Vědci z Brna mají patent na kombinované čištění vody plazmatem
Sinice, bakterie i zbytky estrogenu z antikoncepce spolehlivě likviduje nová technologie čištění vody, kterou vyvinuli brněnští vědci. Využívá nízkoteplotní plazma. Vědci získali český patent, usilují o mezinárodní. Hledají investora, který by jim pomohl technologii přenést do praxe. Má potenciál třeba v čistírnách odpadních vod, veřejných bazénech, ale také ve zdravotnictví. Upravená voda se totiž dobře hodí k dekontaminaci povrchů, řekl dnes ČTK Pavel Rudolf z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického.

Čistírny si v současnosti nedokážou poradit se vším, co voda obsahuje. Rudolf proto s kolegy už 15 let zkoumá možnosti dočišťování pomocí hydrodynamické kavitace. Snížením tlaku lze dosáhnout toho, že se ve vodě začnou objevovat bublinky páry - podobně jako při varu. Když se bublinky mění zpět na kapalinu, jde o tak dramatický kolaps, že vyzářená tlaková vlna roztrhá některé mikroorganismy. Navíc se dočasně mění chemické složení kapaliny a vzniká peroxid vodíku, který funguje jako dezinfekce.
"Problém je, že kavitace sama o sobě není příliš efektivní. Používá se pouze laboratorně, na objemy v řádech mililitrů nebo jednotek litrů. Kapalina navíc musí projít kavitačním cyklem třeba i stokrát. To je samozřejmě v průmyslové praxi nepoužitelné," vysvětlil Rudolf.
Vědci ze strojní fakulty proto spojili síly s týmem Pavla Sťahela z Masarykovy univerzity a kavitaci doplnili o výboj nízkoteplotního plazmatu. Výsledek je překvapivě efektivní, technologii CaviPlasma lze navíc uplatnit i na velké objemy vody. "Po otestování kavitační plazmové trysky v průtocích kolem tisíce litrů za hodinu včetně efektivity úpravy následovaly testy pro desetkrát větší průtoky kapalin a zařízení fungovalo stále dobře," uvedl Sťahel.
S ověřením účinnosti pomohli odborníci z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Připravili vzorky, které byly dekontaminovány v novém zařízení, a vrátily se k vyhodnocení. Akademie se dál podílí na rozvoji metody k čištění vody od psychofarmak, pesticidů, ale také od bakterií, plísní, řas a virů.
"Nejnovější výsledky ukazují, že projde-li pitná voda zařízením s kavitací a plazmou, nerostou v této vodě mikroorganismy ani po šesti měsících, což je prakticky využitelné v mnoha oblastech energetiky, teplárenství, lázeňství, bazénů či wellness," míní Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu.
Výhodou technologie je vysoká efektivita i relativně příznivá cena, včetně provozních nákladů. "Máme postavena tři tato zařízení různých velikostí. Všechna jsou odzkoušená a máme potvrzeno, že náš princip funguje stejně dobře v malém i velkém měřítku, což je pro využití v praxi zásadní. Aktuálně zvládáme desítky metrů krychlových vody za hodinu, což už není jen akademická záležitost, ale zařízení průmyslově využitelné," dodal Rudolf.
související články
Musk nabízí 100 mil. USD za nejlepší technologii zachycení uhlíku
Šéf společnosti Tesla Elon Musk na svém účtu na slíbil darovat 100 milionů USD (2,1 miliardy Kč) za vývoj "nejlepší" technologie zachycující emise oxidu uhličitého. Bližší detaily hodlá zveřejnit příští týden.
Vodohospodáři do staveb na severu Čech investují 1,45 miliardy Kč
Severočeská vodárenská společnost (SVS) investuje do obnovy a modernizace majetku 1,445 miliardy korun. V loňském roce plán…
Nová spalovací linka v Brně získala EIA,bude se hledat dodavatel
Projekt nové spalovací linky, která zvýší kapacitu brněnské spalovny SAKO zhruba o polovinu, vyhověl procesu posuzování vlivů na…
ČHMÚ Brno: Prosincové průtoky byly nadprůměrné
Hydrologická situace v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byla v prosinci…
V Madridu výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti
V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu. Informují o tom místní média a…
14. medzinárodná konferencia ENEF 2020
e-SALON
BIOMASA
Komoditní data
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.