ČEZ: V případě dlouhého zdržení Dukovan mohou jít škody až do miliard korun
V případě dlouhého zdržení v řádu více měsíců i let mohou jít škody na projektu stavby jaderných bloků v Dukovanech až do miliard korun. Půjde zejména o náklady na personál, prodražení celé stavby v čase nebo o zvyšování nákladů na kapitál a další. Přesné vyčíslení škod ovšem bude známé až po rozhodnutí soudu. ČTK to dnes řekl finanční ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Novák. Zopakoval, že společnost Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti, připravuje kasační stížnost proti soudnímu opatření, jež zablokovalo podpis finální dohody k Dukovanům. Podá ji nejspíš v příštím týdnu.

Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánovaný na středu 7. května, Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.
"Zatím je předčasné přesné škody nějak vyčíslovat. Pokud ale bude současná situace trvat opravdu dlouho, tak se bavíme i o miliardách korun," řekl Novák k možné výši škod ze zdržení dukovanského tendru. Dlouhé zdržení by podle něj trvalo v řádu více měsíců nebo i let. "Musíme ale nyní opravdu počkat, jak rychle rozhodne soud," zdůraznil.
Škody ze zdržení budou podle Nováka vícenásobného charakteru. Půjde tak například o náklady na personál, který nebude během blokování projektu moct na stavbě efektivně pracovat. V současnosti je přitom do projektu podle Nováka zapojeno už několik stovek lidí. Další náklady lze očekávat z postupného prodražování materiálu a služeb v čase a také ze zvýšených výdajů na potřebný kapitál ke stavbě.
Potvrdil, že společnost Elektrárna Dukovany II, kterou z 80 procent vlastní stát a z 20 procent společnost ČEZ, nyní připravuje kasační stížnost proti předběžnému opatření k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Věří, že NSS o ní rozhodne rychle. V případě uznání tendru je podle Nováka možné připravit podpis finální dohody s korejskou společností KHNP, která uspěla v jaderném tendru, v relativně brzkém termínu.
Novák dále zopakoval, že škody je firma v případě úspěchu u soudu, připravena vymáhat po společnosti EDF.
Šéf společnosti Elektrárna Dukovany II Petr Závodský ve středu uvedl, že s odkladem podpisu finální dohody k Dukovanům se posouvá i harmonogram celého projektu a jeho jednotlivé fáze. O měsíce se tak v plánech posune i samotné zprovoznění nových reaktorů.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadly u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.
Súvisiace články
Nový systém čištění kondenzátorů přinese efektivnější provoz
Efektivnější provoz elektrárny Temelín by měl přinést nový sytém čištění kondenzátorů. Elektrárna s jeho výměnou začala už loni, k…
Pragmatický Írán, optimistický Trump a zaražený Izrael. Jak jaderná dohoda může zamíchat kartami na Blízkém východě?
Nová jaderná dohoda USA–Írán se podle amerického prezidenta Donalda Trumpa blíží a optimismus zní také z Teheránu, který s omezení…
Náhradní řešení. Orlen Unipetrol chystá převod 60 let staré teplárny z uhlí na plyn
Jak vyrobit elektřinu a teplo pro litvínovskou rafinerii? Orlen Unipetrol potřebuje nutně nahradit dožívající uhelnou teplárnu. Dl…
Mohou se odříznout od ruského plynu a ropy. Děkujeme, nechceme – vzkazují Slováci a Maďaři
Přetrvávající závislost Maďarska a Slovenska na dovozu ruských energetických surovin, zejména ropy a plynu, podkopává sankce Evrop…
Odvoz stovek tun německého odpadu z Česka je v nedohlednu. Bavorská firma se k odvozu nemá a brání se žalobou
Německá firma Roth International, podezřelá z nelegálního vyvezení odpadu do Česka, podala k soudu žalobu. V ní se brání proti roz…
Kalendár akcií
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.