Vláda schválila memorandum o výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna
Vláda dnes schválila memorandum o vybudování horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda byla poslední smluvní stranou, která se k memorandu připojila, její souhlas by měl znamenat definitivní spuštění projektu. Horkovod by se měl začít stavět v roce 2027 a teplo by měl Brnu dodávat od roku 2031. Předpokládaná hodnota investice je 19 miliard korun.
Horkovod bude využívat teplo z Dukovan podobným způsobem, jako se využívá teplo z Jaderné elektrárny Temelín pro vytápění Českých Budějovic, řekl Jurečka. Podle něj projekt pomůže významně snížit spotřebu plynu, snížit emise skleníkových plynů a zlevnit teplo pro obyvatele Brna.
Horkovod dlouhý 42 kilometrů má snížit závislost Brna na dováženém plynu. Přibližně čtyřsettisícové město je na něm závislé z 80 procent. Dukovany by měly v budoucnu zajistit polovinu potřeby tepla v Brně.
Náklady na výstavbu horkovodu by měly dosáhnout 19 miliard korun. Hlavním investorem budou Teplárny Brno, které chtějí na projekt získat dotaci až deset miliard korun od Evropské unie. Teplárny argumentují tím, že horkovod zajistí ekologičtější výrobu tepla, když se díky němu sníží emise oxidu uhličitého až o 230.000 tun ročně. Zhruba tři miliardy korun z celkové částky by měla investovat energetická společnost ČEZ na vybudování výměníkové stanice v areálu elektrárny.
Teplárny Brno už v březnu podepsaly k horkovodu realizační smlouvu s polostátní společností ČEZ, která dukovanskou elektrárnu provozuje. Podle smlouvy by měl ČEZ dodávat Brnu teplo po dobu provozu elektrárny v Dukovanech, v budoucnu se počítá s napojením horkovodu na nové jaderné bloky, o jejichž stavbě letos vláda rozhodla.
O výstavbě horkovodu se uvažovalo v 80. letech minulého století. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruské agrese na Ukrajinu plány změnily. S projektem počítají územněplánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i Brna.
Súvisiace články
V Prahe bude rokovať česká a poľská vláda, riešiť budú aj povodne a energie
Kabinety by mali hovoriť aj o geopolitických témach vrátane podpory Ukrajiny a prípravy Poľska na nadchádzajúce predsedníctvo v Ra…
Ukrajina odmietla tvrdenia o svojom útoku na Kurskú jadrovú elektráreň v Rusku
Hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Heorhij Tichyj upozornil, že ukrajinská armáda prísne dodržiava normy medzinárodného human…
Traktorista v Kojetíně narazil do sloupu s napětím, odpojil 2000 odběratelů
Zhruba 2000 odběratelů odpojila v Kojetíně na Přerovsku od elektřiny ve středu dopoledne nehoda traktoru, řidič zavadil secím zaří…
Na opravy silnic po povodních půjdou až dvě miliardy, plánuje ŘSD
Ředitelství silnic a dálnic ČR bude investovat do oprav záplavami poničených silnic v Olomouckém a Moravskoslezském kraji 1,5 až d…
Prouza: Počet prodejen s fotovoltaikou na střeše roste, potenciál je ale vyšší
Za poslední dva až tři roky se výrazně zvýšil počet prodejen obchodních řetězců, které na svých střechách mají fotovoltaiku. I tak…
Kalendár akcií
ENERGETIKA KOLEM NÁS – AMBICE STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE, DIGITALIZACE ENERGETIKY VS. BEZPEČNOST, VODÍK – BUDOUCNOST TEPLÁRENSTVÍ?
SMART ENERGY FORUM
Dny kogenerace 2024
Podzimní plynárenská konference
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.