Bývalý německý kancléř Schröder dál obhajuje plynovod Nord Stream 2
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder nadále považuje rozhodnutí spojit Rusko a Německo plynovodem Nord Stream 2 za správné. Uvedl to podle agentury DPA v dopise, který zaslal vyšetřovacímu výboru zemského sněmu spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, jenž se zabývá stavbou kontroverzního plynovodu. Schröder před výborem před časem odmítl vypovídat ze zdravotních důvodů.

Podle 81letého sociálního demokrata Schrödera, který stál v čele německé vlády v letech 1998 až 2005, potřebuje německý průmysl bezpečnou a levnou energii, aby byl na světových trzích konkurenceschopný. Obnovitelné zdroje energie nejsou podle něj zatím stále dostatečně spolehlivé a výroby energie z jádra se Německo vzdalo. "Jsem proto pro zemní plyn a potrubí je ekologičtější než tanker poháněný topným olejem, který k nám přiveze LNG," dodal.
Schröder měl v polovině ledna vypovídat před vyšetřovacím výborem v zemském sněmu ve Schwerinu. Poslanci se v něm zabývají případným ruským vlivem na regionální politiky, kteří schvalovali výstavbu ropovodu Nord Stream 2 spojujícího Německo a Rusko přes Baltské moře.
Výpověď před výborem ale Schröder odřekl s odkazem na své špatné zdraví. Podle tehdejšího vyjádření trpí bývalý kancléř typickými příznaky syndromu vyhoření včetně hlubokého vyčerpání, nedostatku energie a poruchami spánku. Pozornost médií proto vyvolala Schröderova účast na středeční volbě nového premiéra spolkové země Dolní Sasko. Než se stal spolkovým kancléřem, byl Schröder osm let sám dolnosaským premiérem.
Plynovod Nord Stream 2 byl dokončen v roce 2021, jeho potrubím ale nikdy žádný plyn neproudil. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nebyl uveden do komerčního provozu. Spolu s plynovodem Nord Stream 1, který byl uveden do provozu v roce 2011, byly trubky Nord Streamu 2 poškozeny při sérii explozí v září 2022.
Schröder je v Německu vnímán značně kontroverzně. Po odchodu z vrcholné politiky působil mimo jiné ve společnostech Nord Stream 2 a Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu. Po ruské invazi na Ukrajinu neodsoudil Moskvu za vojenskou agresi, kritizoval protiruské sankce a odmítal odejít z funkcí v ruských státních podnicích. Schröder se rovněž netají přátelstvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pokus sociální demokracie svého bývalého předsedu kvůli proruským názorům vyloučit ale ztroskotal.
Súvisiace články
Gazprom nevyplatí za vlaňajšok dividendu, aj keď sa ruská štátna plynárenská firma vrátila k zisku
Podľa zdroja agentúry Reuters sú dôvodom vysoké úroky, ktoré firme predražujú náklady na pôžičky. Nevyplatiť dividendy odporučila…
Vláda nariadila, koľko plynu musí SPP držať v zásobníkoch
Dodatočné náklady, ktoré štátnej spoločnosti vzniknú, ministerstvo vyčíslilo v desiatkach miliónov eur. Slovenský plynárenský prie…
Vídeň se zbavuje asfaltu mílovými kroky
Rakouská metropole bojuje proti tepelným ostrovům a rychle mění beton v zeleň. Spustila už přes 300 projektů, vysadila tisíce stro…
Kdo dřív klikne, ten vyhraje? V zákulisí se vede boj o nová pravidla trhu s plynem
Změna vyhlášky o pravidlech trhu s plynem může znít jako nezáživné téma, ale tentokrát tomu tak není. Státem vlastněný provozovate…
Ropný boss: Zavřeme kohouty do Ruska a přijdeme o 500 milionů dolarů
Když zavřeme kohouty na ropovodech z Ruska dramaticky proděláme. Není vůbec žádná záruka, že by slovenské a maďarské rafinerie moh…
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.