Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

V EU probíhá bitva o jádro

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY Simon Dytrych

Evropskou unii (EU) rozděluje tematika jaderné energetiky. Jedni ji považují za bezemisní zdroj, zatímco jiní ji odsuzují jako neekologickou a upřednostňují využívání zemního plynu. Konec byrokraticko-politické bitvy je prozatím v nedohlednu.

# jádro
# plyn
# elektřina
# EU
# strategie
V EU probíhá bitva o jádro

ABSTRACT: The EU is divided on the use of nuclear energy. Some perceive it as a clean source, while others argue that nuclear is not environmentally friendly and the EU should prefer to use gas. The political and bureaucratic dispute will not be resolved anytime soon.ČESKO CHCE NOVÉ REAKTORY

Premiér Andrej Babiš se v polovině loňského prosince vydal na summit EU s cílem přimět ostatní státy, aby označily jadernou energii za „čistý, bezemisní zdroj“ stejně jako elektřinu z větrníků či solárních panelů. Ačkoli požadavkem u naprosté většiny ostatních evropských státníků vyvolal údiv, podařilo se mu do závěrů summitu protlačit následující frázi: „Některé členské státy daly najevo, že využívají jadernou energii jako součást svého energetického mixu“.
Jedná se sice o větu bez jakéhokoli konkrétního obsahu, naše vláda ji však dokázala dokonale marketingově využít. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v Událostech, komentářích České televize prakticky ihned po summitu prohlásil, že rozvoji jaderné energetiky nic nebrání a v tomto duchu se nesla i vyjádření dalších členů kabinetu. Situace je však ve skutečnosti daleko složitější.

NEKONEČNÁ BYROKRACIE

Hlavní bitva se totiž neodehrála na médii protěžovaném summitu. EU většinou nefunguje tak, že se lídři jednotlivých zemí sejdou, něco domluví a to platí. Celý proces určování strategie a pravidel Sedmadvacítky bývá o dost komplikovanější.
Jen pár dnů po přijetí dokumentu se zmíněnou frází o jaderné energetice se odehrála mnohem důležitější vyjednávání mezi Evropským parlamentem a Radou EU. Jejím výsledkem bylo přijetí návrhu pravidel pro definici „udržitelných“ investic souvisejících s dlouhodobými klimatickými cíli Unie. Návrh zatím nemá oficiální název, ale dostal přezdívku „taxonomie“. Hodnotí 67 hospodářských činností s cílem donutit firmy reflektovat změny klimatu v jejich investičních strategiích.
Nejedná se o první dokument s touto tematikou. V březnu roku 2018 Evropská komise představila „Action Plan on Financing Sustainable Growth“. Letos v červnu pak tzv. „Technical Experts Group“ (TEG), což je poradní skupina Komise, vydala „Taxonomy Technical Report“. Oba texty jádro ze seznamu udržitelných investic výslovně vylučovaly.

Obrázek č. 1: Výroba primární energie EU28 z jádra (v tis. ktoe) dosáhla vrcholu v roce 2004, poté až na dvě výjimky každoročně klesala.
Zdroj: IEA
 

EU HLEDÁ KOMPROMIS

Nyní se zdá, že EU změnila názor. Návrh totiž ze seznamu ekologických investic specificky nevylučuje žádnou technologii, kromě pevných fosilních paliv, tedy černého a hnědého uhlí. Jádro ani například plyn tedy seznam nezmiňuje, čímž připouští jejich využívání. Evropský parlament k tomu dodal, že tyto zdroje „mohou být potenciálně označeny jako podpůrné nebo přechodné“ při procesu dosažení uhlíkové neutrality.
Sean Kidney, ředitel „Climate Bonds Initiative“ a člen TEG, k tématu dodal: „Zničili jsme argumenty o tom, že jaderná energie není nízkouhlíková, avšak na konečný verdikt musíme počkat do konce roku.“ Tou dobou má totiž vyjít konečná podoba dokumentu o taxonomii.
Sébastien Godinot, ekonom Světového fondu na ochranu přírody, však varuje: „Pokud jádro do taxonomie přímo zahrneme, metodika se v očích řady ekologických organizací stane nedůvěryhodnou, čímž se výrazně zmenší její význam.“ Najít kompromis tedy rozhodně nebude jednoduché. 

JÁDRO VS. PLYN

Kvůli úspěchu zelených hnutí v posledních volbách do Evropského parlamentu se energie z atomu těší menší přízni než kdy dříve, bitva o jádro však ještě zdaleka nekončí.
Nehledě na stranickou příslušnost v orgánech Unie zasedají profesionálové, kteří si většinou moc dobře uvědomují, že energie ze slunce, větru a vody k zajištění energetické bezpečnosti ještě pár desítek let nepostačí. V celém sporu jde spíše o to, zda při přechodu k uhlíkové neutralitě upřednostnit zemní plyn, anebo právě jádro.
Spor nevedou pouze instituce EU se členskými zeměmi, přou se také jednotlivé státy navzájem. Jedné straně pomyslné barikády vévodí Německo a Itálie. Ty se v polovině loňského listopadu postavily proti návrhu Evropské investiční banky pozastavit podporu fosilním zdrojům energie, tedy i plynu. Bojí se, že to vyústí ve zvýšené využívání jaderné energie. Proti jádru se již tradičně staví Rakousko a v poslední době čím dál hlasitěji také malé Lucembursko. Těmto zemím by vadila hlavně případná finanční podpora jádra z unijních zdrojů.
Na druhé straně barikády se nacházejí jednak země V4, které atomovými zdroji chtějí nahradit dosluhující uhelné elektrárny, a jednak Francie. Podíl jádra na jejím energetickém mixu je vůbec největší ze všech států světa a nedostatek financí či jiné komplikace při nákladných modernizacích a rekonstrukcích často velmi starých elektráren by mohly zemi uvrhnout do energetické krize.
Na výsledek finančního handlování o jádro si každopádně musíme počkat minimálně do konce letošního roku, kdy taxonomie snad dostane finální podobu. Nezbývá než doufat, že pro Česko záležitost dopadne pozitivně, jelikož naše vláda je zjevně o výhodnosti dostavby nových reaktorů skálopevně přesvědčena a hodlá je, slovy premiéra Babiše, „dostavět, i kdyby porušila právo EU“.

související články

Aktuality v plynárenství

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Přinášíme vám výtah zajímavých novinek z médií z portálu energy-hub.cz v oblasti plynárenství v období 03/2020 – 05/2020 (redakčně upraveno). 

# plyn
# politika

Revoluci v energetice virus nezastaví

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Koronavirus může být i příležitost, říká Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu.

# plyn
# personálie
# strategie

Plynovod Nord Stream 2 přes překážky míří do finiše

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Druhá větev plynovodu Nord Stream, díky které má být od počátku příštího roku navýšena roční kapacita přímé přepravní trasy do…

# plyn
# politika
# infrastruktura

Řízené pluhování se osvědčilo

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Nový plynovod společnosti E.ON Distribuce zaorává mezi Soběslaví a Planou nad Lužnicí speciální pluh. V zimě už plynovod může…

# plyn
# technologie

Pokládat plynovod pluhováním je přesnější a ekologičtější

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Více podrobností o výstavbě plynovodu speciální metodou doplnil vedoucí Správy a provozu zemního plynu Tomáš Vacek.  

# plyn
# technologie
# infrastruktura

HANNOVER MESSE Digital Days

14. 07. 2020 09:00 - 15. 07. 2020 16:00
Messe Hannover
Průmyslová transformace se svými megatématy digitalizace, individualizace, ochrana klimatu a demografické změny pokračuje i přes krizi způsobenou koronavirem a je těžištěm HANNOVER MESSE Digital Days. Tato nová dvoudenní digitální akce informuje o aktuálním vývoji v oborech průmyslu, energie a logistiky a nabízí orientaci v době krize a po jejím konci.

URBIS SMART CITY FAIR

02. 09. 2020 09:00 - 03. 09. 2020 17:00
Výstaviště Brno
URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

ENERGIE +

04. 09. 2020 - 06. 09. 2020
Lysá nad Labem
Výstava elektroenergetiky, plynárenství, paliv a teplárentsví

Komoditní data

05.07.2020
€/MWh okte
Base
9.6375
-45.7513 %
Peak
12.7808
-25.4508 %
Offpeak
6.49417
-64.68 %
05.07.2020
€/MWh elix
Base
30.8967
0 %
Peak
33.3208
0 %
Offpeak
28.4725
0 %
04.07.2020
€/MWh ote
Base
12.57
-61.8083 %
Peak
7.4125
-77.6581 %
Offpeak
17.7275
-45.7017 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

52184
Počet publikovaných novinek
1712
Počet publikovaných akcí
526
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika