ČHMÚ Brno: Srpnové průtoky v řekách byly na 105 pct po červencových 33 pct
Srpnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 105 procent obvyklého stavu. V červenci byly na 33 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina. Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republikyJihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina.
Průtoky odborníci zjišťovali na 73 měrných stanicích a v srpnu odpovídaly 105 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.
"Srpen se vyznačoval výrazně vyšší vodností než předchozí měsíc, a to především ve východní části sledovaného území," upozornili odborníci. Ze 73 hodnocených stanic přesáhlo 31 stanic dlouhodobý měsíční průtok 100 procent a na 28 sledovaných stanicích se pohyboval mezi 50 až 100 procenty. Pouze na 14 stanicích naměřili dlouhodobý měsíční průtok pod 50 procenty. Nejvyšší vodnost dosáhla stanice VD Bojkovice na vodním toku Kolelač, šlo o 372 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, naopak nejnižší vodnost odborníci zaznamenali na vodním toku Jevišovka ve stanici VD Jevišovice. Šlo o 12,2 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku.
Stupně povodňové aktivity v srpnu překročily dvě stanice, a to VD Bojkovice a Uherský Brod. Stalo se tak 27. srpna, kdy asi na půl hodiny vystoupala hladina vodního toku Kolelač na stanici VD Bojkovice na první stupeň povodňové aktivity, obdobně na tom byl vodní tok Olšava v Uherském Brodě.
Průtoky v tocích byly podprůměrné celý loňský rok, nepřetržitě 17 měsíců v řadě, a to od září 2021. Do nadprůměru se dostaly až letos v únoru, kdy dosáhly 113 procent obvyklého stavu. Například v březnu byly na 43 procentech, v dubnu na 123 procentech. Nadprůměrné byly i v květnu, kdy dosáhly 122 procent, v červnu ale byly zase jen na 56 procentech. Loni srpnové průtoky v řekách dosáhly 72 procent obvyklého stavu, pod průměrem byly tehdy dvanáctý měsíc po sobě
Súvisiace články
Intersucho: Půda už je nasycená, povodně mohou pomoci zachytit přehrady
Vysušená půda vstřebala velké množství vody, po vydatných deštích je už ale téměř nasycená a odtéká. Hlavní roli v zachycení povod…
Ochranárka Trubíniová o Gabčíkove a Tarabovom projekte: Je to ako opakovaná nočná mora
Minister životného prostredia a nominant Slovenskej národnej strany Tomáš Taraba obhajuje projekt s názvom Insula Magna, v ktorom…
Praha zavře kvůli velké vodě náplavky a postaví část protipovodňových zábran
Vedení hlavního města kvůli hrozbě záplav uzavře náplavky v Praze 1, 2 a 5 a preventivně nechá na některých místech vystavět proti…
Ústav: Protipovodňová opatření sníží škody, budou menší než před 20 lety
Škody po deštích a povodních, které Česko zasáhnou v příštích dnech, budou nižší než před 20 lety, řekl ČTK za Výzkumný ústav vodo…
Zámer výstavby baterkárne v Šuranoch bude riadne posúdený, reaguje Taraba na obavy poslanca Hlasu
Zámer výstavby baterkárne v Šuranoch bude riadne posúdený v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. Na sociálnej sieti…
Kalendár akcií
Konference energetika 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!
Webinář ERÚ: Sdílení elektřiny
Fotovoltaika v praxi
JESENNÁ KONFERENCIA SPNZ
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.