Česká společnost Solar Global vstupuje na německý trh s bateriemi
Společnost Solar Global a.s. postaví velkokapacitní bateriové úložiště (BESS) o instalovaném výkonu 2 megawatty a kapacitě 2,5 megawatthodiny v areálu své fotovoltaické elektrárny v německém Schönwaldu nedaleko českých hranic. Bateriové úložiště bude sloužit pro primární regulaci v rámci potřeb německé distribuční soustavy. Zařízení dokáže kompenzovat nepředvídané výkyvy v distribuční síti v řádech milisekund a tím chrání síť před výpadky, tzv. blackoutem.
“Solar Global patří k průkopníkům v oblasti solární energetiky i akumulace. Jelikož však česká legislativa provoz samostatně stojících baterií ani po dvou letech neumožňuje, vidíme logický krok postavit takové zařízení v Německu. Právě tam baterie pomáhají zvýšit využití obnovitelných zdrojů a zajistit levnou stabilizaci přenosových a distribučních sítí,” uvedl ke vzniku projektu Vítězslav Skopal, majitel skupiny Solar Global.
Německo na rozdíl od České republiky vytvořilo podmínky pro rozvoj bateriových systémů, které se mohou zapojovat do tzv. systémových služeb. V současné době je do primárních služeb regulace zapojeno přibližně 150 megawattů bateriových systémů z více než 400 MW velkokapacitních bateriových úložišť instalovaných v zemi. Bateriový systém bude řízený provozovatelem distribuční soustavy a dodávky energie z baterie jsou hrazeny prostřednictvím obchodníka s elektrickou energií, který soutěží systémové služby v týdenních aukcích. Solar Global očekává, že získané zkušenosti z německého projektu provozu bateriového úložiště spojeného se solárním parkem následně uplatní v České republice. V Česku zatím chybí legislativa pro provoz samostatných bateriových úložišť, které by mohly poskytovat systémové služby.
“Naši vůbec první baterii jsme pořídili již před dvěma lety. Stojí u solární elektrárny v moravských Prakšicích bez možnosti dodat energii do sítě. Vítáme proto nedávnou výzvu radních Energetického regulačního úřadu, kteří se obrátili na ministra průmyslu Karla Havlíčka, aby začal připravovat pravidla pro ukotvení baterií také v Česku,” dodává české zkušenosti s moderní energetikou Vítězslav Skopal.
Legislativní vakuum pro provoz akumulačních zařízení dlouhodobě kritizuje i Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ. „Je nám líto, že čeští investoři musejí investovat do obnovitelných zdrojů, akumulace energie a dalších prvků moderní energetiky v okolních i vzdálených zemích, kde jsou takové technologie vítány, a nikoliv u nás. V Čechách nejenže politici moderní přístup k energetice nepodporují, ale mnohdy svými výroky dokonce škodí,“ říká Jan Fousek, ředitel Asociace AKU-BAT a člen představenstva Svazu moderní energetiky.
související články
Akumulace energie i energošmejdi. Novela energetického zákona míří do sněmovny
Velkokapacitní baterie vznikají jako důležitá část moderní energetiky všude po světě. Opačná je situace v České republice, kde o akumulaci energie není v energetickém zákoně ani zmínka. Změnit to má novela zákona a pozměňovací návrh poslanců, který…
Rosatom uvedl do provozu největší větrnou elektrárnu v Rusku
Kočubejevská větrná elektrárna začala v lednu 2021 dodávat elektřinu na ruskou energetickou burzu. Elektrárna je druhým projektem…
Organizace Ústeckého kraje zajistí péči v elektromobilech od Skupiny ČEZ
V rámci Smlouvy o vzájemné spolupráci mezi ČEZ, a. s., a Ústeckým krajem se na sklonku loňského roku naplnil projekt…
Temelín před odstávkou posiluje protikoronavirová opatření. Výrazně rozšiřuje možnosti testování.
Vybraní pracovníci, dodavatelé, ale i třeba jen dobrovolní zájemci z řad zaměstnanců se mohou nechat zdarma otestovat přímo v…
14. medzinárodná konferencia ENEF 2020
e-SALON
BIOMASA
Komoditní data
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.