Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

V EU probíhá bitva o jádro

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY Simon Dytrych

Evropskou unii (EU) rozděluje tematika jaderné energetiky. Jedni ji považují za bezemisní zdroj, zatímco jiní ji odsuzují jako neekologickou a upřednostňují využívání zemního plynu. Konec byrokraticko-politické bitvy je prozatím v nedohlednu.

# jádro
# plyn
# elektřina
# EU
# strategie
V EU probíhá bitva o jádro

ABSTRACT: The EU is divided on the use of nuclear energy. Some perceive it as a clean source, while others argue that nuclear is not environmentally friendly and the EU should prefer to use gas. The political and bureaucratic dispute will not be resolved anytime soon.ČESKO CHCE NOVÉ REAKTORY

Premiér Andrej Babiš se v polovině loňského prosince vydal na summit EU s cílem přimět ostatní státy, aby označily jadernou energii za „čistý, bezemisní zdroj“ stejně jako elektřinu z větrníků či solárních panelů. Ačkoli požadavkem u naprosté většiny ostatních evropských státníků vyvolal údiv, podařilo se mu do závěrů summitu protlačit následující frázi: „Některé členské státy daly najevo, že využívají jadernou energii jako součást svého energetického mixu“.
Jedná se sice o větu bez jakéhokoli konkrétního obsahu, naše vláda ji však dokázala dokonale marketingově využít. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v Událostech, komentářích České televize prakticky ihned po summitu prohlásil, že rozvoji jaderné energetiky nic nebrání a v tomto duchu se nesla i vyjádření dalších členů kabinetu. Situace je však ve skutečnosti daleko složitější.

NEKONEČNÁ BYROKRACIE

Hlavní bitva se totiž neodehrála na médii protěžovaném summitu. EU většinou nefunguje tak, že se lídři jednotlivých zemí sejdou, něco domluví a to platí. Celý proces určování strategie a pravidel Sedmadvacítky bývá o dost komplikovanější.
Jen pár dnů po přijetí dokumentu se zmíněnou frází o jaderné energetice se odehrála mnohem důležitější vyjednávání mezi Evropským parlamentem a Radou EU. Jejím výsledkem bylo přijetí návrhu pravidel pro definici „udržitelných“ investic souvisejících s dlouhodobými klimatickými cíli Unie. Návrh zatím nemá oficiální název, ale dostal přezdívku „taxonomie“. Hodnotí 67 hospodářských činností s cílem donutit firmy reflektovat změny klimatu v jejich investičních strategiích.
Nejedná se o první dokument s touto tematikou. V březnu roku 2018 Evropská komise představila „Action Plan on Financing Sustainable Growth“. Letos v červnu pak tzv. „Technical Experts Group“ (TEG), což je poradní skupina Komise, vydala „Taxonomy Technical Report“. Oba texty jádro ze seznamu udržitelných investic výslovně vylučovaly.

Obrázek č. 1: Výroba primární energie EU28 z jádra (v tis. ktoe) dosáhla vrcholu v roce 2004, poté až na dvě výjimky každoročně klesala.
Zdroj: IEA
 

EU HLEDÁ KOMPROMIS

Nyní se zdá, že EU změnila názor. Návrh totiž ze seznamu ekologických investic specificky nevylučuje žádnou technologii, kromě pevných fosilních paliv, tedy černého a hnědého uhlí. Jádro ani například plyn tedy seznam nezmiňuje, čímž připouští jejich využívání. Evropský parlament k tomu dodal, že tyto zdroje „mohou být potenciálně označeny jako podpůrné nebo přechodné“ při procesu dosažení uhlíkové neutrality.
Sean Kidney, ředitel „Climate Bonds Initiative“ a člen TEG, k tématu dodal: „Zničili jsme argumenty o tom, že jaderná energie není nízkouhlíková, avšak na konečný verdikt musíme počkat do konce roku.“ Tou dobou má totiž vyjít konečná podoba dokumentu o taxonomii.
Sébastien Godinot, ekonom Světového fondu na ochranu přírody, však varuje: „Pokud jádro do taxonomie přímo zahrneme, metodika se v očích řady ekologických organizací stane nedůvěryhodnou, čímž se výrazně zmenší její význam.“ Najít kompromis tedy rozhodně nebude jednoduché. 

JÁDRO VS. PLYN

Kvůli úspěchu zelených hnutí v posledních volbách do Evropského parlamentu se energie z atomu těší menší přízni než kdy dříve, bitva o jádro však ještě zdaleka nekončí.
Nehledě na stranickou příslušnost v orgánech Unie zasedají profesionálové, kteří si většinou moc dobře uvědomují, že energie ze slunce, větru a vody k zajištění energetické bezpečnosti ještě pár desítek let nepostačí. V celém sporu jde spíše o to, zda při přechodu k uhlíkové neutralitě upřednostnit zemní plyn, anebo právě jádro.
Spor nevedou pouze instituce EU se členskými zeměmi, přou se také jednotlivé státy navzájem. Jedné straně pomyslné barikády vévodí Německo a Itálie. Ty se v polovině loňského listopadu postavily proti návrhu Evropské investiční banky pozastavit podporu fosilním zdrojům energie, tedy i plynu. Bojí se, že to vyústí ve zvýšené využívání jaderné energie. Proti jádru se již tradičně staví Rakousko a v poslední době čím dál hlasitěji také malé Lucembursko. Těmto zemím by vadila hlavně případná finanční podpora jádra z unijních zdrojů.
Na druhé straně barikády se nacházejí jednak země V4, které atomovými zdroji chtějí nahradit dosluhující uhelné elektrárny, a jednak Francie. Podíl jádra na jejím energetickém mixu je vůbec největší ze všech států světa a nedostatek financí či jiné komplikace při nákladných modernizacích a rekonstrukcích často velmi starých elektráren by mohly zemi uvrhnout do energetické krize.
Na výsledek finančního handlování o jádro si každopádně musíme počkat minimálně do konce letošního roku, kdy taxonomie snad dostane finální podobu. Nezbývá než doufat, že pro Česko záležitost dopadne pozitivně, jelikož naše vláda je zjevně o výhodnosti dostavby nových reaktorů skálopevně přesvědčena a hodlá je, slovy premiéra Babiše, „dostavět, i kdyby porušila právo EU“.

související články

Editorial (1/2020)

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY

# strategie

Vývoj cien energetických komodít v období 11/2019–02/2020

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY

Ceny energetických komodít bývajú v zime vyššie, ale letošná teplá zima a geopo­litické vplyvy, vr. odchodu Veľkej Británie z EÚ…

# plyn
# elektřina
# ceny
# trhy

Aktuality v elektroenergetice

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY

Přinášíme vám výtah zajímavých novinek z médií z oblasti elektroenergetiky z portálu energy-hub.cz v období 12/2019–02/2020 …

# paliva
# uhlí
# elektřina

Implementace CEP – změny na trhu s elektřinou z pohledu ČEPS

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY

Nastala fáze implementace mnoha povinností, vyplývajících z jednotlivých předpisů balíčku „Čistá energie pro všechny Evropany“ …

# elektřina
# trhy

Společné projekty nordických provozovatelů přenosových soustav jsou vzorem pro kontinent

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY

Severské země jsou v elektroenergetickém sektoru již mnoho let vzorem pro kontinent, pokud jde o integrační projekty,…

# elektřina
# infrastruktura

Smart Cities 2020 - odloženo 2021

07. 04. 2020 09:00 - 09. 04. 2020 19:00
Sofie, Bulharsko
Important: !!!! SUSTAINtec 2020 is postponed to 2021 !!!!

ROBOWELDING

15. 04. 2020 - 17. 04. 2020
HORSKÝ HOTEL KOPŘIVNÁ MALÁ MORÁVKA, KARLOV
Konference ROBOWELDING je pojata jako setkání výrobců a dodavatelů techniky určené k robotickému svařování, jakož i odborníků zabývajících se aplikacemi z této oblasti, se širokou odbornou veřejností – současnými i budoucími uživateli robotů určených především ke svařování.

15 ročník Trenčianskeho robotického dňa

13. 05. 2020 15:00 - 14. 05. 2020 23:00
Expo Center a.s.

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

50316
Počet publikovaných novinek
1676
Počet publikovaných akcí
487
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika