MPO navýší dotace na firemní solární elektrárny o miliardu na tři miliardy korun
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navýší dotace pro tuzemské firmy na instalace solárních elektráren o miliardu na tři miliardy korun. Reaguje tak na velký zájem podnikatelů o podporu. Cílem dotací je posílit energetickou soběstačnost firem. Dnes o tom informovalo MPO.

"Zájem podnikatelů o náš program podpory předčil veškerá očekávání,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). "Přestože jsme už letos v únoru navýšili alokaci celkem na dvě miliardy korun, přijaté žádosti již překročily tuto hranici a bylo by nutné výzvu ukončit. Proto jsme se rozhodli alokaci navýšit na tři miliardy korun, aby měli podnikatelé dostatek času na přípravu projektů a podání žádostí u Národní rozvojové banky," podotkl ministr.
Dotace mají podle ministerstva podporovat zejména samostatné fotovoltaické projekty s výkonem do 50 kilowattpeaků (kWp) na podnikatelských objektech. Úvěry mohou firmy využít i na systémy pro ukládání elektřiny do baterií.
V rámci podpory mohou firmy využívat bezúročné úvěry s dotační složkou od Národní rozvojové banky (NRB). První dotační výzvu úřad vyhlásil loni v létě. Původně počítal s příjmem žádostí do konce roku 2027 nebo do vyčerpání vyčleněných peněz. To se ovšem stalo už nyní, MPO proto rozhodlo o navýšení dotací.
Dosud bylo uzavřeno 128 smluv na zvýhodněné úvěrování s celkovým instalovaným výkonem 4864 kWp zaměřených na podporu získávání energie z obnovitelných zdrojů.
"Snažíme se náročný schvalovací proces maximálně urychlit. Na druhou stranu musíme každou žádost pečlivě posoudit, a to jak s ohledem na dodání všech požadovaných podkladů, tak i hlediska úvěrového rizika, jako to dělá kterákoli jiná banka. Vzhledem k velkému zájmu je navýšení finančních prostředků v tomto programu správným krokem," dodal člen představenstva NRB zodpovědný za úsek řízení obchodu Michal Nebeský.
V posledních měsících začaly v Česku výrazněji přibývat velké solární elektrárny. Loni bylo v tuzemsku zprovozněno 44.593 nových fotovoltaik, což je sice meziročně o 38.106 méně, instalovaný výkon 967 megawatt (MW) je ovšem stejný jako v rekordním roce 2023. Ve výkonu totiž začaly převažovat právě velké a podnikatelské zdroje.
Súvisiace články
V tesnej blízkosti mesta chcú stavať obrie turbíny. Pokryli by spotrebu stotisíc domácností, tvrdí investor
Ďalší investor chce solárnu elektráreň.
Maďarsko a Srbsko plánujú začať s výstavbou ropovodu medzi oboma krajinami
Ropa bude prúdiť cez Maďarsko do Srbska prostredníctvom ruského ropovodu Družba, čím sa uľahčia dodávky ropy do strednej Európy ce…
ČR loni dala 21,65 mld. Kč na opatření proti suchu, meziročně o 5,16 mld. méně
Česko loni vynaložilo na opatření k omezení následků sucha 21,65 miliardy korun, což je o 5,16 miliardy méně než v roce 2023. Stát…
Ceny ropy před ohlášením nových amerických cel mírně rostou
Ceny ropy před ohlášením nových amerických cel mírně rostou. Očekává se, že by cla mohla zhoršit globální obchodní válku a snížit…
EBRD letos poskytne Ukrajině na obnovu energetického sektoru jednu miliardu eur
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) plánuje v letošním roce poskytnout Ukrajině přibližně jednu miliardu eur (25 miliard Kč)…
Kalendár akcií
Hospodaření s energií ve firmách - podniková energetika na cestě k dekarbonizaci
Energetické úspory ve firmách
SOLAR FVEST
Dny teplárenství a energetiky 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.