články
V Alpách za 100 let ubyla třetina sněhu, uvádí rakouská studie
V Alpách za 100 let ubyla třetinu sněhu, píše rakouská tisková agentura APA. Upozorňuje na to studie společnosti Eurac Research v…
Nový zdroj energie alebo hrozba pre komunity? Filipíny stoja na križovatke
Obyvatelia v blízkosti filipínskeho prístavu Batangas sa obávajú, že päť elektrární na skvapalnený zemný plyn (LNG) a dva neďaleké…
Ľudia sú ochotní separovať biologický odpad najmä vtedy, keď im obce sľúbia nižšie poplatky
Najčastejšou chybou je igelitové vrecko.
Ministerstvo plánuje, jak vyčistit řeky od škodlivin. Dohlédne na vlastníky jímek a domovních čistíren
Na majitele nemovitostí míří další povinnost. Ministerstvo životního prostředí plánuje zřídit nový registr, do něhož by se povinně…
Největší svolávací akce Rakouska má rozuzlení. Z milionů litrů koly bude bioplyn
Už před několika týdny se společnost Coca-Cola HBC Rakousko rozhodla preventivně stáhnout z trhu asi 28 milionů půllitrových PET l…
Kalendár akcií
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.