Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Energy Forum 2019 bylo plné témat o aktuálních evropských trendech

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY red

Ve dnech 17. a 18. října proběhl již třetí ročník Energy Fora, pořádaný společností Unicorn pro své zákazníky a partnery z celé Evropy. Jejího obchodního ředitele Michala Vacka jsme se zeptali, jak se konference podařila.

# elektřina
# technologie
# strategie
Energy Forum 2019 bylo plné témat o aktuálních evropských trendech

ABSTRACT: How to increase the efficiency of production resources management and how to decarbonise energy sectors? These questions were raised by the participants of the Energy Forum 2019, says Michal Vacek, Sales Director of Unicorn, which organized the event in Prague on 17th and 18th November 2019.Pořádání konference takového rozsahu, jako je Energy Forum, vyžaduje opravdu profesionální tým a je vidět, že jsme se to za ty roky naučili. Konference proběhla naprosto bez komplikací. Zazněla zajímavá témata, která se přímo dotýkají toho, co se aktuálně řeší. I zpětná vazba od účastníků konference, kterých letos bylo přes 180 z 23 zemí Evropy, byla pozitivní. 

Zdržme se chvíli u témat konference. O jakých byla řeč?

Letošní konference se týkala, stejně jako v minulých letech, energetiky a IT. Unicorn se vždy snažil tyto dva světy propojit a myslím, že se nám to celkem daří. 

Mezi nosná témata patřilo zvýšení efektivity nakládání s výrobními zdroji a dekarbonizace celého energetického odvětví. To je obrovská výzva pro celou společnost a bez informačních technologií to nepůjde.


Můžete to nějak rozvést? Běžný člověk si pod spojením energetiky s IT představí maximálně počítač zapojený do zásuvky...

Pokud chceme dekarbonizovat energetiku, je potřeba efektivně zapojit obnovitelné zdroje. Dlouho například platilo to, že nebylo možné nedostatek elektřiny v jedné zemi řešit dovozem nadbytečné elektřiny ze země druhé. To se dnes mění třeba i díky informačnímu systému LIBRA od Unicornu, který umožní přeshraniční obchod a distribuci elektřiny ve velké části Evropy. Těchto panevropských IT platforem je již několik a Unicorn je v této oblasti dominantním dodavatelem.

Takže tohle je to propojení IT a energetiky? Pomocí informačních systémů se zvyšuje efektivita?

Ano, tak to je. Bez informačních technologií se dnes už neobejde žádné odvětví. Pokud chcete něco efektivně řídit, tak k tomu prostě potřebujete informační systémy. Velkou výzvou je nastupující elektromobilita, která s výše popsaným úzce souvisí. K tomu přidejte stárnoucí infrastrukturu, jíž se jen obtížně daří rozšiřovat. To všechno klade čím dál vyšší nároky na energetiku a je jasné, že se bez kvalitního IT neobejdete. 

Navíc oblast energetiky neustále prochází vývojem, například dochází k přesunu od dlouhodobého obchodování ke krátkodobému, což zvyšuje efektivitu trhu, umožňuje lepší využití obnovitelných zdrojů energie, ale i zvyšuje bezpečnost provozu. Navíc se v blízké budoucnosti bude přecházet od hodinových intervalů na 15minutové. Nic z toho nejde dělat manuálně bez podpory IT.

To ale asi klade nároky jak na oblast energetiky, tak informačních systémů. Dnes se hodně mluví například o oblasti kybernetické bezpečnosti. Dotkli jste se i tohoto tématu? 

Ano, toto je také jedno z velkých témat, které dnes rezonuje všemi oblastmi lidského života včetně energetiky. Kybernetické hrozby jsou daní za narůstající roli IT technologií v energetice. Nepochybně je třeba této oblasti věnovat intenzivní pozornost, protože reálné útoky na energetickou infrastrukturu, využívající kybernetické zranitelnosti, se již ve světě objevily. Unicorn se kybernetické bezpečnosti systematicky věnuje, například naši zákazníci ve Skandinávii kladou na bezpečnost maximální důraz. Systematicky pracujeme na tom, aby naše produkty pro energetiku splňovaly nejpřísnější bezpečnostní standardy, upravujeme interní metodiky a procesy vývoje SW v souladu s principy SSDLC (Secure Software Development Lifecycle) či školíme naše spolupracovníky. Provádíme také pravidelné interní audity projektů. 

Rádi bychom se v oblasti kybernetické bezpečnosti dostali na úplnou špičku. Energetika to po nás vyžaduje a my budeme schopni toto know-how navíc uplatnit na trhu ve formě nových služeb pro své zákazníky. O zkušenostech, které jsme my i naši klienti v této oblasti získali, se mluvilo v bloku věnovaném digitalizaci.

Na konferenci jste mluvili i o cloudových řešeních. Běžný člověk si pod pojmem cloud představí nejspíš svoje fotografie, které má v nějakém public cloudu. Jak se toto téma dotýká energetiky?

Cloud byl po dlouhou dobu v energetice tabu. Je to ostatně logické vzhledem k vysokým požadavkům na bezpečnost a spolehlivost, jakož i konzervativnímu charakteru oboru. V posledních letech se ale situace začíná měnit a cloudové technologie začínají pronikat i do energetiky. Unicorn samozřejmě chce být u toho, naše technologie hybridního cloudu – uuCloud, kterou vyvíjíme v rámci Unicorn Application Framework, může našim zákazníkům přechod ke cloudu výrazně usnadnit. Umožňuje totiž snadno a efektivně vyvíjet aplikace v moderní micro-service architektuře, bezodstávkově je nasazovat a provozovat napříč privátními a veřejnými cloudy zcela jednotným způsobem. 

Například výše zmíněná platforma LIBRA běží kompletně v MS Azure cloudu a týkalo se jí tak hned několik přednášek. Mohu říci, že v této oblasti jsme opravdoví průkopníci, protože nevím o žádném jiném projektu podobného rozsahu. Ostatně nás za tento projekt ocenila i společnost Microsoft, která nám udělila cenu Microsoft Country Partner of the Year 2019.

Plánujete další Energy Forum a proč by na něj měli lidé dorazit?

Určitě ano. Další konference proběhne za dva roky a jistě také přinese mnoho zajímavých témat. Účastníci také budou moci zhodnotit, kolik z našich předpovědí se vyplnilo. Na letošní ročník dorazilo téměř 200 pozvaných a věřím, že na ten příští to bude ještě více.

 (red)

 


O DOTAZOVANÉM

Michal Vacek je obchodní ředitel produkčního streamu a je zodpovědný za obchodní aktivity u klíčových zákazníků Unicornu v energetice. V Unicornu působí od roku 2009, posledních více než 5 let se věnuje obchodu a aktivně spolupracuje na realizaci klíčových projektů. Vystudoval Fakultu informačních technologií na VUT v Brně. 

související články

Nové trendy v energetice na PRO-ENERGY CONu 2019

03. 12. 2019
23:00
PRO-ENERGY

Čtyři živé panelové diskuse v méně formálním prostředí jihomoravského Kurdějova, doplněné zajímavou exkurzí na instalaci Power to Heat. Takový byl devátý ročník PRO-ENERGY CONu, který se konal 7. – 8. listopadu 2019. 

# paliva
# elektřina
# strategie
# AKU-BAT

Od fotbalu k pop music

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY

Na německém trhu energetických služeb chce ČEZ získat desetiprocentní podíl. S tím souvisejí akvizice, které už v Německu…

# elektřina
# úspory
# trhy

Dům z konopí

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY

To není sen drogově závislého, ale realita. Již pralidé z konopí běžně stavěli chýše a moderní člověk je možná zanedlouho…

# technologie
# budovy

Lidstvo učí stroje etice. Ale které přesně?

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY

Brzy přijde čas, kdy strojům svěříme zodpovědnost řešit morální dilemata. Je na to společnost připravena?

# technologie

Dekarbonizace zpracovatelského průmyslu – hrozby a příležitosti

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY

Zpracovatelský průmysl se v současné době nachází na dalším velkém rozcestí. Dekarbonizace může domácí průmysl zlikvidovat kvůli…

# paliva
# emise
# strategie
# životní prostředí

DOMEXPO 2020

08. 12. 2019 18:00 - 10. 12. 2019 02:00
Agrokomplex Nitra
15. ročník komplexnej stavebnej výstavy a výstavy pre fotovoltiku a solárnu techniku

All for Power Conference 2019

09. 12. 2019 - 10. 12. 2019
Clarion Congress Hotel Prague
14. mezinárodní odborná konference a výstava.

Energetická bezpečnost ČR: Budoucí spotřeba energie

11. 12. 2019 09:00 - 12:00
hotel Andel’s, Stroupežnického 21, Praha 5
Energetická bezpečnost České republiky v kontextu budoucí spotřeby energie.

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

47464
Počet publikovaných novinek
1597
Počet publikovaných akcí
450
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika