ČEZ ve čtvrtletí snížil čistý zisk na 12,8 mld. Kč, očekávání analytiků předčil
Polostátní energetická společnost ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku snížila svůj čistý zisk meziročně o šest procent na 12,8 miliardy korun. Podle analytiků si přesto podnik v úvodu roku vedl nad očekávání dobře. Vyzdvihli především přínos loňské akvizice firmy GasNet. Vedení firmy se dál zabývá také důsledky zablokování finální dohody k Dukovanům, škody při delším zdržení podle ní mohou jít až do miliard korun.

"Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za první čtvrtletí odpovídají našemu očekávání," řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle analytiků ovšem výsledky hospodaření podniku zatím výrazně překonávají odhady trhu. Potvrzuje to podle nich i provozní zisk společnosti, který meziročně vzrostl o sedm procent na 43 miliard korun. Vyšší než očekávaná je i hodnota čistého zisku. V této souvislosti analytici ocenili hlavně přínos plynárenské společnosti GasNet, kterou ČEZ koupil loni a jejíž výnosy byly vyšší, než se předpokládalo.
Jedním z faktorů, který naopak růst zisku zbrzdil, byly vyšší odpisy uhelných aktiv společnosti. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák dnes uvedl, že výroba elektřiny se přestane ekonomicky vyplácet na přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek.
Společnost se také dál zabývá jaderným tendrem na stavbu nových bloků v Dukovanech. Novák potvrdil, že firma Elektrárna Dukovany II, která má zakázku na starosti, připravuje kasační stížnost proti předběžnému opatření soudu z minulého týdne. To zablokovalo podpis finální dohody s vítězem tendru korejskou KHNP. Podle Nováka přitom škody při delším zdržení celého projektu v řádu více měsíců i let mohou jít až do miliard korun. Půjde hlavně o náklady na personál, kapitál a prodražování části stavby. Přesné vyčíslení škod je ovšem podle Nováka možné až po rozhodnutí soudu.
Opoziční hnutí ANO dnes doporučilo vládě přenechat podpis finální k Dukovanům na příští kabinet s ohledem na právní nejistotu na úrovni České republiky i Evropské komise. Podle předsedy stínové vlády ANO Karla Havlíčka by navíc vláda měla zřídit také krizový jaderný tým v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) či ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN), který by obnovil důvěru partnerů a napravil reputaci ČR. Podle Havlíčka vláda ohrozila prakticky všechny dotčené subjekty i postavení ČR.
Představenstvo ČEZ dnes také představilo svůj návrhy dividendy z loňského zisku ve výši 47 korun za akcii. Loni ČEZ vyplácel 52 korun za akcii. Podle analytiků ale nejde o překvapení, odpovídá to totiž horní hranici současné dividendové politiky firmy ve výši 80 procent z očištěného zisku. Rozhodující slovo o dividendě ovšem bude mít valná hromada společnosti, která se uskuteční 23. června.
ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.
Súvisiace články
Náhradní řešení. Orlen Unipetrol chystá převod 60 let staré teplárny z uhlí na plyn
Jak vyrobit elektřinu a teplo pro litvínovskou rafinerii? Orlen Unipetrol potřebuje nutně nahradit dožívající uhelnou teplárnu. Dl…
Mohou se odříznout od ruského plynu a ropy. Děkujeme, nechceme – vzkazují Slováci a Maďaři
Přetrvávající závislost Maďarska a Slovenska na dovozu ruských energetických surovin, zejména ropy a plynu, podkopává sankce Evrop…
Summit BNEF: Španělský blackout, Trump, AI a budoucnost "čisté" energie
Hrozby pro probíhající transformaci globální energetiky jsou dnes různorodé, počínaje cly a nestabilitou trhů a konče vzestupem um…
Deutsche Bank: Energetická politika nové vlády je více přizpůsobená realitě
Energetická politika nové německé vlády, která hledá optimální řešení z pohledu nákladů, bezpečnosti dodávek a ochrany klimatu, je…
Jaká Trumpova cla český byznys ustojí a co už by byl problém? Vláda a firmy chtějí vyjednat jednu zásadní věc
Donald Trump na 90 dní pozastavil vysoká cla, která uvalil na státy Evropské unie, stejně jako na prakticky všechny ostatní země s…
Kalendár akcií
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.