Vláda chce navýšit platby těžebních firem za vydobytý nerost a těžební území
Těžební společnosti v Česku si zřejmě připlatí za těžbu uhlí a dalších nerostů. Vláda ve svém konsolidačním balíčku chystá navýšení plateb za vytěžené nerosty a také zvýšení sazby úhrady z dobývacího prostoru. Slibuje si od toho zejména zvýšení příjmů obcí a krajů a také mírné navýšení odvodů do státního rozpočtu. Vyplývá to z návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů.

Podle dosavadních pravidel je stát výhradním vlastníkem ložisek nerostů a surovin a jejich těžbu umožňuje soukromým společnostem za zákonnou úhradu. Tyto sazby mohou podle vládního nařízení nyní činit maximálně deset procent referenční ceny za jednotku množství pro jednotlivé druhy vydobytých nerostů. Při chystaném navýšení sazeb za vytěžený nerost chce vláda tyto suroviny rozdělit do tří skupin, v nichž se sazba zvýší od jednoho až do tří procent. Nejvyšší růst má nastat u povrchově dobývaného uhlí. Nárůst o dvě procenta je v plánu u uhlovodíků, tedy ropy a zemního plynu, dále stavebních surovin a některých dalších nerostů. Jedno procento pak chce stát přidat například k sazbě u silikátových surovin. U této skupiny bude podle vlády zohledněna její energetické náročnost a konkurenční podmínky v zahraničí. O jedno procento by měla stoupnout sazba také u hlubinně dobývaného uhlí.
S dalším navýšením příjmů vláda počítá při zvýšení úhrady z dobývacího prostoru, ve kterém je povolena hornická činnost. Poplatek by měl vzrůst z 1000 korun za hektar na částku 1500 korun za hektar.
Spolu s tím vláda chystá i změnu rozdělení výnosů z těchto plateb. Zatímco nyní je celý výnos příjmem rozpočtů obcí, tak po zvýšení plateb by měl být rozdělen mezi obce i kraje, na jejichž území je těžební prostor. Další novinkou pak bude doplnění účelu, na něž mohou kraje využít peníze utržené z úhrady z vydobytých nerostů. Kraje by jejich prostřednictvím měly financovat kompenzace za škody, které vzniknou okolním obcím, jež nemají nárok na přímé výnosy z těžby, ale jsou zasaženy negativními důsledky například z přepravy přes jejich silnice.
"Navržené přerozdělení úhrad z vydobytých nerostů tak bude plnit kompenzační funkci lépe než současná právní úprava," uvádí vládní zpráva. S jak velkým navýšením příjmů vláda počítá ve zprávě neuvedla.
Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy korun, celkem tedy 94,1 miliardy Kč. V dalším roce by to mělo být celkem 53,4 miliardy korun. Kabinet počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy daňovými úpravami. Součástí úprav bude i důchodová reforma, která změní podmínky pro odchod do penze a zmírní valorizaci důchodů.
Súvisiace články
Von der Leyenová přivezla Česku schválených 225 miliard korun. Na Green Dealu podle ní Češi vydělají
Green Deal funguje, a to nejen z hlediska ochrany planety. Prospívá i ekonomice. Právě díky zelené transformaci může být Evropa bo…
Kompromisní Euro 7 znamená zlepšení. Náklady ale budou vysoké, zní z automobilek
V pondělí dohodnutý kompromisní návrh emisní normy Euro 7 znamená podle tuzemských automobilek výrazné zlepšení proti původnímu ne…
Větrné elektrány v každém kraji, místa už ministerstvo našlo. Povolení na výstavbu se zkrátí na rok
Ministerstvo životního prostředí už vytipovalo několik zón v každém kraji, kde by v budoucnu mohly vzniknout větrné elektrárny. Za…
Lobing automobiliek bol silnejší než argument, že výfukové plyny zabíjajú desaťtisíce ľudí
Automobilky nebudú musieť pred ukončením predaja „spaľovákov“ v EÚ výrazne modernizovať ich motory. V EÚ zomiera na znečistenie z…
Německý průmysl požaduje dostupné ceny energií k udržení konkurenceschopnosti
Německý průmysl chce dosáhnout klimatických cílů co nejrychleji, kvůli příliš vysokým cenám energií ve srovnání s ostatními evrops…
Kalendár akcií
Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva
Jesenná konferencia SPNZ
„ENERGETIKA KOLEM NÁS – investice do OZE, transformace teplárenství, role komunitní energetiky“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.