Vláda schválila memorandum o výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna
Vláda dnes schválila memorandum o vybudování horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda byla poslední smluvní stranou, která se k memorandu připojila, její souhlas by měl znamenat definitivní spuštění projektu. Horkovod by se měl začít stavět v roce 2027 a teplo by měl Brnu dodávat od roku 2031. Předpokládaná hodnota investice je 19 miliard korun.
Horkovod bude využívat teplo z Dukovan podobným způsobem, jako se využívá teplo z Jaderné elektrárny Temelín pro vytápění Českých Budějovic, řekl Jurečka. Podle něj projekt pomůže významně snížit spotřebu plynu, snížit emise skleníkových plynů a zlevnit teplo pro obyvatele Brna.
Horkovod dlouhý 42 kilometrů má snížit závislost Brna na dováženém plynu. Přibližně čtyřsettisícové město je na něm závislé z 80 procent. Dukovany by měly v budoucnu zajistit polovinu potřeby tepla v Brně.
Náklady na výstavbu horkovodu by měly dosáhnout 19 miliard korun. Hlavním investorem budou Teplárny Brno, které chtějí na projekt získat dotaci až deset miliard korun od Evropské unie. Teplárny argumentují tím, že horkovod zajistí ekologičtější výrobu tepla, když se díky němu sníží emise oxidu uhličitého až o 230.000 tun ročně. Zhruba tři miliardy korun z celkové částky by měla investovat energetická společnost ČEZ na vybudování výměníkové stanice v areálu elektrárny.
Teplárny Brno už v březnu podepsaly k horkovodu realizační smlouvu s polostátní společností ČEZ, která dukovanskou elektrárnu provozuje. Podle smlouvy by měl ČEZ dodávat Brnu teplo po dobu provozu elektrárny v Dukovanech, v budoucnu se počítá s napojením horkovodu na nové jaderné bloky, o jejichž stavbě letos vláda rozhodla.
O výstavbě horkovodu se uvažovalo v 80. letech minulého století. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruské agrese na Ukrajinu plány změnily. S projektem počítají územněplánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i Brna.
Súvisiace články
Důležitý důl u Pokrovsku zastavil těžbu uhlí kvůli blížícím se bojům
Společnost Metinvest dnes kvůli zhoršující se bezpečnosti a nedostatku elektrické energie přerušení prací v uhelném dole u východo…
Francie není podle auditora zdaleka připravena postavit šest jaderných reaktorů
Francie není zdaleka připravena na výstavbu šesti jaderných reaktorů, jak má v plánu. Uvedl to dnes nejvyšší státní auditorský úřa…
Photon Energy postaví v JAR solárně-hydroenergetickou elektrárnu za miliardy Kč
Mezinárodní solární skupina s českými kořeny Photon Energy chystá v Jihoafrické republice výstavbu solárně-hydroenergetické elektr…
Počet zdrojů v soustavě loni stoupl o čtvrtinu, energetici zvýšili investice
Energetici v loňském roce připojili do elektrizačních sítí 44.633 nových zdrojů o výkonu 1008 megawattů (MW), což odpovídá přibliž…
V ČR loni začaly přibývat velké solární elektrárny, trh domácností zpomalil
V Česku začínají výrazně přibývat velké solární elektrárny. Celkově bylo loni v tuzemsku zprovozněno 44.593 nových fotovoltaik, co…
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.