Průzkum: Většina českých firem zbytečně přeplácí za energie až miliardy Kč ročně
Většina českých firem zbytečně přeplácí za energie až miliardy korun ročně. Dodavatele a jejich tarify často vybírají nahodile nebo vůbec a nereagují na vývoj na trhu. Aktivně účty za energie řeší zhruba čtvrtina z nich, asi deset procent firem pak soutěží dodavatele a má vlastního energetického experta. Vyplývá to z průzkumu mezi firmami od společnosti Tedom.

"Vidíme zde hluboko zakořeněný problém. Zatímco služby z jiných odvětví se optimalizují do posledního detailu, energetika zůstává u většiny firem opomíjená. Přitom právě tady se dá relativně snadno uspořit," uvedl ředitel Tedom energie Jakub Odložilík.
Problémy se podle něj táhnou už od energetické krize, která firmám přinesla šokovou zkušenost, protože ceny energií prudce vzrostly a podniky, často bez potřebné odbornosti, zafixovaly dodávky za dosud nejvyšší ceny. Energetický trh se sice od té doby stabilizoval, většina firem se přesto podle průzkumu k tržnímu přístupu dosud nevrátila. "Na trhu dnes dominují dvě obavy: že firmy přeplatí při fixaci, nebo naopak neuhlídají výkyvy u spotu," podotkl Odložilík.
Nejzodpovědněji se podle průzkumu chová v ČR asi desetina podniků, které mají interního energetika, strategicky plánují a pravidelně soutěží svého dodavatele. Typicky jde o velké výrobní závody, nemocnice nebo obchodní řetězce. Dalších asi 15 procent firem, mezi něž patří například větší hotely, úřady nebo nákupní centra, podle průzkumu sleduje trh, investuje do obnovitelných zdrojů nebo spolupracuje s externími poradci. Největší část společností, což jsou zejména menší administrativní nebo výrobní firmy, obvykle řeší energie až při skončení svého kontraktu, a to bez hlubší analýzy. Zhruba pětina firem pak nedělá podle průzkumu ani to a zůstává u stávajícího dodavatele po první nabídce.
Výsledky průzkumu tak podle Tedomu, který v této souvislosti představil pro firmy nový tarif kombinující fixní a spotové ceny, ukazují nejen pasivitu v rozhodování, ale i nevyužitý potenciál. V případě větší pozornosti firem ke správě energií by podle odhadu firmy mohly úspory za energie u českých firem dosahovat i miliard korun ročně.
Súvisiace články
Gazprom nevyplatí za vlaňajšok dividendu, aj keď sa ruská štátna plynárenská firma vrátila k zisku
Podľa zdroja agentúry Reuters sú dôvodom vysoké úroky, ktoré firme predražujú náklady na pôžičky. Nevyplatiť dividendy odporučila…
Vláda nariadila, koľko plynu musí SPP držať v zásobníkoch
Dodatočné náklady, ktoré štátnej spoločnosti vzniknú, ministerstvo vyčíslilo v desiatkach miliónov eur. Slovenský plynárenský prie…
Španielsky blackout je výstrahou. Veľké zmeny frekvencie pred výpadkom pozorovali aj iní operátori
Európa bola nedávno svedkom obrovského výpadku prúdu, ktorý bol najväčším za posledné dekády. Blackout v Španielsku a Portugalsku…
MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov
Ministerstvo životního prostředí představuje novou metodickou příručku. Ta ukazuje, jak lze renovovat architektonicky a historicky…
Vídeň se zbavuje asfaltu mílovými kroky
Rakouská metropole bojuje proti tepelným ostrovům a rychle mění beton v zeleň. Spustila už přes 300 projektů, vysadila tisíce stro…
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.