Ceny ropy kvůli nejistému výhledu poptávky a dodávek klesají

Ceny ropy na začátku nového měsíce klesají. Může za to nejistota spojená s vývojem dodávek a globální poptávky. Investoři také čekají na vystoupení šéfa centrální banky USA (Fed) Jeroma Powella, ve kterém by mohl naznačit, jak se budou vyvíjet úrokové sazby ve Spojených státech.

Ceny ropy kvůli nejistému výhledu poptávky a dodávek klesají

Kolem 17:40 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 1,4 procenta na 90,94 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 1,82 procenta a prodávala se za 89,14 dolaru za barel. Na počátku obchodování přitom oba kontrakty rostly o více než jeden dolar.

Ceny ropy ve třetím čtvrtletí vzrostly o téměř 30 procent kvůli předpovědím vysokého deficitu dodávek ve čtvrtém čtvrtletí, protože Saúdská Arábie a Rusko prodloužily snížení dodávek až do konce roku.

Investoři také čekají na další komentář Powella, aby mohli posoudit, jakým směrem se vydají úrokové sazby v USA. Zvýšení úroků, jehož cílem je zpomalit inflaci, může zbrzdit hospodářský růst a snížit poptávku po ropě.

Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem, tedy skupina známá jako OPEC+, zřejmě na svém středečním zasedání nezmění svoji těžební politiku. Šéf OPEC Haísám Ghais dnes uvedl, že ve výhledu globální poptávky je organizace optimistická a poptávka po ropě je letos poměrně odolná, stejně jako loni.

Průzkum agentury Reuters dnes ukázal, že těžba OPEC v září druhý měsíc za sebou stoupla, navzdory snížení těžby Saúdskou Arábií. Způsobil to hlavně růst produkce Nigérie a Íránu. Turecko by také mělo tento týden obnovit provoz ropovodu z Iráku, který byl přerušen před zhruba šesti měsíci. To znamená vyšší dodávky na trh.

Sobotní statistika ukázala, že aktivita čínských továren v září poprvé za šest měsíců vzrostla, což naznačuje, že druhá největší ekonomika světa se začíná stabilizovat. Údaje ze zpracovatelského sektoru eurozóny, Německa a Británie však byly v září slabé, což je špatnou zprávou pro poptávku po ropě.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent prosinec 90,94 93,20
New York - NYMEX WTI listopad 89,14 90,79

Súvisiace články

Na 50 ropných společností se v Dubaji zavázalo do 2030 přestat s emisemi metanu

Na 50 ropných společností, které dohromady tvoří polovinu celosvětové produkce, se dnes na klimatické konferenci OSN (COP28) v Dub…

USA uvalily další sankce kvůli obcházení cenového stropu na ruskou ropu

Spojené státy dnes uvalily další sankce kvůli obcházení cenového stropu na ruskou ropu. Jejich terčem jsou majitelé tří ropných ta…

Skupina ČEZ dokončila prodej svého podílu ve společnosti AKCEZ tureckému investorovi Torunlar Group

Dnes došlo mezi Skupinou ČEZ a tureckými společnostmi Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. a Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenku…

Ceny ropy se po čtvrtečním výrazném poklesu stabilizovaly

Ceny ropy se dnes stabilizovaly po čtvrtečním dvouprocentním poklesu, za kterým stála skepse ohledně nejnovější dohody skupiny OPE…

Elektrárny Opatovice zvyšují od ledna cenu za teplo, domácnosti zaplatí více

Domácnosti, které odebírají teplo z opatovické elektrárny, za vypápění v příštím roce zaplatí víc. Běžná domácnost si měsíčně přip…

Kalendár akcií

Dny teplárenství a energetiky

23. 04. 2024 16:00 - 24. 04. 2024 00:00
Clarion Congress Hotel Olomouc

PRO-ENERGY CON 2024

07. 11. 2024 16:00 - 08. 11. 2024 00:00
Hotel Amande, Hustopeče, ČR
Odborná konference PRO-ENERGY CON pořádaná již od roku 2011, je již tradičním setkáním zástupců a předních odborníků všech energetických odvětví. Konf...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

80817
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
981
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika