Orlen chystá investice až za 380 miliard zlotých, podpoří i těžbu plynu
Polská petrochemická společnost Orlen hodlá do roku 2035 investovat 350 miliard až 380 miliard zlotých (až 2,2 bilionu Kč), podpoří mimo jiné i těžbu zemního plynu. Uvedla to dnes ve své aktualizované strategii. Dosavadní osmiletý plán, který firma představila v roce 2022, počítal s investicemi v objemu 320 miliard zlotých. Orlen zpracovává ropu a prodává pohonné hmoty, působí i v České republice.
Polský podnik novou strategii zveřejnil po kontrole více než 50 projektů připravených předchozím vedením a po rozhodnutí skupiny omezit a přejmenovat petrochemický projekt Olefins, uvedla agentura Reuters.
Mezi investiční cíle Orlenu v příštích deseti letech patří uspokojit 100 procent poptávky po zemním plynu v Polsku prostřednictvím zvýšené produkce a strategických smluv o dodávkách. Plán také počítá s kapacitou 4,3 gigawattu (GW) k výrobě elektřiny v plynových elektrárnách a s kapacitou 1,4 GW pro skladování energie.
Orlen plánuje zvýšit produkci zemního plynu z 9,1 miliardy metrů krychlových na 12 miliard metrů krychlových ročně a zvýšit jeho kontraktaci ze 4,8 miliardy na 15 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu (LNG) ročně. V rámci nové strategie chce také vyvinout čtyři pobřežní větrné farmy a nejméně dva malé modulární reaktory.
Nová strategie se týká i dividendové politiky. Firma uvedla, že garantovaná výplata dividend se v letošním roce zvýší ze 4,30 zlotého na 4,50 zlotého na akcii. Pak chce zachovat politiku ročního růstu o 0,15 zlotého na akcii. Společnost bude moci flexibilně doporučit i vyšší dividendu, a to až do 25 procent ročního provozního cash flow po odečtení nákladů na financování.
Orlen dodal, že jeho cílem je zajistit stabilní tempo růstu zisku před odpisy a amortizací bez vlivu pohybů cen ropy na hodnotu zásob, což je ukazatel EBITDA LIFO. V roce 2035 by Orlen chtěl mít podle této definice zisk 53 miliard až 58 miliard zlotých (311 miliard až 340 miliard Kč).
Akcie Orlenu po poledni na burze ve Varšavě ztrácely více než jedno procento a pohybovaly se kolem 49,49 zlotého. Nacházejí se tak blízko ročního minima.
Orlen v České republice vlastní rafinerskou skupinu Orlen Unipetrol. Ta zaměstnává kolem 6000 lidí a patří do ní rafinerie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, společnost Spolana v Neratovicích, otrokovická společnost Remaq a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Skupina také v Česku provozuje největší síť čerpacích stanic Orlen Benzina.
Súvisiace články
Holandsko hlási tretie najvyššie ceny plynu spomedzi všetkých krajín Európy
Účty za plyn v Holandsku patria medzi najvyššie v Európe, keď viac na spotrebu tejto suroviny míňajú len Švajčiari a Švédi. Uviedo…
USA by mohli do piatich rokov zdvojnásobiť vývoz zemného plynu, tvrdia ruskí experti
Spojené štáty by mohli do roku 2030 zdvojnásobiť svoj vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG), pričom približne polovica tohto obj…
Ropa dnes na světových trzích zdražuje v očekávání stabilní zimní poptávky
Ceny dnes na světových trzích rostou. Investoři podle agentury Reuters zohlednili očekávání stabilní poptávky po pohonných hmotách…
Spotřeba plynu v ČR zůstala i přes meziroční nárůst o 3,7 % hluboko pod dlouhodobým průměrem
Spotřeba zemního plynu se v naměřených hodnotách v České republice v roce 2024 oproti předchozímu roku téměř nezměnila. Podle před…
Fico pohrozil zastavením pomoci Ukrajině a vetem v EU kvůli sporům s Kyjevem
Rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského zastavit tranzit ruského plynu přes Ukrajinu výrazně poškozuje Slovensko a především E…
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.