V Litoměřicích začnou vědci v areálu kasáren na podzim hloubit mělké vrty
V areálu bývalých kasáren v Litoměřicích začnou vědci na podzim hloubit mělké vrty. Některé z nich budou dodávat energii, další budou monitorovací. S hloubením dvou několikakilometrových vrtů začnou odborníci zřejmě ke konci příštího roku. Práce jsou součástí geotermálního projektu získávání energie z nitra Země. ČTK to řekl manažer projektu Antonín Tym. Projekt nemá podle krajského úřadu významný vliv na životní prostředí. Vrty by mohly dodávat vodu o teplotě až 100 stupňů Celsia.

Plán získávání tepla z nitra Země tvůrci upravili. Místo tří pětikilometrových vrtů budou dva kratší, přibudou mělké vrty a odborníci postaví ještě další zdroje obnovitelné energie. Z oznámení krajského úřadu na webu vyplývá, že stavba významně neovlivní životní prostředí, proto nebude posuzována podle příslušného zákona.
Se zkušebním provozem se podle Tyma zatím nadále počítá v závěru roku 2027. "Teď jsme ve fázi výběru dodavatelů na řadu technologií, dopracovávají se projektové dokumentace. Od podzimu se budou realizovat mělké vrty a během tohoto období bude soutěž na práce na hlubokých vrtech," uvedl Tym.
Letos na jaře vyhloubili odborníci dva průzkumné vrty. "Na základě nich jsme dospěli k závěru, že půjdeme po etapách a celkový počet mělkých vrtů přizpůsobíme situaci," uvedl Tym. Některé budou dodávat energii, další budou sledovat tok, teplotu, vydatnost a směr vody.
Původní záměr upravili tvůrci tak, že snížili počet hlubokých vrtů ze tří na dva. Jejich hloubka bude tři až čtyři kilometry, nikoliv pět. Soustavu doplní mělké vrty od 100 metrů do půl kilometru. Zároveň přibudou ještě další obnovitelné zdroje. Cílem je jímání geotermální energie a využití horninového masivu k sezonní akumulaci tepla v kombinaci s využitím solárních systémů a elektrolytické výroby vodíku.
Projekt SYNERGYS, jehož hlavním cílem je využití geotermální energie, budování podzemních zásobníků tepla, výroba tzv. zeleného vodíku a podobně, Ústecký kraj zařadil mezi strategické projekty v programu spravedlivé transformace. Náklady se odhadují na 1,25 miliardy korun. Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry.
Súvisiace články
Okupovaná část Záporožské oblasti je z velké části bez proudu a dodávek vody
Okupovaná část ukrajinské Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny se potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektřiny a vody. Systém záso…
Ústecká parkoviště do budoucna zřejmě doplní nabíjecí stanice pro elektromobily
Parkovací plochy na sídlištích i placená parkoviště a stání v Ústí nad Labem v majetku města by mohly do budoucna doplnit nabíjecí…
Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon
Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích najede po přestávce jednoho ze soustrojí tento týden na plný výkon. Energetici v ní děla…
ČEZ zrekonstruuje horkovodní kotel v Třeboradicích k výrobě teplé vody pro Prahu
Energetická společnost ČEZ zrekonstruuje horkovodní kotel v Třeboradicích, v němž bude vyrábět teplou vodu pro část Prahy. Kotel b…
Vlček bude v Asii jednat o energetice či strojírenství, sejde se s lidmi z KHNP
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček bude v Asii jednat o posílení spolupráce v energetice nebo strojírenství. Cestu, na které h…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.