Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

V Ústeckém Hraničáři se otevřela výstava o rozporech rekultivace

11. 03. 2020
19:14
ČTK ENERGY-HUB

V Hraničáři v Ústí nad Labem začala výstava Poslední den stvoření. Věnuje se kontroverzním aspektům rekultivace krajiny po těžbě zejména uhlí, a to kupříkladu na nedalekém jezeře Milada. ČTK to dnes řekly kurátorky Martina Johnová a Anna Remešová.

# paliva
# uhlí
# životní prostředí
V Ústeckém Hraničáři se otevřela výstava o rozporech rekultivace

Podle webu galerie si návštěvníci mohou prohlédnout "aktuální výzkum antropocentrického a koloniálního vztahu ke krajině, který se projevuje v přesvědčení, že je možné jakýkoliv kus krajiny vytěžit, uhlí spálit a zpětně půdu buď zavodnit nebo zúrodnit bez řešení dalekosáhlých důsledků devastace".

Díla umělců jsou v několika patrech. V prvním poschodí se nachází tzv. ateliér, kde je aplikace zobrazující krajinu v místech jezera Milada před těžbou uhlí a po ukončení prací, řekla Johana Zacharová z fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. "Lidé si v aplikaci mohou prolnout různé mapy, podívat se, jak třeba vypadaly zaniklé vesnice (Hrbovice, Tuchomyšl a Vyklice)," dodala Zacharová.

Ve druhém patře jsou tři díla znázorňující podobu krajiny a současné strategie rekultivace. Při příchodu do této části výstavy se lidem naskytne pohled zejména na rozsáhlou instalaci Program podvalu rozprostřenou téměř přes celou místnost.

"Podval je technický termín pro haldu a myslím si, že v tom sousloví je všechno vystiženo," řekl autor díla Martin Netočný. Vysvětlil, že jeho instalace z pigmentu z heřmanické haldy z Ostravy, je stylizovaná do dvou základních symbolů, jak lze být krajinu formovat. Část díla znázorňuje jak graf, tak strukturu podvalu. Pod druhou částí si může návštěvník představit tabulku nebo člověkem upravenou krajinu, doplnil Netočný.

V posledním patře si mohou návštěvníci prohlédnout tři kratší videa. "Třetí patro je místo nad atmosférou, je to místo ideí," řekla Zacharová s tím, že snímky nabízí jiný pohled na vztahování se ke krajině.

Ústecký kraj patří k někdejším uhelným regionům. Na řadě míst už skončila rekultivace. Na místě bývalých lomů a výsypek jsou rekreační areály. V příštích letech čeká kraj příliv peněz z Evropské unie právě na rekultivaci. Například v Podkrušnohorské hnědouhelné pánvi se bývalé doly promění v jezera.

související články

MZe: Na Povodí Vltavy zaútočili hackeři, přehrady nejsou ohrožené

07. 04. 2020
16:02
ČTK

Na informační systém státního podniku Povodí Vltavy dnes zaútočili hackeři. Napadli systém pro administrativní činnostinefungovaly tak maily nebo spisová služba a další interní systémy. Přehrady nebo dodávky vody ohroženy nebyly, sdělil dnes ČTK…

# OZE voda
# technologie
# bezpečnost
# infrastruktura
# životní prostředí

Voda z Moravy zaplavuje lužní lesy, jde o opatření proti suchu

07. 04. 2020
11:31
ČTK

Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy na Břeclavsku a Hodonínsku, nyní voda z řeky Moravy takto zaplavuje asi 1000 hektarů mezi…

# bezpečnost
# strategie
# životní prostředí

Kácený strom u Hranic poškodil oplocení dálnice v délce 72 metrů

06. 04. 2020
11:18
ČTK

Škodu za několik desítek tisíc způsobil neznámý pachatel, který v neděli kácel strom nedaleko D1 v katastru Hranic na Přerovsku.…

# elektřina
# bezpečnost
# doprava
# životní prostředí

Jedenáct horníků zemřelo při výbuchu v uhelném dole v Kolumbii

05. 04. 2020
03:43
ČTK

Jedenáct horníků zemřelo a čtyři byli raněni při výbuchu v uhelném dole ve středokolumbijském okrese Cucunubá, nedaleko od…

# uhlí
# bezpečnost
# personálie

Povodí Moravy: Některé toky jsou na desetině běžného stavu

02. 04. 2020
14:07
ČTK

Některé toky jsou podle Povodí Moravy na desetině běžného stavu. I přes velmi nízké zásoby vody ve sněhu jsou však naplněné vodní…

# bezpečnost
# infrastruktura
# životní prostředí

Smart Cities 2020 - odloženo 2021

07. 04. 2020 09:00 - 09. 04. 2020 19:00
Sofie, Bulharsko
Important: !!!! SUSTAINtec 2020 is postponed to 2021 !!!!

ROBOWELDING

15. 04. 2020 - 17. 04. 2020
HORSKÝ HOTEL KOPŘIVNÁ MALÁ MORÁVKA, KARLOV
Konference ROBOWELDING je pojata jako setkání výrobců a dodavatelů techniky určené k robotickému svařování, jakož i odborníků zabývajících se aplikacemi z této oblasti, se širokou odbornou veřejností – současnými i budoucími uživateli robotů určených především ke svařování.

15 ročník Trenčianskeho robotického dňa

13. 05. 2020 15:00 - 14. 05. 2020 23:00
Expo Center a.s.

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

50316
Počet publikovaných novinek
1676
Počet publikovaných akcí
487
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika