Dukovany a Temelín v pátek řešily potíže evropské přenosové sítě
Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín v pátek řešily potíže v evropské přenosové síti. Operátoři museli zvládnout řadu manipulací a úkonů, včetně přechodů do takzvaných ostrovních režimů provozu jaderných bloků. Odpojovat je nemuseli. ČTK to dnes sdělil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. Potíže trvaly asi půl hodiny. Takovou situaci podle něj nemuseli energetici řešit řadu let.

Při přechodu do ostrovního provozu se podle Bezděka změnily otáčky turbín s generátory, které se snažily udržet požadovanou frekvenci v síti. Byly aktivované ochrany všech turbosoustrojí.
Nesoulad mezi výrobou a spotřebou elektřiny nenastal v Česku, kvůli propojení energetických sítí ale podle firmy ČEZ výkyvy zasáhly i nejvýznamnější tuzemské zdroje. Operátoři obou českých jaderných elektráren v pátek podle Bezděka uskutečnili přes tři desítky úkonů k tomu, aby situaci v síti pomohli řešit. Podle jejich statistik byly všechny bloky v ostrovních režimech celkem 270 minut. V Temelíně jsou dva bloky. Dukovanská elektrárna má čtyři bloky, jeden je teď v odstávce.
"Došlo k rychlému poklesu frekvence pod limitní hladinu, automatické systémy všech tří provozovaných bloků přepnuly přibližně na půl hodiny do ostrovního provozu se vším, co jej provází," uvedl směnový inženýr dukovanské elektrárny Josef Jordán. Zpět do nominálního provozu připojili energetici všechny tři bloky na základě pokynu z centrálního dispečinku ČEPS.
Podle zveřejněné zprávy společnosti ČEPS, provozovatele přenosové soustavy v ČR, nastaly v pátek potíže v přenosové síti kvůli kaskádnímu šíření poruchy v Chorvatsku, Srbsku a Rumunsku. Krátkodobý rozpad synchronní zóny a pokles kmitočtu podle zprávy neohrozil provoz přenosové soustavy v Česku.
Projekty jaderných elektráren jsou podle firmy ČEZ na změny výkonu připravené. Jejich systémy jsou řešené tak, aby změny parametrů sítě, tedy frekvence i napětí, pomáhaly zvládat svými regulačními schopnostmi automaticky bez odpojení od soustavy. "Opět se ukazuje význam spolehlivých zdrojů základního zatížení," uvedl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.
Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily loni 30,05 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Dodávky Temelína byly 15,75 TWh elektřiny a Dukovan 14,30 TWh.
související články
Průzkumné území pro těžbu uranu u Věžnice ministerstvo zamítlo
Ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek po devíti letech zamítlo žádost firmy Urania Mining o stanovení průzkumného území pro vyhledávání uranové rudy u Věžnice na Jihlavsku. ČTK o tom informoval Edvard Sequens ze sdružení CallaSdružení pro…
Itálie chce připomínat prodloužení provozu reaktorů ve Francii
Itálie chce dostat možnost připomínkovat prodlužování provozu nejstarších francouzských jaderných reaktorů, jež se nachází u…
LG chce investovat 303 milionů eur do továrny na baterie v Polsku
Jihokorejská společnost LG plánuje do své továrny na baterie pro elektrická auta v Polsku investovat téměř 303 milionů eur (7,9…
Výkon paroplynové elektrárny v Počeradech po generálce vzrostl
Paroplynový cyklus Počerady má po více než pětiletém provozu za sebou první generální odstávku. Výkon turbín se po ní zvýšil.…
Objem odebrané elektřiny z dobíjecích stanic v Česku dál roste
Objem odebrané elektřiny z veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v Česku dál roste, loni byl opět rekordní. Vyplývá to z…
14. medzinárodná konferencia ENEF 2020
e-SALON
BIOMASA
Komoditní data
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.