ANO: Vláda nemůže podepsat smlouvu o Dukovanech bez zajištění podílu firem z ČR
Vláda by podle místopředsedy opozičního hnutí ANO Karla Havlíčka měla přenechat podpis smlouvy na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany kabinetu, který vzejde z podzimních voleb, protože stále nezajistila dostatečný podíl českých firem na projektu. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) počátkem měsíce uvedl, že garantována je zatím dvacetiprocentní participace. Současně mluvil o tom, že podpis kontraktu s korejskou KHNP by se měl odehrát do konce března. Podle Havlíčka je zajištěno pouze 18 procent výroby v Česku a vláda by měla pokračovat trpělivě ve vyjednávání, než dosáhne alespoň 50 procent. To je podle něj do podzimu technicky nezvládnutelné.

"Vše platí ČR. Je to zakázka, která nemá obdoby, dokud nebude účast českých firem stvrzena dohodou, je zde stále určitý obchodní manévrovací prostor, my určujeme podmínky, protože my platíme," uvedl Havlíček. Vládu viní z toho, že si nepohlídala 60procentní účasti průmyslu, nyní je pod tlakem času.
Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) platí, že se česká strana snaží dojednat šedesátiprocentní zapojení českého průmyslu a ještě před podpisem tzv. EPC kontraktu (kontrakt technologie na klíč od designu přes výrobu, instalaci, uvedení do provozu a následnou údržbu) chce mít ujištění korejské strany o zapojení českých dodavatelů v nejméně 30 procentech zakázky.
Zástupci společnosti KHNP na konci února v Praze na Česko-korejské konferenci k jadernému průmyslu uvedli, že firma nadále počítá s šedesátiprocentní účastí českých dodavatelů na výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech. České firmy by na tento podíl měly dosáhnout do roku 2039, kdy by měly být dokončeny oba připravované reaktory v Dukovanech. Zástupci českého průmyslu v minulých týdnech vyjádřili obavy o dosažení tohoto cíle, protože dosud nejsou závazné smlouvy o spolupráci.
Jihokorejská KHNP loni uspěla v českém jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před francouzskou EDF a americkým Westinghousem. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Skupina ČEZ, která má tendr na starosti, nyní s KHNP jedná o finální smlouvě k projektu. O zapojení českých firem do výstavby reaktorů jednal v Jižní Koreji Vlček minulý měsíc.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ovšem ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.
Súvisiace články
Najnovší plán SPP sa zráža s realitou. Na plyn z Ukrajiny počas vojny zabudnime, tvrdí Hirman
Tranzit cez vojnu sa predraží.
Zkrachovalý Northvolt bude pokračovat v omezeném provozu, zachová 1700 míst
Insolvenční správce švédské společnosti Northvolt se dohodl s důležitými partnery na finančních zárukách, které umožní společnosti…
Ropa zdražuje, trhy čekají na Trumpova opatření ohledně ruské a íránské ropy
Ceny ropy na začátku týdne rostou. Investoři čekají, zda se naplní hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně ruské a írá…
OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard Kč, pokryje likvidaci dolu i odstupné
Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu…
Fiala: Vláda očekává podpis finálních smluv k Dukovanům v řádu několika týdnů
Vláda očekává uzavření finálních smluv ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech v řádu několika příštích týdnů. Novinářům to…
Kalendár akcií
Hospodaření s energií ve firmách - podniková energetika na cestě k dekarbonizaci
Energetické úspory ve firmách
SOLAR FVEST
Dny teplárenství a energetiky 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.