IEA: Globální poptávka po plynu letos i příští rok vzroste na nový rekord
Globální poptávka po plynu v letošním a příštím roce vzroste na nový rekord, hlavně díky růstu v Asii. Zpoždění v nových dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) však omezí dodávky. V letošním roce se poptávka po plynu zvýší o více než 2,5 procenta na rekordních 4,2 bilionu metrů krychlových a v roce 2025 stoupne o dalších 2,3 procenta. Uvedla to ve svém dnešním výhledu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
"Růst globální poptávky po plynu, který vidíme v letošním a příštím roce, odráží postupné zotavování z globální energetické krize, která trhy těžce zasáhla," uvedl ředitel pro energetické trhy a bezpečnost v IEA Keisuke Sadamori. Rovnováha mezi nabídkou a poptávkou je však podle něj křehká a může kolísat. Producenti a spotřebitelé proto musí úzce spolupracovat, aby překonali toto nejisté období.
Poptávka po plynu v Evropě by měla letos klesnout o dvě procenta díky nižšímu využití v elektrárnách. V roce 2025 by ale měla vzrůst o jedno procento, protože více plynu budou potřebovat stavebnictví, komerční a průmyslový sektor.
Poptávka po plynu, zejména v Evropě, v letech 2022 až 2023 prudce klesla, protože ceny prudce stouply kvůli nižším dodávkám plynu z Ruska po invazi na Ukrajinu. To zvýšilo poptávku po LNG.
Globální dodávky LNG by se v příštím roce měly zvýšit o téměř šest procent, protože provoz zahajuje několik velkých projektů, zejména ve Spojených státech. V letošním roce se ale zvýší jen o dvě procenta, což bude nejpomalejší růst od roku 2020.
IEA ale také varovala, že jednou z největších nejistot před letošní zimou je tranzit ruského plynu přes Ukrajinu, protože stávající smlouvy vyprší na konci letošního roku. To by mohlo znamenat konec veškerých dodávek plynu z Ruska do Evropy přes Ukrajinu a vyžádalo by si to vyšší dovoz LNG do Evropy v příštím roce. LNG hraje rozhodující roli při udržování globální rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.
Súvisiace články
Európska únia by mala sankcionovať ruský plyn
Pomohlo by to nielen vyslať silný signál Rusku, že EÚ nie je závislá od jeho energií, ale taktiež by to pomohlo stabilizovať ceny…
Aký vývoj čaká ceny palív v najbližšom období? Odborník vysvetľuje hlavné faktory
Zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu je v súčasnosti nepravdepodobný. Momentálne neexistujú výrazné faktory,…
Odboráři a vedení Volkswagenu nenašli shodu ani po více než 60 hodinách jednání
Ani po více než 60 hodinách jednání se nepodařilo zástupcům vedení automobilového koncernu Volkswagen a odborářům ze svazu IG Meta…
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 3,3800 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 3,3800 s cílem na 3,7100 a dále pak až na 3,7600.
Ropa Brent - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 72,95 Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 72,95 s cílem na 72,30 a dále pak až na 71,90.
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.