Hrubá stavba českého pavilonu pro EXPO v Dubaji je dokončena
Hrubá stavba českého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji, která začne v říjnu, je dokončena. Připraveno už je i zařízení na výrobu vody ze vzduchu S.A.W.E.R., které bude jeho součástí. Na dnešní tiskové konferenci v buštěhradském centru energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) to řekli Tomáš Matuška, který má projekt na starosti, a prostřednictvím telemostu generální komisař účasti ČR na Expo 2020 Jiří František Potužník.

"Pokud jde o interiér, začínáme se stavbou vnitřních stěn ze sádrokartonu," uvedl Potužník. Pavilon by měl být hotov v březnu. Na místě už jsou zasazené palmy. Jednotka S.A.W.E.R. pro pavilon je vyrobená a teď už podle Matušky zbývá vypravit systém do Dubaje, což by mělo být zhruba v první polovině února. Na místě bude následovat zapojení a v provozu bude zařízení v dubnu.
Loni vědci testovali šest měsíců prototyp zařízení ve Spojených arabských emirátech. Prototyp se vešel do dvou lodních kontejnerů a umožňoval vyrobit 100 litrů destilované vody denně. Podle Matušky testy potvrdily schopnost zařízení produkovat vodu v různých částech roku i v pouštních podmínkách. "Získali jsme řadu praktických zkušeností z provozu pro konečnou optimalizaci vyvíjeného zařízení," dodal Matuška.
Aparatura integrovaná do českého pavilonu v Dubaji má denně dodávat průměrně 500 litrů vody, které budou využívané k podpovrchové zálivce zahrady v areálu českého národního pavilonu. Zároveň bude technologie chladit vzduch v interiéru.
Podle Miroslava Vosátky z Botanického ústavu Akademie věd bude mít zahrada u českého pavilonu 400 metrů čtverečních, budou v ní palmy, olivovníky, obiloviny i další typy rostlin. Osazování začne v březnu, spolu se zálivkou ze zařízení S.A.W.E.R. kultivaci prostředí pomohou zajistit půdní mikroorganismy.
Expo 2020 potrvá od 20. října 2020 do 10. dubna 2021 a očekává se, že ho navštíví na 25 milionů lidí. Celkový rozpočet na českou účast byl navržen v závislosti na příspěvku soukromého sektoru na 260 až 310 milionů korun, hlavní část zdrojů jsou peníze z rozpočtu ministerstva zahraničí a úspory z předchozí světové výstavy Expo 2015. Podle prosincové průběžné zprávy pro vládu soukromé zdroje do konce listopadu 2019 poskytly zhruba 70 milionů korun. Celkově rozpočet počítal s účastí soukromých zdrojů v rozsahu 31 až 81 milionů korun.
související články
Český Hydropol postavil v Itálii vodní elektrárnu za 140 mil. Kč
Česká skupina Hydropol postavila a zprovoznila vodní elektrárnu Lavoreit v severní Itálii za 140 milionů korun. Na financování projektu u města Tolmezzo v provincii Udine se 120 miliony korun podílela německá banka Bayerische Landesbank (BayernLB),…
Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu
Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu…
Vědci z Brna mají patent na kombinované čištění vody plazmatem
Sinice, bakterie i zbytky estrogenu z antikoncepce spolehlivě likviduje nová technologie čištění vody, kterou vyvinuli brněnští…
AC Heating dodal 1000 čerpadel a utržil 220 mil., o desetinu více
AC Heating, jeden ze tří největších dodavatelů tepelných čerpadel v ČR, utržil loni zhruba 220 milionů korun, meziročně o deset…
Brněnskému závodu ABB se daří, plánuje investice do automatizace
Brněnský závod globální technologické společnosti ABB loni vykázal rekordní objemy. Zaměstnanci tam vyrobili přes 175.000…
14. medzinárodná konferencia ENEF 2020
e-SALON
BIOMASA
Komoditní data
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.