Estonský parlament přijal zákon reagující na poškození podmořského kabelu
Estonský parlament dnes přijal zákon, který má přispět k posílení námořní bezpečnosti a ochraně infrastruktury a kriticky důležitých míst pobaltské země. Přijetí zákona následovalo po loňském poškození podmořského elektrického vedení Estlink2 a čtyř telekomunikačních kabelů ležících na dně Baltského moře mezi Estonskem a Finskem, napsala agentura AFP.

Vyšetřovatelé mají podezření, že kabely poškodila vlečením kotvy posádka tankeru Eagle S, který se plaví pod vlajkou Cookových ostrovů a nejspíše patří do "stínové flotily" tankerů používaných k vývozu ruské ropy.
"Každý zákon má důvod pro svou existenci. V tomto případě je to náš východní soused, který pro nás představuje reálné nebezpečí," prohlásil před poslanci předseda výboru pro národní bezpečnost, generál Meelis Kiili, v narážce na Rusko.
Napětí v oblasti Baltu stoupá od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Experti nedávné sabotáže proti kritické infrastruktuře pokládají za součást hybridní války Ruska proti Západu. Estonsko, které je členem Evropské unie a NATO, odhodlaně podporuje Ukrajinu v obraně proti ruské agresi. Nový zákon přijali poslanci jednomyslně, hlasy 62 přítomných poslanců, dodala AFP. Estonský parlament má celkem 70 zákonodárců.
V okamžiku, kdy vstoupila finská pohraniční stráž na palubu Eagle S, "hrozilo bezprostřední nebezpečí, že by mohlo dojít k poškození dalších kabelů nebo potrubí souvisejících s naší kritickou podmořskou infrastrukturou," řekl v lednu vedoucí vyšetřovatel Risto Lohi z Národního úřadu pro vyšetřování agentuře Reuters. Uvedl, že v době zadržení hrozilo, že plavidlo přetne druhý elektrický kabel Estlink1 a plynovod BalticConnector mezi Finskem a Estonskem.
Finská policie tanker Eagle S převážející ruskou ropu zadržela 26. prosince a uvedla, že má podezření, že plavidlo poškodilo finsko-estonské elektrické vedení Estlink 2 a čtyři telekomunikační kabely tím, že táhlo kotvu po mořském dně. Švédské námořnictvo kotvu později z Baltského moře vyzvedlo a předalo ji finským úřadům k prozkoumání.
Súvisiace články
Siete potrebujú miliardy. No aj zmenu v spôsobe riadenia kapacít, upozorňujú odborníci
Kapacita siete nemôže byť postavená na maximálnom výkone zdrojov. Je to mrhanie peniazmi, zaznelo na energetickej konferencii.
Solární energie míří na železnici. Kdy začne šetřit miliardy?
České dráhy pokračují ve své strategie, jejímž cílem je do roku 2030 vybudovat solární zdroje o celkovém výkonu 15,5 MWp. V areálu…
Kto bude stavať stovky rýchlych elektronabíjačiek? Záujem potvrdili dvaja veľkí hráči Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/23493012/elektromobily-nabijacky-stanice-energia-zelena.html?ref=njctse
Podľa údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) jazdí na slovenských cestách 17,5 tisíca batériových elektromobilov s…
Dopravci v ČR loni po vodě převezli 978.000 tun nákladu, meziročně o pětinu míň
Dopravci v Česku loni po vodě přepravili 978.000 tun nákladu, o pětinu méně než v roce 2023. Množství přepraveného lodního nákladu…
EG.D už podepisuje smlouvy o připojení velkých baterií. ČEZ a PRE nechávají investory čekat
Distribuci elektřiny zajišťují v Česku tři společnosti, ale pouze jedna z nich podepisuje smlouvy o připojení bateriových úložišť.…
Kalendár akcií
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.