V Libereckém kraji začnou v nejbližší době práce na přivaděči vody do příhraničí
V Libereckém kraji začnou v nejbližších týdnech práce na přivaděči, který zajistí dostatek pitné vody pro obyvatele u hranic s Polskem ohroženým ztrátou vody kvůli rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów. ČTK to při dnešním kontrolním dnu na budované úpravně vody Machnín u Liberce řekl ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák. Přivaděč bude příhraničí zásobovat právě vodou z machnínské úpravny.
"Finišujeme s úpravnou vody v Machníně, ale aby se voda dostala tam, kam je potřeba, musíme vybudovat přivaděč z Machnína do Hrádku nad Nisou, respektive k Uhelné," doplnil Špičák. Stavba rozdělená do čtyř částí přijde bez DPH na 303 milionů korun, Liberecký kraj už schválil financování v plné výši z Fondu Turów, zahájení stavby tak podle něj nic nebrání. SVS zároveň žádá na projekt dotaci z Operačního programu Životní prostředí, z něhož může získat polovinu peněz. O to by se pak dotace z Fondu Turów zkrátila.
Práce na úpravně vody za 166 milionů korun začaly loni v létě, stavba by měla být z větší části hotová na konci letošního roku, příští rok se budou hlavně montovat technologie. "Stavba by měla být hotová někdy v březnu nebo v dubnu příštího roku a pak budeme čekat na novou trafostanici ČEZ. Termín kompletního dokončení je listopad příštího roku," řekl Michal Maděra, výkonný ředitel společnosti VHS stavby, která je dodavatelem.
Výstavba navazujícího přivaděče zahrnuje dostavbu řadů mezi Machnínem a Uhelnou a zvětšení akumulace vodojemu Chrastava – Svatý Ján, ze kterého se bude pitná voda rozvádět dál. Projekt počítá s výstavbou více než deseti kilometrů vodovodního potrubí a zhruba 2,5 kilometru SVS zrekonstruuje. Přivaděč by měl být hotový na konci roku 2026, a hotové by v tu dobu měly být i navazující vodovody v Hrádku nad Nisou a Chrastavě.
Fond Turów, z něhož jsou stavby financovány, vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby uhlí v dole Turów u hranic s Českem. Na kompenzacích škod vyplatily proto před dvěma lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,13 mld. Kč). Z toho 35 milionů eur (879 mil. Kč) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky přes 884 milionů korun.
Z fondu budou podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) financovány nejen úpravna, přivaděč a vodovody na Liberecku, ale také úpravna a vodovody na Frýdlantsku. Peníze by měly stačit. "Díky tomu, že se ty čtyři dosavadní stavby spolufinancují z evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí myslím, že ty peníze z fondu budou stačit i na stavby na Frýdlantsku," dodal hejtman.
Súvisiace články
Důležitý důl u Pokrovsku zastavil těžbu uhlí kvůli blížícím se bojům
Společnost Metinvest dnes kvůli zhoršující se bezpečnosti a nedostatku elektrické energie přerušení prací v uhelném dole u východo…
Francie není podle auditora zdaleka připravena postavit šest jaderných reaktorů
Francie není zdaleka připravena na výstavbu šesti jaderných reaktorů, jak má v plánu. Uvedl to dnes nejvyšší státní auditorský úřa…
Photon Energy postaví v JAR solárně-hydroenergetickou elektrárnu za miliardy Kč
Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy chystá v Jihoafrické republice výstavbu solárně-hydroenergetické elektr…
Počet zdrojů v soustavě loni stoupl o čtvrtinu, energetici zvýšili investice
Energetici v loňském roce připojili do elektrizačních sítí 44.633 nových zdrojů o výkonu 1008 megawattů (MW), což odpovídá přibliž…
V ČR loni začaly přibývat velké solární elektrárny, trh domácností zpomalil
V Česku začínají výrazně přibývat velké solární elektrárny. Celkově bylo loni v tuzemsku zprovozněno 44.593 nových fotovoltaik, co…
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.