Plzeň má strategii priorit staveb vodohospodářské infrastruktury do roku 2032
Plzeň nově vytvořila strategický dokument stanovující priority při budování vodohospodářské infrastruktury do roku 2032. Materiál definuje osm klíčových páteřních staveb a harmonogram jejich výstavby i menší navazující stavby. Investice dosáhnou podle hrubých odhadů tří až pěti miliard korun. Město se v dokumentu zavazuje, že ročně na tyto stavby odloží nejméně 100 milionů. Další peníze na to budou využity ze zisku městské společnosti Vodárna Plzeň, z dotací a případně z úvěru, řekl ČTK technický náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti).

"Je to velice zásadní materiál. Po desítkách let, kdy se vodohospodářské projekty zahajovaly v závislosti na aktuálním množství peněz v rozpočtu i na lobby jednotlivých radních, tentokrát vzniká materiál, kde už je jasně stanoveno pořadí páteřních investic, které město potřebuje ke svému růstu," řekl Bosák.
Velké vodárenské soubory i třeba záložní havarijní zdroj vody jsou v materiálu seřazeny do časové přímky. Realizace se může zpomalit, nebo urychlit podle toho, kolik bude mít město na projekty peněz. Dokument zatím odsouhlasili radní, zabývat se jím budou ještě zastupitelé.
Vznik materiálu podporuje i třeba opoziční zastupitel Petr Suchý (TOP 09). "Ale určitě budu chtít vědět, podle jakých kritérií se stanovovaly priority jednotlivých staveb. Některá pořadí se mi nezdají," řekl ČTK. Souhlasí také s tím, aby město odkládalo pravidelně peníze určené pouze na tento účel. "Ale 100 milionů je málo, mělo by to být aspoň 300 milionů ročně. Plzeň má nejvyšší rozpočet všech dob, neinvestuje se, vznikají vysoké přebytky rozpočtu, protože se peníze neprostaví," řekl.
Mezi klíčové projekty patří vodárenské soubory Ostrá Hůrka, Švabiny, Holý Vrch, Litice, retenční sběrač v Doudlevecké ulici, kanalizační sběrače A a B a kanalizace a vodovod Výsluní. Záměry jsou v různé fázi přípravy, projekty bude podle dané posloupnosti připravovat vodárna. Ta bude také ze svého zisku dávat na stavby ročně desítky milionů. Vodárna nemůže použít peníze vybrané za vodné a stočné na budování nové infrastruktury, ale jen na opravy a údržby současné sítě. Přesto má povolený zisk, který generuje i z jiných zdrojů než z výběru vodného a stočného, uvedl Bosák. Na některých projektech se podle něj mohou spolupodílet také developeři, kteří budou následně z nové infrastruktury profitovat.
"Zároveň jsme do materiálu dali karty projektů, takže si může každý přečíst počet nově napojených obyvatel, bilanci zastavěných ploch. Máme tvrdá data, na základě kterých můžeme vyhodnocovat, jak moc je ta která vodárenská investice prospěšná pro město a můžeme si to potěžkat z hlediska investičních nákladů," řekl Bosák. Díky tomu například město ví, že stavba vodárenského souboru Ostrá Hůrka umožní nově napojit 14.400 obyvatel, vodárenský soubor Švabiny a Holý Vrch zajistí infrastrukturu nově až pro 7. 600 obyvatel a podobně.
Súvisiace články
Energetici vyměnili část horkovodu Neratovice, za rok budou pokračovat
Energetici za jedenáct dní vyměnili přes 120 metrů horkovodu, který zásobuje teplem Neratovice. V polovině července tak skončila p…
Vznikl Svaz energetiky ČR, má přes 60 členů s téměř 100.000 zaměstnanci
Český svaz zaměstnavatelů v energetice (ČSZE) se změnil na Svaz energetiky České republiky (SEČR). O změně stanov a názvu rozhodla…
Konec skládkování a maximální recyklace. Vláda schválila Plán odpadového hospodářství do roku 2035
Ministerstvo životního prostředí připravilo nový Plán odpadového hospodářství na období 2025-2035. Plán představuje zcela zásadní…
Vláda schválila Strategii k využívání biometanu a geotermální energie, otevře cestu k posílení energetické bezpečnosti a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství představilo Akční plán pr…
V Krnově vzniklo jedno z prvních energetických společenství v Česku
Moravský Krnov se může pochlubit českým primátem. Dne 1. února 2025 zde bylo založeno jedno z prvních energetickým společenství, k…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.