Spalovna odpadů v Náchodě zatím nebude, innogy od záměru odstoupila
Spalovna odpadů a zařízení na jejich zpracování v Náchodě zatím nevznikne. Skupina innogy od záměru, který chystala s městem, odstoupila. Město pro projekt hodlalo využít své pozemky u hranic s Polskem. ČTK to dnes řekla mluvčí města Nina Adlof. Město nadále počítá s využitím pozemků pro odpadové hospodářství. Nevylučuje ani jiné projekty, například základnu hasičů.

Pozemky u hranic mají přes dva hektary a podle původních plánů na nich měl v projektu Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO) vzniknout sběrný dvůr, třídírna odpadů a další provozy na zpracování odpadů. Spalovna odpadů měla být v náchodském areálu teplárny innogy Energo, která teplem ve městě zásobuje téměř 5000 bytů, podniky, školy a další instituce.
Projekt ZEVO měl podle radnice zajistit městu do budoucna soběstačnost v odpadovém hospodářství a možnost čelit růstu nákladů za likvidaci odpadů. Po odstoupení innogy město podle starosty Jana Birkeho (SOCDEM) v tuto chvíli nemá vyřešené odpadové hospodářství po roce 2030, kdy končí skládkování komunálního odpadu.
Innogy odstoupení od projektu v dopise městu zdůvodnila tím, že chystaný projekt v koncernu innogy "nezískal příslušné interní souhlasy z hlediska koncernové strategie". Regionální Mladá fronta Dnes dříve uvedla, že innogy ruší i jiné projekty spaloven a hodlá upřednostnit projekty obnovitelných zdrojů, jako je vítr, fotovoltaika a biometan.
Dvacetitisícový Náchod nyní bude zvažovat jiné alternativy. "Například může jít o spolupráci s jinými partnery, inovativní technologie pro recyklaci nebo jiná ekologicky šetrná řešení," uvedla mluvčí Náchoda.
Pozemky u hranic radnice prodávat nehodlá, považuje je za strategické pro rozvoj města. Výhodou pozemků je podle radnice jejich budoucí přímé napojení na budovanou přeložku silnice II/303 z Náchoda do Broumova a na budovaný obchvat Náchoda.
Část parcel u hranic o rozloze přes 1,3 hektaru město koupilo předloni za 22,4 milionu korun bez daně z přidané hodnoty od pražské společnosti Statek Velká Chuchle. Opozice v náchodském zastupitelstvu označila některé okolnosti transakce a cenu pozemků za problematické, ve většině ale nákup podpořila.
ry dr
Súvisiace články
Evropský parlament podpořil nová pravidla pro cirkulární životní cyklus vozidel
Výbory ENVI a IMCO schválily návrh nového nařízení, které má pokrýt celý životní cyklus vozidel - od návrhu přes provoz až po ekol…
Hnutie Slovensko žiada k baterkárni v Šuranoch mimoriadne zasadnutie výboru
Opozičné hnutie Slovensko žiada pre projekt baterkárne v Šuranoch v Novozámockom okrese mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady…
Evropská komise nám chce opět sahat do kapes. Kouká, jak by zaplatila Green Deal i zbrojení
Brusel chystá nové daně, aby splácel staré dluhy. Unie stojí na prahu éry trvalého zadlužování, varuje šéfkomentátor Hrotu24 Pavel…
Lidé z Pošumaví 22. rokem pochodovali proti plánovanému jadernému úložišti
Přes 200 pěších a cyklistů dnes na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, kt…
Budoucnost mobility: Jak recyklované materiály mění automobilový průmysl
Udržitelnost v automobilovém průmyslu není jen o investicích do elektromobility. Významné úspory uhlíkové stopy a minimalizace dop…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.