Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Soutěž E.ON Energy Globe již ovlivnila životy stovek tisíc lidí

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY PRO-ENERGY

Motto „Žádný nápad není malý“ provází soutěž E.ON Energy Globe již jedenáctým rokem. 

# technologie
Soutěž E.ON Energy Globe již ovlivnila životy stovek tisíc lidí

ABSTRACT: The 11th season of the E.ON Energy Globe competition awarded another interesting projects. As the winning project was announced a mobile application, which enables its users to buy unconsumed food from restaurants/coffees at a discount, which reduces wasting.ZAJÍMAVÉ NÁPADY A PROJEKTY A ZAJÍMAVÍ LIDÉ

„Někdy máme možná pocit, že jako jednotlivci nemáme při ochraně životního prostředí šanci sami uspět. Ale i malý krok každého z nás může inspirovat ostatní. A tahle soutěž už v minulosti několikrát ukázala, že dobrý nápad dokáže ovlivnit životy stovek tisíc obyvatel České republiky,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel skupiny E.ON v ČR.

Soutěž E.ON Energy Globe motivuje jednotlivce, obce, firmy, školy, studenty, aby do soutěže přihlásili své projekty, zabývající se ekologií, ochranou přírody a trvalou udržitelností ve spojení s energetikou a rozvojem technologií. „Letos se do soutěže přihlásilo 273 projektů. Náš zájem o trvale udržitelný rozvoj ale nekončí vyhlášením výsledků soutěže,“ vysvětluje Martin Záklasník. 

Své vize v řešení environmentálních problémů představil na konferenci Energy Globe Days, která byla součástí vyhlášení výsledků světového finále soutěže Energy Globe World Awards. „Byznys a udržitelnost jsou trend a zelená orientace se stane pro firmy konkurenční výhodou. Čtvrtinu elektřiny dnes E.ON vykupuje z obnovitelných zdrojů a nabízíme i dodávku stoprocentně zelené energie. Hlavním tahounem změny ale stále zůstávají lidé, kteří od firem požadují ohleduplnost k životnímu prostředí,“ doplňuje Martin Záklasník.

V rámci inspirativních přednášek se na světovém finále představil letošní nejlepší ekologický projekt České republiky a absolutní vítěz 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe aplikace  Nesnězeno.cz. Pomocí chytré aplikace si mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak skončilo v odpadkovém koši.
 

VÍTĚZNÉ PROJEKTY 11. ROČNÍKU E.ON ENERGY GLOBE


Celkový vítěz 2019 a vítěz kategorie Produkt

Aplikace Nesnězeno pro záchranu jídla z restaurací

Autoři projektu Nesnězeno.cz si dali za cíl co nejvíce eliminovat plýtvání jídlem v restauracích, bistrech a kavárnách. Pomocí mobilní aplikace si mohou lidé velmi jednoduše vybrat a objednat za zvýhodněnou cenu jídlo, které se daný den nepodařilo prodat. Více než 50 tisíc uživatelů aplikace si může vybírat z nabídky 270 provozoven z celé České republiky. „Máme obrovskou radost z toho, kolik lidí nás podporuje a zachraňuje jídlo před vyhozením do koše. Získaných ocenění si nesmírně vážíme a jsou pro nás velkou motivací do další práce,“ uvádí Michaela Gregorová, spoluzakladatelka projektu Nesnězeno.cz. Od startu projektu se již podařilo zachránit více než 17 tisíc porcí jídla.


Vítěz kategorie Obec

Nakládání s odpady ve Vsetíně: „Je to čistě na nás“

Město Vsetín se rozhodlo zásadně změnit nakládání s komunálním odpadem a také omezit využívání jednorázových plastů. Vybudovalo proto systém pro používání vratných nápojových kelímků, které budou k dispozici i pro organizátory veřejných akcí a pro okolní obce. Ve spolupráci s neziskovým sektorem vyrábí znovupoužitelné textilní sáčky. „Lidé při používání textilních sáčků hned vidí, že v koši nemají tolik plastů. Pozitivní také je, že naši občané mohou drobnostmi ovlivnit globální problémy,“ Simona Hlaváčková, místostarostka Vsetína.

Vítěz kategorie Stavba

Energeticky úsporná mateřská škola v Sedlejově 

Spojením smělé architektury a moderních stavebních postupů vznikla v malé obci na Vysočině jedinečná mateřská škola. Pasivní budova s minimální energetickou náročností, je navržena tak, aby zvenku působila jako původní zástavba, hospodářské stavení. „Jedná se o novostavbu s minimální energetickou náročností, která dokonale zapadá do původní zástavby. Zvenčí vypadá, jako by zde stála už desítky let,“ popisuje budovu Milan Beneš, starosta Sedlejova. Budova skrývá novodobé technologie, jako je tepelné čerpadlo nebo větrání pomocí rekuperace, a přitom navenek stále působí jako vesnická stodola. Ke stavbě také patří retenční nádrže pro zachytávání dešťové vody, která pak slouží pro závlahu zahrady.

Vítěz kategorie Vzdělávání

Včelí stráž – ochránci hmyzích opylovatelů

Projekt Včelí stráž se věnuje vzdělávání dětí i vedoucích kroužků, zaměřených na včelařství. Sdružuje 220 kroužků po celé České republice a každoročně se do jejích aktivit zapojí přes dva tisíce dětí. Děti si zkoušejí nelehkou manuální práci, točí a sdílí videonávody a samy přicházejí s řešeními problematické situace se včelstvem v budoucnu. „Vymírání užitečných včel a hmyzu se média často nevěnují a řeší obvykle jiné „viditelnější“ problémy v přírodě. Jsme rádi za každého člověka, který se začne o tuto problematiku zajímat a také přispěje k nápravě,“ vysvětluje Jiří Cafourek ze sdružení VČELÍ STRÁŽ.

Vítěz kategorie Firma

Cirkulární doprava v Brně

Projekt využití biometanu názorně ukazuje možnosti zpracování bioodpadu na cennou surovinu – bioplyn. Prvenství v kategorii Firma získal Institut cirkulární ekonomiky, který představil unikátní technologii úpravy bioplynu z čistírenských kalů na biometan.

Ten následně slouží jako palivo pro vozidla městské hromadné dopravy. „Nejdříve můžeme očekávat nasazení autobusů městské hromadné dopravy na biometan do běžného provozu v Praze, kde aktuálně jednáme, a poté bychom mohli vyjet i v Brně,“ prozrazuje Petr Novotný, projektový manažer Institutu cirkulární ekonomiky.

Vítězové českého kola soutěže E.ON Energy Globe Awards
 

Vítězové celosvětového finále soutěže Energy Globe Awards

 (red)

související články

Řízené pluhování se osvědčilo

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Nový plynovod společnosti E.ON Distribuce zaorává mezi Soběslaví a Planou nad Lužnicí speciální pluh. V zimě už plynovod může zásobovat zákazníky. 

# plyn
# technologie

Pokládat plynovod pluhováním je přesnější a ekologičtější

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Více podrobností o výstavbě plynovodu speciální metodou doplnil vedoucí Správy a provozu zemního plynu Tomáš Vacek.  

# plyn
# technologie
# infrastruktura

Fotovoltaika pro domácnosti (už) není žádný luxus

07. 06. 2020
16:00

Zvyšování energetické soběstačnosti, snižování nákladů, efektivní řízení spotřeby, kratší návratnost, jednodušší administrativa a…

# OZE slunce
# technologie
# úspory
# dotace
# OZE

Snadno vznětlivé elektromobily? Statisticky nesmysl

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Baterie elektromobilů obsahují velké množství energie, která se v případě poškození může přeměnit na teplo a zapálit celý vůz.…

# paliva
# automotive
# technologie
# bezpečnost

Solární fólie s účinností klasických FV panelů

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Slabá baterie v mobilu? Jednoduše přístroj položte na sluníčko a chvíli počkejte. Takto komfortní nabíjení nás čeká, pokud se na…

# OZE slunce
# technologie
# účinnost

HANNOVER MESSE Digital Days

14. 07. 2020 09:00 - 15. 07. 2020 16:00
Messe Hannover
Průmyslová transformace se svými megatématy digitalizace, individualizace, ochrana klimatu a demografické změny pokračuje i přes krizi způsobenou koronavirem a je těžištěm HANNOVER MESSE Digital Days. Tato nová dvoudenní digitální akce informuje o aktuálním vývoji v oborech průmyslu, energie a logistiky a nabízí orientaci v době krize a po jejím konci.

Den plynové mobility (CNG/LNG/Biometan)

02. 09. 2020
prostory Pražské plynárenské

URBIS SMART CITY FAIR

02. 09. 2020 09:00 - 03. 09. 2020 17:00
Výstaviště Brno
URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

52310
Počet publikovaných novinek
1713
Počet publikovaných akcí
526
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika