Fiala: Korea je strategický partner, ČR se chce zaměřit i na společný výzkum
Jižní Korea je pro Česko strategickým partnerem. Kromě otázky jaderné energetiky se chce Česká republika zaměřit mimo jiné na spolupráci ve výzkumu. V rozhovoru s ČTK to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Při nedávné návštěvě prezidenta Jun Sok-jola dostal český předseda vlády pozvání do Koreje, které se chystá využít. Korejská KHNP letos uspěla v tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech.
Fiala při nedávné návštěvě Jun Sok-jola uvedl, že korejské firmy by se mohly zapojit do PPP projektů (Public Private Partnership) při výstavbě vysokorychlostních železnic nebo dálnic v Česku. O spolupráci podle něj mají zájem nejen politici, ale i firmy. Korejské společnosti by mohly navázat na úspěšné investice firem Nexen Tire či Hyundai v Česku, dodal Fiala.
Předseda vlády nechtěl prozradit, kdy do Koreje vyrazí. "O zahraničních návštěvách se nedá z různých důvodů úplně veřejně mluvit, dokud to není úplně připraveno, ale mohu vám říct, že se chystám využit pozvání na návštěvu Jižní Koreje," řekl.
Zemi označil za skutečně strategického partnera, s kterým se otevírá vedle Dukovan řada dalších příležitostí. "Je to země, která v mezinárodním prostředí sdílí podobné hodnoty, má podobný přístup k mezinárodnímu řádu jako ČR. Je to země, která se hlásí k právnímu státu, k demokracii, k mezinárodní politice postavené na pravidlech, což si myslím, že je všechno důležité," uvedl.
Vyzdvihl také, že jde o inovativní, rozvinutou a bohatou zemi, ze které pochází světoznámé firmy včetně globálních hráčů. "Bavíme se třeba i o spolupráci v oblasti výzkumu, společných projektech v této oblasti," uvedl. Podle korejského prezidenta na společný výzkum Korea v příštích deseti letech dá 37 milionů dolarů (asi 830 milionů korun).
Vláda v červenci rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Postavit je má korejská KHNP, která uspěla v tendru, v němž jí česká vláda dala přednost před francouzskou společností EDF. ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, která by měla být podepsána do konce března příštího roku. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.
Súvisiace články
Ako vláda odvráti "tepelný" šok? Skôr plošne ako adresne (komentár)
Domácnostiam by o niečo viac stúpli faktúry a časť ich nákladov by opäť pokryl štát.
Unipetrol rozjíždí plány na výrobu zeleného vodíku. Požádal o první povolení, odbyt je ale zatím nejasný
Plány na stavbu prvního velkého provozu na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů výrazně pokročily. Chemička Orlen Unipetrol RPA po…
Dodatečná cla EU na dovoz elektromobilů z Číny vstoupí v platnost ve čtvrtek
Evropská komise (EK) formálně schválila dodatečná cla na dovoz elektromobilů v Číně ve výši až 35,3 procenta. Nové sazby budou zve…
Gazprom se za devět měsíců podle ruských standardů propadl od ztráty
Ruský plynárenská gigant Gazprom za devět měsíců letošního roku vykázal ztrátu 309 miliard rublů (74,1 miliardy Kč) ve srovnání se…
Slovensko bude potrebovať 77-tisíc pracovníkov v oblasti obnoviteľných zdrojov, je potrebné vzdelanie
Slovensko bude potrebovať do roku 2030 od 50-tisíc do 77-tisíc zamestnancov v sektore obnoviteľných zdrojov energie. Najväčší poče…
Kalendár akcií
TECHNIKA OCHRANY PROSTREDIA
PRO-ENERGY CON 2024
Životní prostředí - prostředí pro život 2024
Konference Biomasa, Bioplyn a Energetika 2024
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.