Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Originální a český reaktor

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY Milena Geussová

Malý jaderný reaktor může být pro český průmysl příležitostí, jak vyvinout produkt s vysokou přidanou hodnotou a udržet v oboru vysoce kvalifikované odborníky.

# jádro
# elektřina
# technologie
Originální a český reaktor

ABSTRACT: The project team of the company Centrum jaderného výzkumu received a patent on the design concept of a small nuclear reactor called Energy Well. The experimental unit could be in operation within 10 years.Alternativou velkých jaderných jednotek s instalovaným výkonem obvykle vysoko přes 1 GWe by se měly stát malé modulární reaktory. Malý reaktor dosahuje podle mezinárodní agentury pro atomovou energii elektrického výkonu maximálně 300 MW „modulární“ je pak z hlediska výroby a instalace.

PATENT PRO ŘEŽ

V Centru výzkumu Řež, které je součástí Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV), probíhá již několik let projekt Energy Well, v jehož rámci vyvíjejí vlastní malý jaderný reaktor. Energy Well bude mít zhruba 8,5 MW instalovaného elektrického výkonu, což představuje 20 MW tepelných. Jde o originální českou verzi takzvaného malého modulárního reaktoru, jaké se označují zkratkou SMR (z angl. Small Modular Reactor).

Projektový tým, vedený Markem Ruščákem, získal od Úřadu průmyslového vlastnictví patent na koncepční design reaktoru Energy Well a zahájil přípravu nejaderné experimentální jednotky reaktoru (tzv. Mock-up). Na té se bude ověřovat design a základní fyzikální vlastnosti, jako je materiálová kompatibilita, termohydraulika a dlouhodobá spolehlivost reaktoru. Jednotka by měla být plně funkční do deseti let. Naváže na ni projekt vlastního demonstrátoru, který bude plnohodnotně simulovat provoz malého reaktoru a může být podkladem pro jeho budoucí komerční výrobu. 

„Návrh projektu je zacílen na vytvoření silného technologického brandu ČR, který by umožnil vývoz vysoce kvalifikované práce českého vývoje a průmyslu. V delší budoucnosti to může být perspektivní,“ říká Marek Ruščák. „Nyní se v Česku postupuje podle energetické koncepce s cílem vybudovat aspoň dva velké jaderné bloky, což je jistě třeba. Následně by se mělo uvažovat o budování malých modulárních reaktorů.“ Patent obsahuje základní charakteristiky reaktoru, především pak možnost využití reaktorové nádoby jako transportního kontejneru pro vyhořelé palivo, což je ve světě unikátní přístup.

V rámci současné strategie je nejbližším cílem konstrukce experimentální jednotky pro ověření funkčnosti a bezpečnosti celého konceptu a přípravy pro vývoj finálního zařízení. „Celý projekt představuje kulminaci menších výzkumných aktivit za posledních deset let a je většinově financován z veřejných zdrojů,“ vysvětluje Ruščák. Celkové předpokládané náklady na vývoj, výstavbu a provoz experimentální jednotky by neměly přesáhnout 2 miliardy korun (jde o konzervativní odhad). Reaktor Energy Well je designován s cílem uplatnitelnosti jako lokální zdroj elektrické a tepelné energie.

O licencování malých modulárních reaktorů ve světě se stále jedná na mezinárodních fórech regulátorů a technických expertů, kterých se odborníci z Řeže na půdě různých organizací účastní. „Česká republika je v tomto ohledu velmi aktivní, ovšem nečekám, že v nejbližších letech dojde k zásadní změně české legislativy, aby umožnila licencování tohoto druhu reaktoru,“ říká Ruščák


 

VÝHODY ENERGY WELL 

Energy Well je nejmodernější reaktor 4. generace s pasivní bezpečností, který v případě havárie nepotřebuje k chlazení externí zdroje energie, ale disponuje konvekčním chlazením, přičemž jedinou pohyblivou částí jsou pohony regulačních tyčí. Pasivní chlazení je i po vypnutí reaktoru schopno fungovat bez potřeby jakéhokoli energetického zdroje. Navíc jako chladicí médium využívá roztavenou sůl, což je perspektivní trend.

Reaktor Energy Well používá palivo TRISO, což jsou mikroskopické sférické palivové elementy, v případě Energy Well obohaceny na 19 %. Největší výhodou paliva TRISO je schopnost uchovat štěpné produkty uvnitř palivového elementu až do teploty 1800 stupňů Celsia.  

Základní myšlenkou modulárních reaktorů včetně konceptu Energy Well je stavebnicová struktura okruhů. Zjednodušeně si ji lze představit tak, že je primární jaderný okruh uložen do jedné kompaktní nádoby, kterou lze od zbytku elektrárny po vyčerpání paliva oddělit a vyměnit za jinou. Jednou z hlavních podmínek takového uspořádání je možnost uzavřít primární jaderný okruh do kompaktní „bezzásahové zóny“ menších rozměrů. Po vyhoření paliva v něm zůstane jeho zbytek bezpečně uložen a po dochlazení ho lze transportovat zpět k výrobci. Projekt Energy Well předpokládá, že palivo, resp. primární okruh, by se takto vyměňovaly asi jednou za sedm let.

Dodávky elektrické energie a tepla, produkované takovým reaktorem, jsou využitelné například pro čištění vody, zásobování uzavřených komunit, jako záložní systémy jiných energetických zdrojů nebo pro bez­emisní výrobu vodíku. Reaktor by mohl být využit také jako náhrada uhelných tepláren. Jednotky lze řetězit do větších celků.

Vývoj si však vyžádá ještě mnoho desítek milionů korun. Aby se Energy Well dostal na trh, Centrum výzkumu Řež musí najít partnera, který ho provede certifikačním procesem. Toho vidí Marek Ruščák spíš v zahraničí: „Myslím si, že vzhledem k velmi specifické povaze malých reaktorů je pro Českou republiku výhodné je vyrábět a dodávat spolu se zahraničním partnerem – pro usnadnění licencování a následnou výstavbu.“

související články

Řízené pluhování se osvědčilo

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Nový plynovod společnosti E.ON Distribuce zaorává mezi Soběslaví a Planou nad Lužnicí speciální pluh. V zimě už plynovod může zásobovat zákazníky. 

# plyn
# technologie

Pokládat plynovod pluhováním je přesnější a ekologičtější

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Více podrobností o výstavbě plynovodu speciální metodou doplnil vedoucí Správy a provozu zemního plynu Tomáš Vacek.  

# plyn
# technologie
# infrastruktura

Fotovoltaika pro domácnosti (už) není žádný luxus

07. 06. 2020
16:00

Zvyšování energetické soběstačnosti, snižování nákladů, efektivní řízení spotřeby, kratší návratnost, jednodušší administrativa a…

# OZE slunce
# technologie
# úspory
# dotace
# OZE

Snadno vznětlivé elektromobily? Statisticky nesmysl

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Baterie elektromobilů obsahují velké množství energie, která se v případě poškození může přeměnit na teplo a zapálit celý vůz.…

# paliva
# automotive
# technologie
# bezpečnost

Nakládání s vyhořelým jaderným palivem

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Zneškodňování vyhořelého jaderného paliva a dalších radioaktivních  odpadů, vznikajících převážně v jaderné energetice, je…

# jádro
# paliva
# bezpečnost
# životní prostředí

HANNOVER MESSE Digital Days

14. 07. 2020 09:00 - 15. 07. 2020 16:00
Messe Hannover
Průmyslová transformace se svými megatématy digitalizace, individualizace, ochrana klimatu a demografické změny pokračuje i přes krizi způsobenou koronavirem a je těžištěm HANNOVER MESSE Digital Days. Tato nová dvoudenní digitální akce informuje o aktuálním vývoji v oborech průmyslu, energie a logistiky a nabízí orientaci v době krize a po jejím konci.

URBIS SMART CITY FAIR

02. 09. 2020 09:00 - 03. 09. 2020 17:00
Výstaviště Brno
URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

ENERGIE +

04. 09. 2020 - 06. 09. 2020
Lysá nad Labem
Výstava elektroenergetiky, plynárenství, paliv a teplárentsví

Komoditní data

05.07.2020
€/MWh okte
Base
9.6375
-45.7513 %
Peak
12.7808
-25.4508 %
Offpeak
6.49417
-64.68 %
05.07.2020
€/MWh elix
Base
30.8967
0 %
Peak
33.3208
0 %
Offpeak
28.4725
0 %
04.07.2020
€/MWh ote
Base
12.57
-61.8083 %
Peak
7.4125
-77.6581 %
Offpeak
17.7275
-45.7017 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

52184
Počet publikovaných novinek
1712
Počet publikovaných akcí
526
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika