Spalovna odpadů v Náchodě zatím nebude, innogy od záměru odstoupila
Spalovna odpadů a zařízení na jejich zpracování v Náchodě zatím nevznikne. Skupina innogy od záměru, který chystala s městem, odstoupila. Město pro projekt hodlalo využít své pozemky u hranic s Polskem. ČTK to dnes řekla mluvčí města Nina Adlof. Město nadále počítá s využitím pozemků pro odpadové hospodářství. Nevylučuje ani jiné projekty, například základnu hasičů.

Pozemky u hranic mají přes dva hektary a podle původních plánů na nich měl v projektu Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO) vzniknout sběrný dvůr, třídírna odpadů a další provozy na zpracování odpadů. Spalovna odpadů měla být v náchodském areálu teplárny innogy Energo, která teplem ve městě zásobuje téměř 5000 bytů, podniky, školy a další instituce.
Projekt ZEVO měl podle radnice zajistit městu do budoucna soběstačnost v odpadovém hospodářství a možnost čelit růstu nákladů za likvidaci odpadů. Po odstoupení innogy město podle starosty Jana Birkeho (SOCDEM) v tuto chvíli nemá vyřešené odpadové hospodářství po roce 2030, kdy končí skládkování komunálního odpadu.
Innogy odstoupení od projektu v dopise městu zdůvodnila tím, že chystaný projekt v koncernu innogy "nezískal příslušné interní souhlasy z hlediska koncernové strategie". Regionální Mladá fronta Dnes dříve uvedla, že innogy ruší i jiné projekty spaloven a hodlá upřednostnit projekty obnovitelných zdrojů, jako je vítr, fotovoltaika a biometan.
Dvacetitisícový Náchod nyní bude zvažovat jiné alternativy. "Například může jít o spolupráci s jinými partnery, inovativní technologie pro recyklaci nebo jiná ekologicky šetrná řešení," uvedla mluvčí Náchoda.
Pozemky u hranic radnice prodávat nehodlá, považuje je za strategické pro rozvoj města. Výhodou pozemků je podle radnice jejich budoucí přímé napojení na budovanou přeložku silnice II/303 z Náchoda do Broumova a na budovaný obchvat Náchoda.
Část parcel u hranic o rozloze přes 1,3 hektaru město koupilo předloni za 22,4 milionu korun bez daně z přidané hodnoty od pražské společnosti Statek Velká Chuchle. Opozice v náchodském zastupitelstvu označila některé okolnosti transakce a cenu pozemků za problematické, ve většině ale nákup podpořila.
ry dr
Súvisiace články
Celosvětová mapa odhaluje skrytá ohniska kontaminace nebezpečnými chemickými látkami. Česká republika není výjimkou
Nově zveřejněná globální mapa organizací Arnika a IPEN naléhavě upozorňuje na rozsah celosvětového znečištění perzistentními organ…
SmVaK Ostrava dokončují rekonstrukci čistírny v Dolním Benešově za 44 milionů Kč
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) dokončuje rekonstrukci čistírny odpadních vod v Dolním Benešově na…
Severomoravským vodovodům stouply výnosy o desetinu a zisk více než o pětinu
Společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) vzrostl loni čistý zisk o 89,9 milionu na 495 milionů korun. Nárů…
ECOBAT: Novela má zajistit ekologickou likvidaci vysloužilých baterií ze solárních elektráren, řešení se však v praxi nejspíš odkládá
Nezisková společnost Ecobat vítá schválení novely zákona o výrobcích s ukončenou životností vládou. Podle této novely začnou být f…
Kostice plánují stavbu bioplynové stanice jako součást komunitní energetiky
Kostice na Břeclavsku plánují stavbu bioplynové stanice a kogeneračních jednotek jakou součást komunitní energetiky. Bude využívat…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.