V Alpách za 100 let ubyla třetina sněhu, uvádí rakouská studie
V Alpách za 100 let ubyla třetinu sněhu, píše rakouská tisková agentura APA. Upozorňuje na to studie společnosti Eurac Research v Bolzanu. Výrazný pokles byl zaznamenán od 80. let minulého století, což se shoduje s výrazným nárůstem teploty, uvedl autor studie a environmentální meteorolog Michele Bozzoli.
"Vývoj množství nového sněhu v Alpách je silně negativní, mluvíme o celkovém poklesu o 34 procent," říká. Nejvýraznější úbytek sněhu byl zaznamenán v místech ležících pod 2000 metry nad mořem a v jižněji ležících oblastech, tedy v Itálii, Slovinsku a v části rakouských Alp. V severních Alpách, ve Švýcarsku a Severním Tyrolsku hraje nadmořská výška hlavní roli. Zde byl pozorován úbytek 23 procent. V jihozápadní části Alp to byla dokonce polovina.
Vývoj zřejmě není způsoben nedostatkem srážek, kterých v zimním období přibylo. V nižších nadmořských výškách se však sněžení mění v déšť. V jihozápadních a jihovýchodních oblastech ale teploty vystoupaly už tak vysoko, že i ve vyšších polohách jen prší. "Sníh je zásadní pro zásobování vodou. Bez vody z tajícího sněhu na jaře nemohou být naplněny rezervoáry. Sníh také chrání ledovce před táním a půdu před odpařováním vlhkosti," dodává Bozzoli.
Sníh má vliv nejen na zimní sporty, ale také "na všechny aktivity a procesy, které jsou na vodě závislé". To by politici neměli z pohledu plánování týkajícího se zásobování vodou už dále přehlížet, myslí si výzkumník.
Studie vyšla ve vědeckém časopise International Journal of Climatology. Vědci shromáždili data o sněhových srážkách a sněhové pokrývce ze 46 míst z celé oblasti Alp. Nejnovější data sesbírali z moderních meteorologických stanic, zatímco nejstarší pocházejí z registrů, do nichž pověření pozorovatelé dříve ručně zapisovali, kolik centimetrů sněhu na určitých místech napadlo.
Súvisiace články
Země mohla získat vodu po kontaktu s plynným diskem, nikoliv v důsledku srážky
Země podobně jako další planety mohla získat vodu po kontaktu s plynným diskem, který vznikl sublimací ledu z asteroidů. Ve své pr…
SPD chce ve Sněmovně řešit energie, Okamura chce odstoupit od pařížské dohody
Opoziční hnutí SPD chce mimořádnou schůzi Sněmovny ke zdražování energií. Podle jeho předsedy Tomia Okamury má Česko odstoupit od…
Nový zdroj energie alebo hrozba pre komunity? Filipíny stoja na križovatke
Obyvatelia v blízkosti filipínskeho prístavu Batangas sa obávajú, že päť elektrární na skvapalnený zemný plyn (LNG) a dva neďaleké…
WP: Tepelná čerpadla v mrazech přestávala fungovat. To již neplatí
Elektrické systémy vytápění a klimatizace se v minulosti používaly spíše v teplejších oblastech, protože starší modely v teplotách…
Ľudia sú ochotní separovať biologický odpad najmä vtedy, keď im obce sľúbia nižšie poplatky
Najčastejšou chybou je igelitové vrecko.
Kalendár akcií
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.