Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132.000 starých neekologických kotlů
Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132.000 starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Ze všech výzev těchto dotací bylo už vyplaceno 122.534 výměn nevyhovujících kotlů celkem za 14,2 miliardy korun, sdělila ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Dalších 80.000 výměn starých zdrojů tepla včetně nevyhovujících kotlů na uhlí podpořil program Nová zelená úsporám. Od spuštění kotlíkových dotací před deseti lety se tak podpořila výměna více než 200.000 neekologických kotlů, jejichž používání je od září loňského roku zakázáno. Omezení jejich používání zlepšilo podle dat ovzduší v ČR.

Podle Krejčí právě tyto výměny nejvíce pomáhají se zlepšováním kvality ovzduší v českých obcích a městech snížením emisí prachových částic a rakovinotvorného benzoapyrenu. Díky podpoře se zároveň snižuje závislost domácností na fosilních palivech a urychluje se přechod k čistším technologiím.
"Vývoj kvality ovzduší jednoznačně ukazuje, že výměny kotlů přispívají ke zlepšování kvality ovzduší. Zatímco v roce 2015, kdy se zahájily kotlíkové dotace, byl imisní limit překročen na 20,4 procenta území ČR, v současnosti nedosahuje rozloha ČR s překročeným imisním limitem ani jedno procento území," uvedla Krejčí.
Od zákazu neekologických kotlů hrozí lidem při jejich používání v krajních případech pokuty až 50.000 korun, a to opakovaně. Ministerstvo v minulosti ale radilo městům a obcím, které kontrolují staré kotle, aby braly ohled na majitele domů, kteří si podali žádost o výměnu kotle. "Cílem v prvním období po platnosti zákazu není snaha udělovat pokuty, ale pokusit se dosáhnout náhrady či ukončení provozu nevyhovujícího zdroje v nejbližším náhradním termínu," dodala Krejčí.
Ministerstvo životního prostředí zjišťuje data o kontrolách, udělených sankcích a nápravných opatřeních od jednotlivých obcí s rozšířenou působností vždy za topnou sezonu. Informace od zákazu neekologických kotlů zatím chybí.
Ministerstvo metodicky vede obecní úřady k provádění plošných kontrol technického stavu a provozu kotlů. Kontroly provádí obce s různou intenzitou a postupují podle svých možnosti a okolností. V současnosti se odhaduje, že zbývá vyměnit 100.000 kotlů.
Súvisiace články
Lidé z Pošumaví 22. rokem pochodovali proti plánovanému jadernému úložišti
Přes 200 pěších a cyklistů dnes na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, kt…
Rafinérie v Litvínově funguje po týdnu od odstávky na 40 procent kapacity
Rafinérie v Litvínově funguje po týdnu od odstavení provozu kvůli výpadku elektřiny na 40 procent své kapacity. Výpadek víc zasáhl…
MŽP: Na horkovod z Dukovan do Brna je připraveno až 11 miliard korun z povolenek
Na financování výstavby horkovodu z Dukovan do Brna je připraveno až 11 miliard korun z výnosů z dražeb emisních povolenek. Minist…
Vlček bude v Asii jednat o energetice či strojírenství, sejde se s lidmi z KHNP
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček bude v Asii jednat o posílení spolupráce v energetice nebo strojírenství. Cestu, na které h…
Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad
Těžba hnědého uhlí v severočeském dole Bílina skončí nejpozději v roce 2033. Potvrdil to Český báňský úřad rozhodnutím, které zveř…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.