Projekty v Moravskoslezském kraji už z transformačního programu získaly 10,5 mld
Z evropského dotačního programu Spravedlivá transformace už získaly projekty v Moravskoslezském kraji více než 10,5 miliardy korun. Dotaci má přiděleno i osm strategických projektů a další dva jsou těsně před schválením, konkrétně MUSEum+ v Ostravě a CirkArena v Třinci. Novinářům to dnes v Ostravě řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Schválení projektu MUSEum+, díky němuž z vítkovických vysokých pecí 4 a 6 vznikne muzeum představující industriální minulost, současnost i budoucnost Ostravy, se podle ministra očekává každým dnem. Projekt CirkArena v Třinci, kde ze staré hokejové arény vznikne moderní výzkumné centrum, je těsně před stvrzujícím podpisem. Projekt MUSEum+ má stát více než 1,3 miliardy a CirkArena 2,2 miliardy. Více informací o transformačních projektech lze najít také na krajském webu hrajemskrajem.cz.
Na schválení stále čeká jeden z největších strategických projektů, velkoprostorové skleníky a vzdělávací centrum Eden Silesia na Karvinsku. "Eden je jediný projekt, který musí být takzvaně notifikován, musí být notifikována jeho veřejná podpora. Tlačíme na úředníky v Bruselu, bohužel zatím to nevydali. Aktuálně máme informace, že by se tak mělo stát v půlce října," řekl Hladík. Projekt ale podle něj pravděpodobně dostane zelenou. Náklady na Eden přesáhnou 2,5 miliardy.
Operační program Spravedlivá transformace je určen pro takzvané uhelné regiony, tedy Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj. Pro Moravskoslezský kraj je v něm připraveno zhruba 19 miliard korun, které je potřeba vyčerpat do roku 2027. Přibližně polovina peněz je alokována do strategických projektů a druhá polovina do otevřených vypsaných výzev, jichž už bylo podle ministra okolo 400.
"Asi největší zájem byl o učebny, technické vzdělávání, o zázemí, jako jsou brownfieldy, přechody z brownfieldů, na vytvoření infrastruktury, tak aby se tam mohlo stavět," řekl Hladík. Například Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně si podle něj mohla pořídit robotickou laboratoř pro polytechnické vzdělávání za 2,7 milionu korun.
"Aktuální poslední výzvou, kterou jsme vypsali dnes, je výzva směřující ke školám a k neziskovým organizacím. Je to celkem 25 milionů korun. Část půjde do škol, školních kolektivů, kde každá škola může získat až 350.000 korun na pobyty žáků. Jsou to týdenní pobyty, které jsou zaměřeny na environmentální vzdělávání, vzdělávání o transformaci Moravskoslezského kraje a také o bezuhlíkové ekonomice," řekl ministr. Druhá polovina je určena pro neziskový sektor na výukové materiály o environmentálních, kulturních nebo sociálních tématech.
Súvisiace články
Důležitý důl u Pokrovsku zastavil těžbu uhlí kvůli blížícím se bojům
Společnost Metinvest dnes kvůli zhoršující se bezpečnosti a nedostatku elektrické energie přerušení prací v uhelném dole u východo…
Photon Energy postaví v JAR solárně-hydroenergetickou elektrárnu za miliardy Kč
Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy chystá v Jihoafrické republice výstavbu solárně-hydroenergetické elektr…
Počet zdrojů v soustavě loni stoupl o čtvrtinu, energetici zvýšili investice
Energetici v loňském roce připojili do elektrizačních sítí 44.633 nových zdrojů o výkonu 1008 megawattů (MW), což odpovídá přibliž…
V ČR loni začaly přibývat velké solární elektrárny, trh domácností zpomalil
V Česku začínají výrazně přibývat velké solární elektrárny. Celkově bylo loni v tuzemsku zprovozněno 44.593 nových fotovoltaik, co…
Firmy usilují o stavbu větrných elektráren v obcích na Rokycansku u Zbiroha
Dvě firmy usilují o výstavbu větrných elektráren v obcích v okolí Zbiroha na Rokycansku. Poté, co je loni v listopadu v referendu…
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.