Liberecký kraj pomůže obcím s financováním velkých vodohospodářských projektů
Liberecký kraj chce obcím pomoci s financováním výstavby vodovodů a kanalizací, zřídil proto nový dotační program. Na spolufinancování velkých projektů je v něm zatím 18 milionů korun, jedná se ale o dalších penězích, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Na dotace by rád využil úroky z Fondu Turów, zatím zůstávají na účtu a je možné je využít jen na konkrétní projekty spojené se zajištěním vody pro oblasti postižené těžbou v polském hnědouhelném dolu Turów.

Z nového programu se mají spolufinancovat významnější projekty obnovy a modernizace vodohospodářské infrastruktury a také výstavba nových zařízení, jako jsou čistírny odpadních vod, soustavy domovních čističek, kanalizační a vodovodní řady, vodárny nebo náhradní zdroje pitné vody. "Projekty musí mít zajištěné financování z jiných zdrojů, například z ministerstva životního prostředí či ministerstva zemědělství. Jsme připraveni přidat dalších 15 procent z Fondu ochrany vod Libereckého kraje," doplnil Klápště.
Dotace jsou určené pro obce na investice v řádu desítek milionů korun. Dotace z programů ministerstev jsou podle náměstka většinou kolem 50 až 60 procent, spolufinancování, které musí obce zajistit, je tak poměrně vysoké, což často obcím brání v realizaci. Krajský program by měl poskytnout další peníze. O dotace mohou žádat obce do 4000 obyvatel, ale i větší obce na projekty pro místní části, kde žije do 1500 obyvatel.
Projekty bude možné konzultovat od 1. května, od června do konce roku pak mohou obce o dotace elektronicky žádat. Klápště věří, že 18 milionů, které teď v programu jsou, nebude konečných, a že se podaří další peníze získat. Na dotace by rád využil úroky z peněz na Fondu Turów, který vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby uhlí v polském dole Turów u hranic s Českem. Jen loni ve fondu díky úrokům přibylo víc než 43 milionů korun.
Na kompenzacích škod za těžbu vyplatily před třemi lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,13 miliardy Kč). Z toho 35 milionů eur (880 milionů Kč) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky téměř 762 milionů korun. V březnu 2022 krajské zastupitelstvo rozhodlo, že na účtu ponechá na financování projektů i úroky. Pokud by je kraj chtěl využít jinak, museli by to zastupitelé schválit.
Súvisiace články
Vlček ve Valči: Platí požadavek na podíl českého průmyslu na dostavbě Dukovan
Požadavek na celkové zapojení českého průmyslu při stavbě nového jaderného zdroje Dukovan ve výši 60 procent do konce realizace za…
Šéf MAAE: K uzavření jaderné dohody mezi Íránem a USA nezbývá moc času
K uzavření dohody mezi Íránem a USA v otázce íránského jaderného programu nezbývá příliš času, řekl dnes v Teheránu šéf Mezinárodn…
EU upustila od zákazu dovozu ruského LNG, v sedmnáctém balíku sankcí nebude
Evropští představitelé upustili od myšlenky prosadit do sedmnáctého balíčku sankcí proti Rusku zákaz dovozu ruského zkapalněného p…
Do ČR poprvé proudí výhradně jiná ropa než ruská, ropovod TAL je rozšířen
Do České republiky poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Česko je po více než 60 lete…
Litvínovská rafinerie je na přechod na neruskou ropu technologicky připravená
Do rafinerie v Litvínově na Mostecku poprvé míří z tankoviště v Nelahozevsi plně ropa jiné provenience než ruské. Rafinerie je na…
Kalendár akcií
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.