Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Energetická olympiáda zná vítěze. Bodovala čistá energie v železniční dopravě

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY Hana Štiková

Druhý ročník Energetické olympiády je za námi. Středoškoláci přišli s inovativními projekty a ukázali, že energetika je atraktivní téma, a to nejen mezi technicky zaměřenými studenty. Generálním partnerem soutěže byla i letos společnost ČEPS, výhradní provozovatel české elektroenergetické přenosové soustavy. 

# věda a výzkum
Energetická olympiáda zná vítěze. Bodovala čistá energie v železniční dopravě

ABSTRACT: The Energy Olympics is an energy sector project for students of secondary schools consisting in learning and solving the assigned tasks. This year’s winner introduced an interesting approach to using decentra-lized power sources for power supply in a railway system.PĚSTOVÁNÍ ZÁJMU O ENERGETIKU JIŽ NA STŘEDNÍ ŠKOLE

Nápad uspořádat Energetickou olympiádu se zrodil v rámci projektu Energetická gramotnost, který přibližuje obor energetiky žákům základních škol. „Chtěli jsme studentům středních škol dát možnost  dál se vzdělávat v energetice a ukázat jim aktuální výzvy, ve kterých se mohou uplatnit,“ popisuje Adéla Holasová, jedna z hlavních organizátorek soutěže a zakladatelka projektu Energetická gramotnost. „Jsme rádi, že můžeme podpořit mladé talenty v energetice a ukázat jim, jakou má tento obor perspektivu,“ dodává Diana Procházková, ředitelka sekce HR a korporátní služby společnosti ČEPS.

Do prvního kola Energetické olympiády se letos přihlásilo rekordních 428 týmů. Studenti měli za úkol zodpovědět vědomostní test on-line. „Otázky jsme připravovali ve spolupráci s odborníky z ČEPS a dalšími specialisty. Snažili jsme se, aby co nejvíce reflektovaly praxi,“ říká o přípravě prvního kola Holasová. Studenti pracovali také s novou mobilní aplikací „Přenosová soustava“, která prostřednictvím 3D modelu přináší základní fakta o elektroenergetické přenosové soustavě.

„Aplikace je hodně přehledná, dohledali jsme si tam spoustu informací potřebných nejen pro olympiádu,“ říká student z gymnázia v Plzni, který se se svým týmem dostal do závěrečného kola.

ZAUJALA VYŠŠÍ ODBORNOST STUDENTŮ

Finále Energetické olympiády se konalo ve  dnech 14. až 15. listopadu v Praze a postoupilo do něj 30 nejúspěšnějších týmů. „Oproti minulému ročníku se kromě studentů z průmyslových škol přihlásilo i více gymnazistů  a dívek, “ říká Adéla Holasová.

Vzrůstající zájem o olympiádu je důkazem, že energetika je téma, které mezi studenty rezonuje. „Kolem mě se energetikou zabývá hodně lidí. Změna klimatu je velké téma a s tím souvisí i další oblasti. Jsme sice z gymnázia, ale povědomí o energetice je podle mě v dnešní době nutnost,“ říká studentka z Gymnázia Arabská v Praze.

Během pátečního dopoledne účastníci čerpali vědomosti na přednáškách. Následně si rozlosovali témata zahrnující například elektromobilitu, chytré domy, robotiku, digitalizaci či využití odpadního tepla. Na práci na vlastním projektu měli necelé tři hodiny, k dispozici jim přitom byli odborníci z partnerských firem v roli mentorů. Poté zbývalo jediné – prezentovat projekt před odbornou komisí.

„Musím říct, že tento rok se úroveň prezentací výrazně zvedla. Studenti přicházejí s opravdu prakticky využitelnými nápady. Orientují se v tématech, jako jsou obnovitelné zdroje, decentralizace nebo elektromobilita, a je pro ně úplně běžné využívat moderní technologie. Díky tomu uvažují jinak, než jak je klasická energetika nastavená, a mohou do oboru přinést zcela nový pohled,“ říká Diana Procházková ze společnosti ČEPS.

VÍTĚZNÝ PROJEKT: PROPOJENÍ ŽELEZNIČNÍ DOPRAVY A DECENTRALIZACE

A kdo porotu oslovil nejvíce? Lukáš Vrána, Jakub Šurovský a Matěj Stach z osmiletého Gymnázia Opatov. Studenti si kladli otázku, jak zajistit čistou energii v železniční dopravě. Přišli s řešením zapojení decentralizovaných zdrojů za podpory mikroturbín a kapacitních bateriových úložišť. Inspiraci našli v rodině.

„Můj děda napsal knihu o mikroturbínách a táta zase řeší kolejovou dopravu,“ říká Jakub Šurovský. Sám by jednou chtěl stavět železniční tratě. I zbytek týmu má pozitivní vztah k dopravě, téma pro ně proto bylo jasné. „Spojili jsme to dohromady a vyšlo to,“ dodává nadšeně Jakub Šurovský.

Kromě věcných cen vyhráli finalisté možnost přijetí bez přijímaček na Fakultu elektrotechnickou na ČVUT v Praze, Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně a Fakultu elektrotechniky a informatiky VŠB v Ostravě. Soutěž tak otevřela dalším mladým lidem možnosti seberealizace v moderním oboru. „Nadchlo mě, jaké nadané lidi jsem tu potkala. Mají obrovský přehled a dokážou propojit i zdánlivě nepropojitelné věci. Věřím, že se tu právě díváme na budoucnost energetiky,“ říká Diana Procházková.


 


Kontakt: stikova@ceps.cz

související články

Geoinženýrství: opomíjená zbraň proti globálnímu oteplování

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY

Klimatické změny se nedaří zastavit a většina států se o to ani nepokouší. Až globální oteplování překročí únosnou mez, lidstvo by mohlo najít spásu v geoinženýrství. Bohužel, mezinárodní společenství jeho výzkumu či případné regulaci takřka…

# technologie
# klima
# věda a výzkum

Ceny Wernera von Siemense jako poděkování za výbornou práci

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY

Dvacítka nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů získala ocenění ve 22. ročníku prestižní vědecké soutěže Cena Wernera von…

# věda a výzkum

Program Horizont 2020 již 7. rokem financuje evropské výzkumné projekty v energetice

09. 03. 2020
14:00
PRO-ENERGY

Od roku 2014 pomáhá program Horizont 2020 financovat mezinárodní projekty, věnované vědě a výzkumu mj. v oblasti nakládání s…

# technologie
# EU
# investice
# věda a výzkum

Severočeská Dubá se stala kolébkou plazmového zplyňování

06. 09. 2019
15:00
PRO-ENERGY

Ve vědeckotechnickém parku, zbudovaném z bývalé mlékárny v Dubé na Českolipsku, už téměř rok testují technologii plazmového…

# odpady
# věda a výzkum
# životní prostředí

Energií budoucnosti je jaderná fúze a obnovitelné zdroje

09. 06. 2019
16:00
Alena Adámková

Na komerční jadernou fúzi si ale musíme počkat až do druhé poloviny století, říká v exkluzivním rozhovoru pro PRO-ENERGY magazín…

# jádro
# technologie
# strategie
# věda a výzkum
# OZE

HANNOVER MESSE Digital Days

14. 07. 2020 09:00 - 15. 07. 2020 16:00
Messe Hannover
Průmyslová transformace se svými megatématy digitalizace, individualizace, ochrana klimatu a demografické změny pokračuje i přes krizi způsobenou koronavirem a je těžištěm HANNOVER MESSE Digital Days. Tato nová dvoudenní digitální akce informuje o aktuálním vývoji v oborech průmyslu, energie a logistiky a nabízí orientaci v době krize a po jejím konci.

Den plynové mobility (CNG/LNG/Biometan)

02. 09. 2020
prostory Pražské plynárenské

URBIS SMART CITY FAIR

02. 09. 2020 09:00 - 03. 09. 2020 17:00
Výstaviště Brno
URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

52310
Počet publikovaných novinek
1713
Počet publikovaných akcí
526
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika