Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Dvě dekády otevřeného trhu

16. 09. 2020
12:00
pro-energy.cz Martin Havel

Je to již skoro celou generaci, kdy nový energetický zákon dal zaniknout modelu Single Buyer a nahradil ho regulovaným přístupem třetích stran. To dalo možnost, do té doby prakticky nemožnou, měnit dodavatele elektřiny a poté i dodavatele plynu. Dnes si již nikdo nevzpomene na „vazalské“ smlouvy, kdy byl podnikový odběratel nucen dodržovat roční odebíraná množství elektřiny, často i nepřekračovat maximální výše odběrů apod. V té době i přeshraniční obchodování bylo velmi komplikované a skoro to ani nešlo. V plynárenství tu zase byly mnohaleté kontrakty plynu do ČR a nikdo moc si neuměl představit nic jiného.

# elektřina
# politika
# strategie
Dvě dekády otevřeného trhu

Změna to tehdy byla hodně zásadní a všichni se s tím postupně naučili žít. Systém dodávek, obchodování ale i třeba vyrovnávání odchylek se za tu dobu tak významně změnil, že s podobou roku 2002, kdy začal platit již citovaný energetický zákon, nemá prakticky vůbec nic společného. Tedy samozřejmě kromě fyziky, která se nemění, a pár základních nastavení trhu. Dnes již nikdo nejezdí s papírovým formulářem na potvrzení změny dodavatele, ale vše probíhá plně elektronicky v systému operátora trhu.

Obrovským vývojem prošlo i přeshraniční obchodování a dnes lze prakticky realizovat dodávku elektřiny od zahraničního dodavatele k českému koncovému odběrateli, což bylo dříve nesmírně komplikované. Trhy v Evropě se propojují a třeba i poskytování podpůrných služeb bude v nejbližší době možné napříč propojeným evropských trhem, takže bude v zásadě jedno, jestli tu či onu službu poskytne subjekt na domácím trhu nebo při dostatečné přenosové kapacitě i jakýkoli jiný subjekt v rámci propojeného trhu. Vše bude tedy záviset jen a pouze na nabídnuté ceně. Jak vidno, situace, kdy na českém/slovenském trhu byl jeden dominantní subjekt s podpůrnými službami, je dávno v propadlišti dějin.

I zákazníci se vyvíjejí. U průmyslových podniků, kde náklady na elektřinu představují významnou položku a výše ceny elektřiny má stěžejní dopad na konkurenceschopnost, dochází postupně k opouštění tradiční roční či víceleté fixace ceny elektřiny, ale dochází k nakupování, které více vychází z burzovních cen elektřiny. O tom mj. píše P. Doucha ve svém článku. V něm se také zamýšlí, jaké nové prvky přinese do obchodování/dodávek elektřiny připravovaný nový energetický zákon, který musí zohlednit i takové novinky, jako jsou energetické komunity či přímé vypořádávání obchodů, což bude nutně zcela zásadní změna, která převrátí naruby dosavadní chápání principů současného energetického zákona.

Zkrátka trhy se zrychlily a na dodavatele elektřiny budou kladeny čím dál větší požadavky na informační systémy a výměnu dat s ostatními hráči na trhu. A samozřejmě vysoké nároky budou kladené i na provozovatele sítí, protože v dohledné době budou odběrná místa odběratelů osazována chytrými měřidly, aby umožnila zákazníkům třeba dynamické tarify či hodinové ceny.

Tyto principy samozřejmě musí zachytit i domácí regulátor, který zveřejnil zásady regulace pro V. regulační období, které začne platit od 1. ledna příštího roku.

No a když k tomu přičteme postupný odklon od uhlí směrem k obnovitelným a v našich podmínkách možná novým jaderným a plynovým zdrojům, tak se dostáváme k modelu trhu, který by před 20 lety předpověděl jen málokdo. Žijeme zkrátka v zajímavé době, kdy si každý hledá své místo na slunci a snaží se na tom vydělat, nebo alespoň neprodělat.

V tomto čísle jsme Vám chtěli přiblížit trendy na energetickém trhu a určitě v něm najdete plno novinek a zajímavostí. Navíc přichází konferenční podzim, kdy velká část akcí, které se měly uskutečnit na jaře, se z pochopitelných důvodů přesunula na podzim. I my máme na podzim již tradiční listopadovou konferenci, a to hned jubilejní, koná se už po desáté. Věřím, že se s řadou z Vás někde potkám, že nám to okolnosti dovolí.

související články

Ceny energií od společnosti EP ENERGY TRADING, a.s. zůstávají i přes snižování cen tradičních dodavatelů výhodnější

24. 09. 2020
20:00
EPET

Tradiční dodavatelé energií ohlásili v posledních dnech prudké snižování cen. I v porovnání se sníženými cenami však zůstávají ceny společnosti EP ENERGY TRADING, a.s. výhodnější. Společnost epet je vůči svým zákazníkům dlouhodobě transparentní,…

# plyn
# elektřina
# ceny
# TZ

Čína chce mít do roku 2060 nulové emise skleníkových plynů, slíbil prezident Si Ťin-pching

24. 09. 2020
16:34
ČT24

Čínský prezident Si Ťin-pching oznámil, že Čína, která je v současné době největším producentem skleníkových plynů, chce své…

# klima
# emise
# trhy
# strategie

ČEZ získal povolení k dalšímu provozu Temelína

24. 09. 2020
12:35
ČEZ

Společnost ČEZ dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k dalšímu provozu prvního bloku Jaderné…

# elektřina
# bezpečnost
# TZ
# infrastruktura
# strategie

Solar Global začne dodávat zelenou elektřinu z vlastních zdrojů koncovým zákazníkům

24. 09. 2020
11:00
Solar Global

Na začátku října společnost Solar Global Energy a.s. ze skupiny Solar Global a.s. Vítězslava Skopala začne nabízet zelenou…

# OZE slunce
# elektřina
# TZ
# trhy
# infrastruktura
# OZE

INFORMACE Z JE TEMELÍN 187 / 2020

24. 09. 2020
10:35
ČEZ

První i druhý blok jsou v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

# jádro
# elektřina
# TZ

FOR CITY

25. 09. 2020
PVA EXPO PRAHA
FOR CITY – inovativní řešení pro města, obce a regiony se poprvé představí v souběhu s mezinárodním stavebním veletrhem FOR ARCH 2020. Souběžně se jednodenní výstavou FOR CITY proběhne odborná konference SMART CITY FOR ARCH.

FOR ARCH 2020

22. 09. 2020 - 26. 09. 2020
PVA EXPO PRAHA
Letošní 31. ročník akce má za cíl podpořit udržitelnost veletržního oboru, české stavebnictví a informovat veřejnost o novinkách ve stavebním odvětví – to vše za mimořádných zdravotně-bezpečnostních opatření k zajištění bezpečnosti vystavovatelů i návštěvníků.  

Slovakia Going Zero Waste

27. 09. 2020
on-line
Deň plný informácií zo všetkých oblastí zero-waste. Po každom bloku nasleduje diskusia s prednášajúcimi, v ktorej bude aj priestor na otázky.

Komoditní data

25.09.2020
€/MWh okte
Base
42.7979
0.90576 %
Peak
47.815
-2.31204 %
Offpeak
37.7808
5.29531 %
25.09.2020
€/MWh elix
Base
30.8967
0 %
Peak
33.3208
0 %
Offpeak
28.4725
0 %
24.09.2020
€/MWh ote
Base
46.8129
6.10763 %
Peak
54.4725
10.7953 %
Offpeak
39.1533
0.209018 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

53426
Počet publikovaných novinek
1731
Počet publikovaných akcí
562
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika