Jičín díky úsporám tepla ve veřejných budovách zatím ušetřil téměř milion korun

Město Jičín zavedením různých úspor spotřeby tepla ve veřejných budovách ušetřilo v posledním čtvrtletí loňského roku v meziročním porovnání téměř jeden milion korun. U některých městských organizací se úspory tepla pohybují v desítkách procent. Další úsporná opatření proto radnice zatím zavádět nebude. ČTK to řekl místostarosta Petr Hamáček (KDU-ČSL).

Jičín díky úsporám tepla ve veřejných budovách zatím ušetřil téměř milion korun

Například v kancelářích a zasedacích místnostech městského úřadu a dalších organizací se teplota vytápění snížila na 20 stupňů Celsia, na chodbách, toaletách a jiných společných prostorách na 18 stupňů. Šatny sportovišť jsou od října vytápěné na 20 stupňů, v kulturních sálech a školních třídách a učebnách je 20 až 21 stupňů. Ve všech veřejných budovách radnice dbá na regulaci svícení, zaměřila se například na instalaci úsporných LED svítidel.

Radnice si je vědoma, že spotřebu tepla významně ovlivňuje i počasí, kdy například loňský říjen a prosinec byly z dlouhodobého pohledu teplotně nadprůměrné a listopad byl průměrný. "Meziroční porovnání však ukazuje na zřetelné úspory. Například budova městského úřadu na Žižkově náměstí spotřebovala za říjen 2022 o 45 procent méně energií. Za listopad byl rozdíl 28 procent a za prosinec 23 procent, přičemž prosinec byl velmi chladný," uvedl mluvčí radnice Jan Jireš.

Budova městského úřadu v ulici 17. listopadu měla v říjnu úsporu 53 procent a v listopadu a v prosinci 52 a 30 procent. Základní škola Železnická vykázala v měsících posledního čtvrtletí úsporu 42, 21 a 13 procent. "Jednotlivé organizace však nelze porovnávat mezi sebou, jelikož každá z nich má specifické dispozice z hlediska služeb a budov," upozornil mluvčí.

Město nepřistoupilo k žádným radikálním krokům, že by některé služby či objekty kvůli úsporám uzavřelo. V plném provozu tak jsou zimní stadion, divadlo, kino, knihovna či akvacentrum. Ve sprchách v akvacentru se však snížila teplota vody a zkrátila doba toku. Úspory se ale netýkaly samotného bazénu. V mateřských školách a zařízeních sociálních služeb město režim vytápění neměnilo.

Za celý letošní rok by město a jeho organizace chtěly na všech energiích ušetřit kolem deseti milionů korun. Za loňský rok radnice očekávala platby za elektřinu, plyn a teplo ve výši 31,3 milionu korun, pro letošní rok odhadovala více než dvojnásobný nárůst. Cena z plynu vyráběného tepla v Jičíně letos meziročně vzrostla o 54 procent na 1447 Kč/GJ.

ry kš

Súvisiace články

Podíl biometanu v distribuci roste. GasNet připojil Energetické centrum Horní Suchá

Skupina GasNet, největší distributor plynu v Česku, připojila do své sítě další výrobnu biometanu. Tento obnovitelný plyn, který s…

Ceny energií likvidují jednoho z největších českých pěstitelů kaktusů

Jedné z největších sbírek kaktusů a sukulentů v Česku, kterou má v soukromé botanické zahradě v Orlové pětapadesátiletý Otakar Pot…

Citroën chystá řadu malých elektromobilů, jejich cena má být co možná nejnižší

Francouzská automobilka Citroën v blízké plně elektrické éře plánuje vozy s co možná nejnižší cenou v rámci trhu, uvedl šéfdesigné…

‘Ukraine is a false justification’: America’s destructive new rush for natural gas

As the war in Ukraine sent natural gas prices skyrocketing, liquid natural gas (LNG) plants are springing up all along the fragile…

Povinné soláry na budovách se stanou i v Česku brzy realitou

Od roku 2028 mají být všechny nově postavené budovy v Evropské unii emisně neutrální, rozhodl Evropský parlament. Všechny nové dom…

Kalendár akcií

Povolovací procesy pro OZE po novelách energetického a stavebního zákona

23. 03. 2023 09:00 - 09:00
Praha, hotel Olympik
Chcete stavět fotovoltaickou nebo větrnou elektrárnu? Novela energetického a stavebního zákona (tzv. LEX OZE1) přinesla řadu změn, která usnadňují něk...

Povolovací procesy pro OZE po novelách energetického a stavebního zákona

23. 03. 2023 17:00 - 17:00
Praha, hotel Olympik
Chcete stavět fotovoltaickou nebo větrnou elektrárnu? Novela energetického a stavebního zákona (tzv. LEX OZE1) přinesla řadu změn, která usnadňují něk...

Waste to Energy 2023

28. 03. 2023 09:00 - 29. 03. 2023 18:00
Praha, Clarion Congress Hotel Prague
14. mezinárodní odborná konference Waste to Energy 2023 - Energetické využití odpadu 2023.

Vodárenská infrastruktura a její financování

30. 03. 2023 09:00 - 17:00
Praha, Olympik – Tristar
Konference přinese opět aktuální informace o stavu vodárenství ČR, novinkách i trendech rozvoje a obnovy vodárenské infrastruktury... Minulý ročník...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

76564
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
891
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika