Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Přichází restart jaderné renesance?

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY red

Dvanáctá výroční konference o jaderné energetice NERS 2019 se uskutečnila 6. listopadu v Praze. 

# jádro
# technologie
# strategie
Přichází restart jaderné renesance?

ABSTRACT: Could nuclear power be considered as carbon-free source and is it possible to decarbonize the EU without nuclear? These major issues (but not only these ones) were discussed at the nuclear conference NERS 2019, held in Prague on 6th November 2019.


Otázka, zda se jaderná energie stane obnovitelným zdrojem a zda je nutné ji využívat, aby mohly být splněny cíle dekarbonizace, se stala základním mottem konference v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně. Organizuje ji tradičně firma JMM Consulting. 

První vystoupení měl Tomáš Martanovič z odboru jaderné energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu. Hovořil o plánu české jaderné energetiky a souladu s cíli dekarbonizace. Shrnul současný stav přípravy na výstavbu jaderného bloku s tím, že souhlasné stanovisko EIA bylo k záměru vydáno v srpnu 2019 a v závěru listopadu začínají rozhovory v Bruselu.  

POHLEDY K SOUSEDŮM

S důkladnou prezentací německé Energiewende pak vystoupily dvě doktorandky a jeden doktorand z elektrotechnických a jaderné fakulty z Prahy, Plzně a Brna (Jana Kittnerová, Anna Fořtová a Kamil Števanka). Věnovali se odklonu od jádra a kontextu tohoto rozhodnutí. Cílem transformace energetiky v Německu je do roku 2022 konec jádra, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů (OZE) a snížení emisí. Ty by měly klesnout až o 80 %. Plány, jak zajistit instalovanou kapacitu jako náhradu za rušené elektrárny, se obracejí především k solární a větrné energetice. Předpokládají, že se to za určité podpory provést dá, například když bude mít zelená elektřina garantovanou cenu na dvacet let a její zdroje se o tuto podporu budou úspěšně ucházet v aukcích. Nutný je rozvoj přenosové soustavy a rozšíření možností skladování, například v přečerpávacích elektrárnách. Decentralizované zdroje vyžadují budovat inteligentní sítě, samozřejmé jsou také úspory energie. 

Ne všechny záměry se však v Německu daří plnit. Emise neklesají, neplní se plány výstavby páteřních přenosových linek. Pokud jde o budoucnost, solární energie i off-shore kapacity jsou téměř vyčerpány, on-shore větrníky nechtějí v blízkosti svých bydlišť občané. Nedaří se snižovat spotřebu primárních zdrojů. 

S polskou energetikou blíže seznámil expert ministerstva energetiky v Polsku z odboru jaderné energie Andrzej Sidlo. Uvedl, že jaderný program je důležitým pilířem polské energetické politiky, zaměřené k roku 2040, aby mohli dosáhnout environmentálních cílů. Budou to mít těžké, protože jejich energetika je založena především na využití uhlí a u jádra si zatím musí psát velkou nulu. Podle energetické politiky má do roku 2040 klesnout podíl uhlí a vzrůst podíl obnovitelných zdrojů. V plánech se objevují dva jaderné bloky, ale tyto plány zatím vždy podléhaly častým revizím dle okamžitého rozhodnutí politiků. Ti se ale shodují na tom, že případná výstavba jádra musí být ze 60 procent zajištěna polským průmyslem. 

Dalším zahraničním hostem byl Toni Salminen, jeden z manažerů finské firmy Fortum Nuclear Services.  Hovořil o roli jaderné energie, obnovitelných zdrojích a nových řešeních. 

Současná vláda by chtěla do roku 2029 až na malé výjimky skončit s uhlím, spoléhají, že v teplárenství se uplatní především biopaliva. Pro vytápění bude sloužit také teplo z datacenter či geotermální zdroje.  Podporují elektromobilitu a plynové decentrální jednotky. Chtěli by vybudovat velmi široké portfolio fotovoltaických elektráren a větrníků. 

DUKOVANY JSOU PŘIPRAVENY

Dopolední pořad zakončil Martin Uhlíř, výkonný ředitel a místopředseda představenstva Elektrárny Dukovany II. Konkrétně hovořil o připravenosti ČEZ na výstavbu nových jaderných bloků při úzké spolupráci s českou vládou a Evropskou komisí. 

Cílem odpoledního bloku bylo představit zájemce o český jaderný projekt a jejich vyspělé technologie. Úvodní vystoupení měl Michal Macenauer z EGÚ Brno. Závěrem jeho vystoupení bylo, že bez jádra ČR dekarbonizovat nelze. Jediné skutečně nízkoemisní zdroje elektřiny s velkou výrobou jsou fotovoltaické, větrné a hlavně jaderné elektrárny, ostatní zdroje jsou problematické. Rizika vidí v možné ekonomické recesi, případně by mohl nastat sociálně neakceptovatelný růst ceny elektřiny. Představil různé scénáře, které zpracovávají v EGÚ. 

Pak již tradičně přišli na řadu zástupci firem, které se zajímají o českou jadernou energetiku, případně by se mohly účastnit tendru na výstavbu jaderného bloku v ČR. Byl to jako první Hu Zhuo, zástupce generálního ředitele firmy Central & Eastern Europe Nuclear Energy Business, která je součástí China General Nuclear Corp. 

Po něm vystoupil Patrick Zak z EDF – Nové jaderné projekty a inženýring. Japonskou firmu Mitsubishi Heavy Industries zastoupil náměstek ředitele odboru systémů jaderné energie. Další řečník, vicepresident kanceláře pro globální strategii Korea Hydro & Nuclear Power Seung-Yeol Lim se věnoval úloze jaderné energetiky v budoucí výrobě elektřiny. Za Rosatom Central Europe promluvil jednatel této firmy Zdeněk Šíma. 

(ge)

související články

Revoluci v energetice virus nezastaví

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Koronavirus může být i příležitost, říká Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu.

# plyn
# personálie
# strategie

Řízené pluhování se osvědčilo

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Nový plynovod společnosti E.ON Distribuce zaorává mezi Soběslaví a Planou nad Lužnicí speciální pluh. V zimě už plynovod může…

# plyn
# technologie

Pokládat plynovod pluhováním je přesnější a ekologičtější

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Více podrobností o výstavbě plynovodu speciální metodou doplnil vedoucí Správy a provozu zemního plynu Tomáš Vacek.  

# plyn
# technologie
# infrastruktura

Hledání rozvojových možností pro teplárenství v české energetice

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Když se řekne energetika nebo koncepce energetiky, tak se zpravidla myslí elektroenergetika. A třebaže teplo je na rozdíl od…

# strategie
# teplárenství

Komunitní energetika českou vládu nezajímá

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Česká vláda příležitosti komunitní energetiky zcela ignoruje, ačkoli se tato tematika stala jednou z priorit EU. Starostové však…

# EU
# strategie
# OZE

HANNOVER MESSE Digital Days

14. 07. 2020 09:00 - 15. 07. 2020 16:00
Messe Hannover
Průmyslová transformace se svými megatématy digitalizace, individualizace, ochrana klimatu a demografické změny pokračuje i přes krizi způsobenou koronavirem a je těžištěm HANNOVER MESSE Digital Days. Tato nová dvoudenní digitální akce informuje o aktuálním vývoji v oborech průmyslu, energie a logistiky a nabízí orientaci v době krize a po jejím konci.

Den plynové mobility (CNG/LNG/Biometan)

02. 09. 2020
prostory Pražské plynárenské

URBIS SMART CITY FAIR

02. 09. 2020 09:00 - 03. 09. 2020 17:00
Výstaviště Brno
URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

Komoditní data

10.07.2020
€/MWh okte
Base
38.5367
-10.5342 %
Peak
40.35
-13.364 %
Offpeak
36.7233
-7.20377 %
10.07.2020
€/MWh elix
Base
30.8967
0 %
Peak
33.3208
0 %
Offpeak
28.4725
0 %
09.07.2020
€/MWh ote
Base
39.4433
-14.5038 %
Peak
38.5708
-23.9921 %
Offpeak
40.3158
-2.908 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

52310
Počet publikovaných novinek
1713
Počet publikovaných akcí
526
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika