ČEPS: Rozvoj energetické soustavy v ČR vyjde v příštích letech na stovky mld. Kč
Rozvoj a posílení přenosové soustavy a distribučních sítí v Česku vyjdou v příštích letech na stovky miliard korun. Důvodem jsou nutná opatření na zajištění stability sítě při postupující dekarbonizaci a zvýšení spotřeby elektřiny. Na dnešní konferenci k jaderné energetice to řekl ředitel sekce Strategie státní společnosti ČEPS Karel Vinkler. Podle něj se tuzemská energetika v budoucnu neobejde bez více nových jaderných zdrojů, obnovitelné zdroje energie pokryjí budoucí spotřebu jen částečně.
Česká republika bude muset podle opatření Evropského parlamentu do roku 2030 snížit emise o 26 procent. To zvýší tlak na elektrifikaci tuzemského hospodářství, která by měla být náhradou za současné fosilní zdroje. To zároveň zvýší nápor na tuzemskou přenosovou soustavu a distribuční sítě. Podle Vinklera tak budou zapotřebí velké investice na jejich posílení a zajištění. Ty podle něj postupně vyjdou na stovky miliard korun.
Do budoucna, při předpokládaném odklonu od uhlí a dalších fosilních paliv, se podle Vinklera Česko neobejde bez dalších nových jaderných zdrojů, a to včetně malých modulárních reaktorů. I přes maximální možný rozvoj obnovitelných zdrojů energie totiž podle něj tyto zdroje pokryjí jen část budoucí spotřeby.
Na potřebě dalších jaderných zdrojů se shodli i další diskutující. Podle nich nelze spoléhat ani na import elektřiny ze zahraničí, protože předpokládaný růst spotřeby zatíží i tamní sítě. Podle údajů ČEPS odklon od uhlí výrazně navýší import energií do Česka už v roce 2030.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.
Do budoucna se připravuje stavba minimálně jednoho nového jaderného bloku v Dukovanech. O jeho stavbu se v aktuálním tendru ucházejí francouzská firma EDF, severoamerický Westinghouse a korejská KHNP. Původní termín pro podání přihlášek byl z 2. října odložen na 31. října. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.
ČEZ loni spolu s nabídkami na stavbu nového dukovanského reaktoru dostal rovněž nezávazné nabídky na opce na další blok v Dukovanech a stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. ČEZ i stát už dříve připustily, že k pokrytí spotřeby elektřiny v Česku bude nejspíš do budoucna potřeba dostavět další bloky jaderných elektráren.
Vedle klasických bloků ČEZ připravuje výstavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v areálu Temelína v první polovině 30. let. Kromě toho firma vytipovala pro stavbu malých modulárních reaktorů další dvě lokality. Vzniknout mají v Dětmarovicích na Karvinsku a v Tušimicích na Chomutovsku. V obou místech by měly ve druhé polovině příští dekády nahradit současné uhelné elektrárny. Podnik prověřuje i další lokality pro umístění reaktoru, například území elektráren Prunéřov, Ledvice, Mělník a Dukovany.
sip rot
Súvisiace články
Bez elektřiny je v Česku kvůli počasí přes 63.000 domácností
Bez elektřiny je v Česku kvůli extrémním dešťům a větru přes 63.000 domácností. ČTK o tom informovali mluvčí ČEZ Soňa Holingerová…
Čína kritizuje odmietnutie návrhu na minimálnu cenu elektromobilov z európskej strany
Čínske ministerstvo obchodu v piatok so sklamaním reagovalo na rozhodnutie Európskej únie odmietnuť návrh čínskych výrobcov elektr…
Volkswagenu sa darí zle. Zamestnanecká rada v skupine automobilky hrozí štrajkami
Zamestnanci automobilovej skupiny Volkswagen sa môžu proti novým plánom znižovania nákladov brániť aj štrajkami. Informovala o tom…
Jablonecká energetická zahájila topnou sezonu v Jablonci nad Nisou
Jablonecká energetická dnes zahájila topnou sezonu, důvodem je výrazné ochlazení. Zatímco ještě před týdnem šplhala stoupala teplo…
Novela zákona o emisních povolenkách bude čelit návrhu na zamítnutí
Vládní novela zákona o obchodování s emisními povolenkami bude ve třetím čtení čelit návrhu na zamítnutí. V dnešním druhém čtení h…
Kalendár akcií
Konference energetika 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!
Webinář ERÚ: Sdílení elektřiny
Fotovoltaika v praxi
JESENNÁ KONFERENCIA SPNZ
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.