Sněmovna prodloužila těžařům lhůtu na peníze pro sanace území
Lhůta, v níž mají těžební firmy shromáždit peníze k zajištění sanací a rekultivací pozemků dotčených těžbou, se asi prodlouží až do poloviny roku 2030. Schválila to dnes Sněmovna v rámci novely horního zákona. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s tím souhlasil. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Platný zákon počítá se lhůtou pro financování sanace pozemků po těžbě všech druhů uhlí do 30. června 2022, pro zbytek nerostů do 30. června 2025. Pirátský poslanec Lukáš Černohorský doporučoval tuto lhůtu prodloužit jen o dva roky, což dolní komora neschválila. Posun termínů loni schválených vládou dlouhodobě kritizují ekologické organizace. Hnutí Duha považuje za nutné zachovat termín převedení peněz na rekultivace do 30. června 2022, aby bylo eliminováno riziko přenesení odpovědnosti za škody na stát.
Sněmovna odmítla také návrh hospodářského výboru, aby sazbu úhrady z vydobytých nerostů vláda měnila v závislosti na změně referenční ceny zhruba každé dva roky. Neuspěl ani Radim Fiala (SPD) s návrhem, aby těžební společnosti musely mít sídlo v Česku a aby vstup zahraničních investorů do těchto společností muselo schválit ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Fialy by se nemělo stát, aby právo na průzkum a těžbu českého nerostného bohatství získala "nějaká cizí firma".
Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová neprosadila změnu, podle níž by část výnosů z vytěžených nerostů nechat krajům. Černohorský neprosadil ani návrh, aby kraje měly přednostní právo na koupi pozemku po ukončení sanace a rekultivace, pokud by tato nemovitost byla v zásadách územního rozvoje vymezena jako plocha nebo koridor pro veřejně prospěšné stavby nebo veřejně prospěšná opatření.
Novela má pomoci státu eliminovat případné budoucí výdaje ze státního rozpočtu na odstraňování následků hornické činnosti a likvidace dolů a lomů v případě nezodpovědného hospodaření těžebních společností. Dokument také ruší pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. Novela se však netýká prvního pětiletého období, které začalo v roce 2017.
související články
Ropa zlevňuje po nečekaném nárůstu amerických zásob
Ropa zlevňuje po zprávě o nečekaném nárůstu amerických ropných zásob, která opět oživila obavy z nízké poptávky zapříčiněné pandemií. Většímu poklesu ceny brání naděje na objemný stimulační balík americké vlády.
Bloomberg: Saudi Aramco zamlčela investorům část emisí uhlíku
Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco zamlčela ve zprávě investorům téměř polovinu emisí uhlíku ze svých rafinerií…
LG chce investovat 303 milionů eur do továrny na baterie v Polsku
Jihokorejská společnost LG plánuje do své továrny na baterie pro elektrická auta v Polsku investovat téměř 303 milionů eur (7,9…
Bidenův zákaz ropovodu znamená ztrátu tisíců pracovních míst
Rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena zastavit výstavbu ropovodu Keystone XL znamená ztrátu tisíců pracovních míst,…
Pražská plynárenská připravuje novou kolektivní smlouvu
Vedení Pražské plynárenské připravuje novou kolektivní smlouvu se zaměstnanci. Podepsána by měla být do konce letošního ledna. Na…
14. medzinárodná konferencia ENEF 2020
e-SALON
BIOMASA
Komoditní data
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.