Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Energy Forum 2019 bylo plné témat o aktuálních evropských trendech

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY red

Ve dnech 17. a 18. října proběhl již třetí ročník Energy Fora, pořádaný společností Unicorn pro své zákazníky a partnery z celé Evropy. Jejího obchodního ředitele Michala Vacka jsme se zeptali, jak se konference podařila.

# elektřina
# technologie
# strategie
Energy Forum 2019 bylo plné témat o aktuálních evropských trendech

ABSTRACT: How to increase the efficiency of production resources management and how to decarbonise energy sectors? These questions were raised by the participants of the Energy Forum 2019, says Michal Vacek, Sales Director of Unicorn, which organized the event in Prague on 17th and 18th November 2019.Pořádání konference takového rozsahu, jako je Energy Forum, vyžaduje opravdu profesionální tým a je vidět, že jsme se to za ty roky naučili. Konference proběhla naprosto bez komplikací. Zazněla zajímavá témata, která se přímo dotýkají toho, co se aktuálně řeší. I zpětná vazba od účastníků konference, kterých letos bylo přes 180 z 23 zemí Evropy, byla pozitivní. 

Zdržme se chvíli u témat konference. O jakých byla řeč?

Letošní konference se týkala, stejně jako v minulých letech, energetiky a IT. Unicorn se vždy snažil tyto dva světy propojit a myslím, že se nám to celkem daří. 

Mezi nosná témata patřilo zvýšení efektivity nakládání s výrobními zdroji a dekarbonizace celého energetického odvětví. To je obrovská výzva pro celou společnost a bez informačních technologií to nepůjde.


Můžete to nějak rozvést? Běžný člověk si pod spojením energetiky s IT představí maximálně počítač zapojený do zásuvky...

Pokud chceme dekarbonizovat energetiku, je potřeba efektivně zapojit obnovitelné zdroje. Dlouho například platilo to, že nebylo možné nedostatek elektřiny v jedné zemi řešit dovozem nadbytečné elektřiny ze země druhé. To se dnes mění třeba i díky informačnímu systému LIBRA od Unicornu, který umožní přeshraniční obchod a distribuci elektřiny ve velké části Evropy. Těchto panevropských IT platforem je již několik a Unicorn je v této oblasti dominantním dodavatelem.

Takže tohle je to propojení IT a energetiky? Pomocí informačních systémů se zvyšuje efektivita?

Ano, tak to je. Bez informačních technologií se dnes už neobejde žádné odvětví. Pokud chcete něco efektivně řídit, tak k tomu prostě potřebujete informační systémy. Velkou výzvou je nastupující elektromobilita, která s výše popsaným úzce souvisí. K tomu přidejte stárnoucí infrastrukturu, jíž se jen obtížně daří rozšiřovat. To všechno klade čím dál vyšší nároky na energetiku a je jasné, že se bez kvalitního IT neobejdete. 

Navíc oblast energetiky neustále prochází vývojem, například dochází k přesunu od dlouhodobého obchodování ke krátkodobému, což zvyšuje efektivitu trhu, umožňuje lepší využití obnovitelných zdrojů energie, ale i zvyšuje bezpečnost provozu. Navíc se v blízké budoucnosti bude přecházet od hodinových intervalů na 15minutové. Nic z toho nejde dělat manuálně bez podpory IT.

To ale asi klade nároky jak na oblast energetiky, tak informačních systémů. Dnes se hodně mluví například o oblasti kybernetické bezpečnosti. Dotkli jste se i tohoto tématu? 

Ano, toto je také jedno z velkých témat, které dnes rezonuje všemi oblastmi lidského života včetně energetiky. Kybernetické hrozby jsou daní za narůstající roli IT technologií v energetice. Nepochybně je třeba této oblasti věnovat intenzivní pozornost, protože reálné útoky na energetickou infrastrukturu, využívající kybernetické zranitelnosti, se již ve světě objevily. Unicorn se kybernetické bezpečnosti systematicky věnuje, například naši zákazníci ve Skandinávii kladou na bezpečnost maximální důraz. Systematicky pracujeme na tom, aby naše produkty pro energetiku splňovaly nejpřísnější bezpečnostní standardy, upravujeme interní metodiky a procesy vývoje SW v souladu s principy SSDLC (Secure Software Development Lifecycle) či školíme naše spolupracovníky. Provádíme také pravidelné interní audity projektů. 

Rádi bychom se v oblasti kybernetické bezpečnosti dostali na úplnou špičku. Energetika to po nás vyžaduje a my budeme schopni toto know-how navíc uplatnit na trhu ve formě nových služeb pro své zákazníky. O zkušenostech, které jsme my i naši klienti v této oblasti získali, se mluvilo v bloku věnovaném digitalizaci.

Na konferenci jste mluvili i o cloudových řešeních. Běžný člověk si pod pojmem cloud představí nejspíš svoje fotografie, které má v nějakém public cloudu. Jak se toto téma dotýká energetiky?

Cloud byl po dlouhou dobu v energetice tabu. Je to ostatně logické vzhledem k vysokým požadavkům na bezpečnost a spolehlivost, jakož i konzervativnímu charakteru oboru. V posledních letech se ale situace začíná měnit a cloudové technologie začínají pronikat i do energetiky. Unicorn samozřejmě chce být u toho, naše technologie hybridního cloudu – uuCloud, kterou vyvíjíme v rámci Unicorn Application Framework, může našim zákazníkům přechod ke cloudu výrazně usnadnit. Umožňuje totiž snadno a efektivně vyvíjet aplikace v moderní micro-service architektuře, bezodstávkově je nasazovat a provozovat napříč privátními a veřejnými cloudy zcela jednotným způsobem. 

Například výše zmíněná platforma LIBRA běží kompletně v MS Azure cloudu a týkalo se jí tak hned několik přednášek. Mohu říci, že v této oblasti jsme opravdoví průkopníci, protože nevím o žádném jiném projektu podobného rozsahu. Ostatně nás za tento projekt ocenila i společnost Microsoft, která nám udělila cenu Microsoft Country Partner of the Year 2019.

Plánujete další Energy Forum a proč by na něj měli lidé dorazit?

Určitě ano. Další konference proběhne za dva roky a jistě také přinese mnoho zajímavých témat. Účastníci také budou moci zhodnotit, kolik z našich předpovědí se vyplnilo. Na letošní ročník dorazilo téměř 200 pozvaných a věřím, že na ten příští to bude ještě více.

 (red)

 


O DOTAZOVANÉM

Michal Vacek je obchodní ředitel produkčního streamu a je zodpovědný za obchodní aktivity u klíčových zákazníků Unicornu v energetice. V Unicornu působí od roku 2009, posledních více než 5 let se věnuje obchodu a aktivně spolupracuje na realizaci klíčových projektů. Vystudoval Fakultu informačních technologií na VUT v Brně. 

související články

Revoluci v energetice virus nezastaví

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Koronavirus může být i příležitost, říká Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu.

# plyn
# personálie
# strategie

Řízené pluhování se osvědčilo

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Nový plynovod společnosti E.ON Distribuce zaorává mezi Soběslaví a Planou nad Lužnicí speciální pluh. V zimě už plynovod může…

# plyn
# technologie

Pokládat plynovod pluhováním je přesnější a ekologičtější

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Více podrobností o výstavbě plynovodu speciální metodou doplnil vedoucí Správy a provozu zemního plynu Tomáš Vacek.  

# plyn
# technologie
# infrastruktura

Hledání rozvojových možností pro teplárenství v české energetice

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Když se řekne energetika nebo koncepce energetiky, tak se zpravidla myslí elektroenergetika. A třebaže teplo je na rozdíl od…

# strategie
# teplárenství

Komunitní energetika českou vládu nezajímá

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Česká vláda příležitosti komunitní energetiky zcela ignoruje, ačkoli se tato tematika stala jednou z priorit EU. Starostové však…

# EU
# strategie
# OZE

HANNOVER MESSE Digital Days

14. 07. 2020 09:00 - 15. 07. 2020 16:00
Messe Hannover
Průmyslová transformace se svými megatématy digitalizace, individualizace, ochrana klimatu a demografické změny pokračuje i přes krizi způsobenou koronavirem a je těžištěm HANNOVER MESSE Digital Days. Tato nová dvoudenní digitální akce informuje o aktuálním vývoji v oborech průmyslu, energie a logistiky a nabízí orientaci v době krize a po jejím konci.

Den plynové mobility (CNG/LNG/Biometan)

02. 09. 2020
prostory Pražské plynárenské

URBIS SMART CITY FAIR

02. 09. 2020 09:00 - 03. 09. 2020 17:00
Výstaviště Brno
URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

52310
Počet publikovaných novinek
1713
Počet publikovaných akcí
526
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika