Evropa podle ruského Gazpromu nemá dost plynu a může čelit potížím

Evropa nemá dostatek zemního plynu a může čelit problémům. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský plynárenský gigant Gazprom. Velkoobchodní ceny plynu v Evropě se přitom v posledních dnech díky teplému počasí a růstu dodávek z Norska snižují a zásobníky plynu v Evropské unii jsou téměř plné.

Evropa podle ruského Gazpromu nemá dost plynu a může čelit potížím

Evropa byla v minulosti hlavním zdrojem příjmů Gazpromu, po zahájení ruského útoku na Ukrajinu však dodávky podniku na evropský trh prudce klesly. Rusko loni mimo jiné zastavilo provoz plynovodu Nord Stream 1, který dodával ruský plyn po dně Baltského moře do Německa. Plynovod navíc následně poškodily dosud neobjasněné exploze.

"Skutečnost, že systémový deficit (na evropském trhu s plynem) nezmizel, se projevuje nejen vyšší cenovou úrovni v roce 2023 než v dobách před covidem, ale také tím, že ceny plynu s dodáním v pozdější době jsou nadále vyšší než ceny plynu s nynějším dodáním," napsali manažeři Gazpromu v podnikovém časopise. "Tato cenová situace znamená, že podle hráčů na trhu je systém energetické bezpečnosti v Evropě nestabilní a má před sebou nové problémy," dodali.

Firma před ruským útokem na Ukrajinu dodávala do Evropy kolem 155 miliard krychlových metrů plynu ročně. Loni se nicméně dodávky ruského plynu do EU prostřednictvím plynovodů snížily na 60 miliard krychlových metrů a letos počítá EU s poklesem na 20 miliard krychlových metrů, píše Reuters.

EU tento pokles kompenzuje z jiných zdrojů, například dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG) po moři. Manažeři Gazpromu uvedli, že přerušení vztahů s Ruskem zhoršilo situaci v oblasti zabezpečení dovozu zemního plynu do Evropy, protože se zvýšil podíl "méně spolehlivého" LNG na úkor plynu dodávaného plynovody na základě dlouhodobých kontraktů.

Gazpromu v letošním prvním pololetí klesla produkce plynu meziročně o téměř 25 procent na 179,45 miliardy krychlových metrů. Jeho čistý zisk se v prvním pololetí propadl na 296 miliard rublů (zhruba 70 miliard Kč) z 2,5 bilionu rublů před rokem. V samotném druhém čtvrtletí se firma dostala do ztráty 18,6 miliardy rublů po zisku 1,03 bilionu rublů před rokem.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se loni v srpnu kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, dnes kolem poledne se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku nacházela v blízkosti 37 eur (zhruba 900 Kč) za megawatthodinu (MWh). Zůstává však vyšší než v roce 2020, kdy se pohybovala v blízkosti 15 eur za MWh.

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) tuto neděli plné ze zhruba 96 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků také zhruba 96 procent a v České republice činila téměř 97 procent.

pmh ank

 

 

 

 

 

Súvisiace články

Belgický soud nařídil plnit přísnější klimatické limity. Vlámové nesouhlasí

Belgický odvolací soud nařídil federální vládě a regionálním správám plnit přísnější emisní limity, než plní dosud. Belgická justi…

USA uvalily další sankce kvůli obcházení cenového stropu na ruskou ropu

Spojené státy dnes uvalily další sankce kvůli obcházení cenového stropu na ruskou ropu. Jejich terčem jsou majitelé tří ropných ta…

Skupina ČEZ dokončila prodej svého podílu ve společnosti AKCEZ tureckému investorovi Torunlar Group

Dnes došlo mezi Skupinou ČEZ a tureckými společnostmi Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. a Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenku…

Šéf OSN Guterres žádal na klimatickém summitu v Dubaji okamžitý konec fosilních paliv

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval na probíhajícím 28. klimatickém summitu v Dubaji (COP28) k okamžitému ukončení spal…

Ceny ropy se po čtvrtečním výrazném poklesu stabilizovaly

Ceny ropy se dnes stabilizovaly po čtvrtečním dvouprocentním poklesu, za kterým stála skepse ohledně nejnovější dohody skupiny OPE…

Kalendár akcií

Dny teplárenství a energetiky

23. 04. 2024 16:00 - 24. 04. 2024 00:00
Clarion Congress Hotel Olomouc

PRO-ENERGY CON 2024

07. 11. 2024 16:00 - 08. 11. 2024 00:00
Hotel Amande, Hustopeče, ČR
Odborná konference PRO-ENERGY CON pořádaná již od roku 2011, je již tradičním setkáním zástupců a předních odborníků všech energetických odvětví. Konf...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

80817
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
981
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika