Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Analýza: Přiřknutí stavby Dukovan Rusům je pro Česko hrozbou

20. 11. 2020
10:14
ČTK ENERGY-HUB

Přiřknutí stavby plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany zájemci z Ruské federace by bylo největší hrozbou pro suverenitu Česka od sametové revoluce v roce 1989. Vyplývá to z analýzy nevládní instituce Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, která byla představena na dnešní on-line tiskové konferenci.

# jádro
# elektřina
# bezpečnost
# politika
# infrastruktura
Analýza: Přiřknutí stavby Dukovan Rusům je pro Česko hrozbou

Možnou účast Ruska a Číny v tendru dlouhodobě kritizuje část opozice. Předseda ODS Petr Fiala a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně zopakovali, že tyto země by měly z výběrového řízení být vyřazeny hned v počátku.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš proti tomu v létě řekl ČTK, že není zájmem firmy vyřazovat ze soutěže o stavbu Dukovan některé zájemce ještě před tendrem. Argumentoval přitom především možným prodražením zakázky. Podobný názor má podle dřívějších informací také premiér Andrej Babiš (ANO). Polostátní ČEZ, který je investorem projektu, plánuje vypsat výběrové řízení na stavbu bloku ještě v letošním roce.

Podle ve čtvrtek zveřejněného zjištění webu iRozhlas.cz české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí upozornily na to, že zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu nového bloku Dukovan dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě doporučují, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče.

Stejné doporučení má i dnes zveřejněná analýza. "Jde o potenciálně velmi ekonomicky nevýhodný a současně bezpečnostně rizikový projekt. Pokud bud stavba úmyslně prodlužována stavitelem, bude ohrožena bezpečnost ČR kvůli možnosti strategického vydírání ze strany státu stavitele," píše se v jejím shrnutí.

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty v něm mimo jiné dále uvedlo, že podobnou závislost na vůli Ruské federace je možné vidět například při rozšiřování maďarské elektrárny Paks, které má provést na základě mezivládní dohody ruská státní společnost Rosatom.

Podle instituce je evidentní, že vláda se snaží proces výběru co nejvíce urychlit tak, aby stihla vybrat uchazeče o stavbu do konce mandátu prezidenta Miloše Zemana. Volba Zemanova nástupce by se měla uskutečnit v roce 2023. Beneš už dříve řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by ČEZ rád měl na konci roku 2022.

Zdeněk Šíma, ředitel společnosti Rosatom Central Europe, tento týden v rozhovoru pro SeznamZprávy uvedl, že firma se každopádně hodlá dukovanského tendru zúčastnit, pokud to soutěžní podmínky dovolí. Podotkl, že je ale samozřejmě věcí České republiky, jak se ohledně dodavatele rozhodne. "Rosatom je mezinárodní společnost, která pracuje mimo politický kontext. Spolupracujeme při výstavbě jaderných elektráren s klíčovými společnostmi mj. z Evropy a USA. Rosatom je dnes vývozcem nejlepších a nejbezpečnějších reaktorů VVER generace III+, naše nabídky jsou plně uzpůsobeny potřebám zákazníků," dodal.

"Stát podle vládního usnesení a dalších dokumentů včetně například platných smluv s investorem samozřejmě jedná tak, aby chránil své bezpečnostní zájmy. Chránit bezpečnostní zájmy je pro Česko klíčové," uvedla ve čtvrtek mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. Podotkla, že výstavba nových jaderných bloků například v Maďarsku či Finsku ukazuje, že se zapojují konsorcia různých firem z různých zemí světa.

Podobná situace nastala také v Bulharsku. Oborový web oenergetice.cz v červnu uvedl, že v tendru na výstavbu bulharské jaderné elektrárny Belene spojily síly ruská společnost Rosatom, francouzská společnost Framatome a americká General Electric (GE). Podle Jakuba Jandy z think-thanku Evropské hodnoty však patří mezi hrozby pro ČR i to, že ruský nebo čínský zájemce bude do tendru vstupovat v konsorciu.

Česká vláda v červenci schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Podle Babiše vybere vítěze až příští vláda, která vzejde ze sněmovních voleb. Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací kromě ruského Rosatomu a čínské společnosti CGN také severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

související články

Češi za energie zpravidla ušetří, firmy si připlatí za elektřinu

30. 11. 2020
14:15
ČTK

Češi v příštím roce zpravidla ušetří za elektřinu a plyn. Vyplývá to z dnešního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny stanovuje, a vyjádření analytiků. Někteří lidé mohou podle odborníků ušetřit stovky až nižší…

# plyn
# elektřina
# ceny
# trhy

Experti: Příští rok lidé za energie ušetří, pak trend určí covid

29. 11. 2020
09:25
ČTK

Češi příští rok mírně ušetří za energie, když ceny plynu i elektřiny klesnou v jednotkách procent. Trend v delším časovém období…

# plyn
# elektřina
# ceny
# úspory
# trhy

Příští rok elektřinu a plyn nezdražíme, slibuje většina prodejců

29. 11. 2020
09:15
ČTK

Platby za elektřinu a plyn by českých domácnostem v příštím roce růst neměly. Slibuje to většina dodavatelů, které oslovila ČTK.…

# plyn
# elektřina
# ceny
# trhy

Rumunsko dokončilo svůj úsek plynovodu BRUA

28. 11. 2020
18:09
ČTK

Rumunsko dnes ukončilo práce na svém úseku plynovodu BRUA, který má spojit tuto balkánskou zemi s Bulharskem, Maďarskem a…

# plyn
# infrastruktura
# investice

Polsko by mělo příští týden odpovědět na požadavky ČR k Turówu

27. 11. 2020
17:50
ČTK

Polsko podle ministerstev životního prostředí a zahraničí a Libereckého kraje slíbilo brzkou odpověď na české požadavky pro…

# uhlí
# politika
# EU
# životní prostředí

XI. sympozium Green Way 2020

01. 12. 2020 - 02. 12. 2020
Autoklub ČR, Opletalova 29, Praha 1 Praha
Informace o procesu výstavby budov a jejich provozování o novinkách v technice, v legislativě, o nových projekčních technických trendech.

Ekoinovační fórum - Boj proti suchu – zelená města a inovativní zemědělství

03. 12. 2020 10:00 - 13:00
on-line
Platforma pro diskusi o tom, jak může Česko využít inovace pro nastartování své ekonomiky

Jesenná konferencia SPX 2020

03. 12. 2020 - 04. 12. 2020
hotel Družba, Demänovská dolina
Najnovšie informácie, poznatky, skúsenosti a názory odborníkov z energetického trhu SR. Presunuto z júna.

Komoditní data

30.11.2020
€/MWh okte
Base
56.9229
16.9078 %
Peak
66.5342
22.4161 %
Offpeak
47.3117
9.95042 %
30.11.2020
€/MWh elix
Base
30.8967
0 %
Peak
33.3208
0 %
Offpeak
28.4725
0 %
29.11.2020
€/MWh ote
Base
47.7292
4.63576 %
Peak
50.8767
1.49115 %
Offpeak
44.5817
8.47121 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

54356
Počet publikovaných novinek
1766
Počet publikovaných akcí
562
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika