Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zaměřujeme se na kogenerace

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY Martin Havel

říká v rozhovoru pro PRO-ENERGY magazín Pavel Beran, vedoucí Energetických projektů korporátního a municipálního bankovnictví Komerční banky.

# technologie
# trhy
# infrastruktura
# strategie
# teplárenství
# investice
Zaměřujeme se na kogenerace

ABSTRACT: "It seems that cogeneration will be a trend of the upcoming years. Therefore, we havearranged more convenient conditions for financing cogeneration units,” says in an interview Pavel Beran, head of Energy Financing Department of Komerční banka. 


Jste jednou z mála bank, která má specializovaný tým na energetiku. Co k takovémuto rozhodnutí banku vede?

Energetiku vnímáme jako velmi zajímavé odvětví, které prochází dynamickými změnami. Tlak na snižování ekologické zátěže, nové trendy na poli digitalizace a chytrých sítí či chytrých budov/měst přináší bance dostatečnou škálu možností pro financování a a energetika tak představuje relativně velký segment na to, aby si udržovala určitou interní znalost v oboru.

Je jasné, že pro financování projektů v energetice musíme být schopni tyto projekty pochopit a znát možná úskalí, abychom byli seriózně a nestranně schopni posoudit možná rizika projektů. Pochopitelně nejsme a ani nemůžeme být specialisté na všechno, takže na posuzování některých technických aspektů projektů využíváme námi prověřené externí konzultanty.


Mění se skladba žádostí o financování projektů, které banka dostává k posuzování?

Tak určitě ano. Bývalo období, kdy chodily prakticky jen žádosti o financování velkých fotovoltaik. Tento sektor patří stále mezi naše stěžejní, protože je trh s fotovoltaikami stále živý a můžeme proto klientům nabídnout akviziční financování nákupu již existujícího projektu, nebo refinancování jeho stávajícího bankovního úvěru za výhodnějších podmínek.

Po solárním boomu to byly projekty na snižování emisí ze spalování uhelných zdrojů, jejichž financování je však nyní vzhledem k námi interně přijaté uhelné politice velmi omezené.

Dnes je ta škála podstatně rozmanitější, nicméně většina projektů, které k nám přijdou, mají nějakou formu dotací či garancí. Projektů na čistě komerční bázi je málo.


Financujete i nějaké pilotní projekty či zásadní technologické inovace?

Protože banka pracuje s prostředky, které jí svěřili střadatelé, musí být spíše konzervativní investor, který preferuje prověřené a odzkoušené technologie pro správné posouzení rizik projektů, takže toto není tak úplně náš hlavní proud, ale záleží na konkrétním projektu.

Do projektů, které lze označit za inovativní a neozkoušené, jsme připraveni vstoupit v okamžiku, kdy projekt prokáže své provozně-ekonomické parametry v průběhu zkušebního provozu a riziko konstrukční fáze je již možné eliminovat.


Jaké zajímavé projekty jste financovali v nedávném období, tedy pokud to není obchodní tajemství?

Letos se nám podařilo refinancovat jednu z největších fotovoltaických eletráren v ČR o výkonu 35,1 MWp, což by asi samo o sobě nebylo moc zajímavé, ale my jsme pyšní na to, že se nám to podařilo i v této době, kdy sektoru fotovoltaických elektráren hrozí riziko tzv. překompenzace s možným dopadem do výše výkupních cen. Proto považuji tento obchod za zajímavý a pěknou ukázku toho, že se často dá najít vhodné řešení i v relativně obtížné situaci.

Dalším úspěchem, který se ale teprve projeví v dalším období, je připravovaný obchodní model spolupráce Komerční banky, resp. naší dceřiné leasingové společnosti SGEF, se společností ČEZ ESCO. V rámci této spolupráce bude SGEF financovat projekty střešních instalací solárních elektráren, které bude společnost ČEZ ESCO budovat a provozovat.


Co vnímáte jako trend v současnosti?

Očekáváme postupný, nicméně neodvratný, odklon od spalování uhlí v teplárnách a elektrárnách. I u vás v magazínu jste, tuším, v minulém čísle měli informaci o memorandu o spolupráci mezi Teplárenským sdružením ČR a Českým plynárenským svazem při náhradě uhlí za zemní plyn v teplárenských subjektech. Očekává se masivní nárůst instalací kogeneračních jednotek.

V dnešní době hledání nových, ekologických možností výroby elektrické energie je kogenerace zajímavou podnikatelskou příležitostí se značným budoucím potenciálem. Kogenerační jednotka má díky využívání tepla účinnost využití energie v palivu často i přes 90 %.

Jako ekologický způsob výroby elektrické energie je kogenerace podporována státem. To z ní momentálně činí jednu z mála oblastí v energetice, kde je dostupná provozní podpora. Provozovatelé kogeneračních jednotek mohou využít zelených bonusů k výkupní ceně vyrobené elektřiny, které stát poskytuje v souladu s pokyny Evropské unie.

Na rozdíl od jiných „zelených“ elektráren ale není kogenerace závislá na rozmarech počasí, jako jsou sluneční svit, intenzita větru nebo momentální průtok vodního toku. Celý systém je navíc velmi kompaktní a budoucí provozovatel nemusí řešit výběr vhodné lokality nebo dokonce námitky místních obyvatel či úřadů.

Tedy, abych to shrnul, máme zájem pomoci investorům do kogeneračních jednotek.


Co máte pro takové investory nachystané, v čem se nabídka odlišuje od standardních komerčních úvěrů?

Vzhledem k velkému potenciálu kogeneračních jednotek byla v Komerční bance pro posuzování těchto projektů nedávno odsouhlasena nová interní pravidla, kde jsme si s naším útvarem řízení rizik nadefinovali kritéria jednotlivých provozně-ekonomických oblastí, která, když budou dodržena, budou znamenat hladký a pružný schvalovací proces. Díky těmto pravidlům jsou klientům poskytnuty jasné parametry, za kterých je možné kogenerace financovat a současně dostanou odezvu na svůj projekt výrazně rychleji. To potvrdily i první projekty, které již byly na základě nových pravidel schváleny.

Navíc se nyní, s ohledem na připravovanou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, kde je upravována i oblast podpory kombinované výroby elektřiny a tepla, chystáme na další úpravu našich pravidel tak, abychom mohli klientům nabídnout financování s delší splatností, a tím snížit možný tlak na cash-flow projektu.

 O DOTAZOVANÉM

Pavel Beran absolvoval v roce 1992 fakultu Mezinárodních vztahů VŠE v Praze. V Komerční bance působí od roku 1993 v různých útvarech, nejdříve na pozici sektorového analytika, poté na pozici risk specialisty pro korporátní klienty a později jako analytik tržních rizik. Od roku 2014 pracuje v útvaru financování energetiky, který od roku 2019 vede a kde zajišťuje financování projektů zaměřených na energetiku. Kromě těchto transakcí se rovněž podílí na stanovování strategie a přístupu banky k sektoru energetiky.

související články

Editorial (4/2020)

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

Dobrý sluha, ale zlý pán? Technologický pokrok od začátku průmyslové revoluce jde nahoru raketovým tempem. Tam, kde vývoj podobného zařízení trval dříve 10 let, dnes se to děje často i za polovinu doby. Motivace lidí jít stále vpřed je různá. Někdy…

# elektřina
# strategie

Starší koncept, nové výsledky: V hlavní roli síra

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

Snažím se stát oběma nohama pevně na zemi a být spíše střízlivý v očekáváních, říká o sobě Tomáš Kazda z VUT Brno, autor…

# technologie
# účinnost
# AKU-BAT

Nový směr energetické politiky USA?

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

Donald Trump se čtyři roky snažil dělat energetickou a environmentální politiku odlišně od svého předchůdce Baracka Obamy. Za…

# paliva
# elektřina
# politika
# trhy
# personálie
# strategie

Energetika v době post-koronavirové

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

Důsledky koronavirové pandemie se podle odborníků promítnou do řady dalších let. Na tom, jak se budou vyvíjet ceny elektřiny a…

# plyn
# elektřina
# ceny
# trhy

Vývoj cien energetických komodít v období 09/2020 až 11/2020

30. 11. 2020
18:00
PRO-ENERGY

Budúcoročné ceny elektriny kopírovali počas uplynulých troch mesiacov celkom presne ceny emisných kvót, ktoré sú dôležitým…

# plyn
# elektřina
# ceny
# trhy

14. medzinárodná konferencia ENEF 2020

09. 02. 2021 - 10. 02. 2021
Hotel DIXON, Banská Bystrica, SK
14. ročník Medzinárodnej konferencie "enef" nadväzuje na úspešnú históriu konania tohto podujatia, ktoré sa v dvojročnej periodicite organizuje na Slovensku už od roku 1994. Téma konferencie je „ČISTÁ, BEZPEČNÁ A EFEKTÍVNA ENERGETIKA PRE ĽUDÍ". - původní termín říjen 2020.

e-SALON

11. 03. 2021 - 14. 03. 2021
PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, 199 00 Praha 9 - Letňany
Specializovaný odborný veletrh zaměřený především na kontraktační jednání s tuzemskými  a zahraničními vystavovateli, výrobci a obchodníky.

BIOMASA

11. 04. 2021 - 14. 04. 2021
Výstavište Brno
Veletrhy TECHAGRO, SILVA REGINA a BIOMASA jsou přesunuty, uskuteční se na jaře 2021. Veletrh BIOMASA navazuje na zemědělské a lesnické veletrhy TECHAGRO a SILVA REGINA. Prezentuje možnosti využívání lesní a zemědělské biomasy a odpadu z živočišné výroby, což pro zemědělce a lesníky představuje logickou nástavbu na jejich každodenní činnost a další pracovní příležitost.

Komoditní data

23.01.2021
€/MWh okte
Base
52.4212
-0.625578 %
Peak
57.8108
-5.25403 %
Offpeak
47.0317
5.7228 %
23.01.2021
€/MWh elix
Base
30.8967
0 %
Peak
33.3208
0 %
Offpeak
28.4725
0 %
22.01.2021
€/MWh ote
Base
49.7762
11.7145 %
Peak
61.8775
19.236 %
Offpeak
37.675
1.22699 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

54789
Počet publikovaných novinek
1775
Počet publikovaných akcí
601
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika