Trump odložil zákaz TikToku, chce maximalizovat těžbu ropy a plynu
Americký prezident Donald Trump krátce po nástupu do úřadu podepsal příkaz, kterým se odkládá zákaz populární aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Chce maximalizovat těžbu ropy a plynu ve Spojených státech, zrušil jejich regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Zároveň zrušil nařízení svého předchůdce Joea Bidena, že do roku 2030 má být polovina aut prodaných v USA elektrických. Avizovaná dovozní cla zatím nezavedl. Informují o tom tiskové agentury.
Čínská sociální síť TikTok měla v USA přestat nabízet své služby 19. ledna, předchozí administrativa to zdůvodňovala obavami o národní bezpečnost. TikTok v USA přerušil provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. V neděli ale TikTok začal služby obnovovat. V pondělí Trump splnil slib a když se ujal funkce prezidenta, nařídil generálnímu prokurátorovi, aby po dobu 75 dnů vůči TikToku nic nepodnikal. Nový prezident zároveň navrhl, že vláda Spojených států by měla být polovičním vlastníkem americké divize TikTok výměnou za to, že bude tato aplikace v zemi fungovat. Varoval, že by mohl uvalit cla na Čínu, pokud Peking neschválí dohodu USA s TikTokem.
Trump v pondělí také představil rozsáhlý plán, jak maximalizovat těžbu ropy a zemního plynu v USA. Mimo jiné vyhlásil stav energetické nouze, zrušil regulace a podepsal nařízení o odstoupení Spojených států od pařížské klimatické dohody z roku 2015, což je mezinárodní pakt o boji proti globálnímu oteplování. Podepsal také příkazy zaměřené na podporu těžby ropy a zemního plynu na Aljašce, a zvrátil tak Bidenovo úsilí o ochranu rozsáhlých arktických území a pobřežních vod před těžbou.
Podle agentury Reuters tyto kroky znamenají dramatický obrat v energetické politice Washingtonu. Bývalý prezident Biden se čtyři roky snažil podpořit odklon od fosilních paliv. Zda budou mít opatření nějaký dopad na těžbu, která je v USA už teď rekordní, se teprve uvidí. Američtí těžaři využívají vysokých tržních cen v důsledku sankcí uvalených na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu v roce 2022.
"Amerika bude opět výrobním národem a my máme něco, co žádný jiný výrobní národ nikdy mít nebude: největší množství ropy a plynu ze všech zemí na Zemi," řekl Trump při svém inauguračním projevu.
Organizace, které se zabývají ochranou životního prostředí, už avizovaly, že hodlají prezidentova nařízení napadnout u soudu.
Trump se také zaměřil na elektromobily, zastavil například rozdělování nevyužitých vládních prostředků na dobíjecí stanice. Uvedl, že jeho administrativa zváží ukončení daňových úlev pro elektromobily.
Súvisiace články
Prodeje aut v EU posílily. Podíl elektroaut roste, předstihly diesely
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se loni zvýšil o 0,8 procenta na 10,6 milionu. V samotném prosinci se počet regi…
Ceny ropy v utorok klesli. Trhy reagujú na Trumpove slová o podpore produkcie energetických surovín v USA
Ceny ropy v utorok ráno ďalej klesajú. Trhy tak reagujú na slová nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v prvý deň v ú…
Chceme vyrábět baterie, které nebude umět Čína na dálku vypnout, říkají autoři unikátního českého spojenectví
rátce před Vánoci zveřejnil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zprávu o překvapivém spojení dvou firem, které na první po…
Ropa WTI - Intradenní výhled 21.1.2025
Pivot: 75,90 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 75,90 s cílem na 77,80 a dále pak až na 78,50.
E.ON v číslech - 5,5%
5,5 % - o tolik meziročně stoupla v prosinci 2024 spotřeba plynu v distribuční síti EG.D ve srovnání se stejným měsícem předloni.…
Kalendár akcií
Energetický management pro města a obce
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.