Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Dům z konopí

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY Simon Dytrych

To není sen drogově závislého, ale realita. Již pralidé z konopí běžně stavěli chýše a moderní člověk je možná zanedlouho napodobí. Rostlina se po zpracování a smíchání s vápnem přemění na pevný a odolný „beton“, který je šetrný k planetě i lidskému zdraví.

# technologie
# budovy
Dům z konopí

ABSTRACT: In the minds of most, cannabis = drug. In fact, the industrially produced cannabis (hemp) can be used to make solid, durable and environmentally friendly construction material called “hempcrete”.Environmentální faktory hrají při stavbě budov stále důležitější roli. Evropská unie zpřísňuje nároky na energetickou náročnost a zákony národních států ji v podobě implementací následují. Poptávka po ekologických řešeních a materiálech pochází i od samotných zákazníků. Ty v současnosti zajímá nejen to, kolik budova spotřebuje, ale také z jakých materiálů je vyrobena. Stále více lidí si totiž uvědomuje, jak moc stavební sektor znečišťuje životní prostředí.

Například produkce cementu, nezbytné součásti betonu, emituje 8 % světového CO2. Pokud jej navíc jednou vyrobíme, nelze se jej jen tak zbavit. Rozkládá se velice dlouho, recyklací ztrácí většinu pozitivních vlastností a zničit jej stojí mnoho peněz. V posledních letech se tedy stále více pozornosti upíná k alternativním stavebním materiálům.

KONOPNÝ BETON

Mezi ostatními vyniká cannabis neboli konopí, respektive „beton“ z něj vyrobený. V Severní Americe se pro něj vžil název „hempcrete“, vzniklý sloučením slova „hemp“ (technické konopí) a „concrete“ (beton).

Vzniká smícháním konopného pazdeří, minerálního pojiva (například hydraulického vápna) a vody. Pazdeří je součást dužiny stonku rostlin, kterou lze využít k výrobě vláken. Žádná jiná průmyslově pěstovaná plodina jej neobsahuje tolik jako konopí. Obvykle se využívá jako podestýlka pro zvířata, v poslední době však získává místo i ve stavebnictví.

Po smíchání vápna s vodou vznikne pojivo, které udrží pohromadě konopný materiál. Ten musí několik hodin tuhnout, než jej lze použít. Proces tuhnutí se úplně završí až během následujících let, kdy už je stavba hotová. Po tu dobu beton stále tvrdne a zpevňuje se. Rozdíl oproti konvenčnímu betonu je, že vápno nevyplňuje mezery mezi částicemi, ale pouze je spojuje. Ve finálním materiálu se tedy nacházejí vzduchové bubliny. To znamená lepší izolační vlastnosti. Poměr jednotlivých příměsí se liší podle toho, zda beton stavitel použije na stavbu podlah, zdí či stropu.

LEVNÝ, PEVNÝ, ODOLNÝ

Konopné pazdeří, určené pro stavbu budov, zákazníci v současnosti nepoptávají běžně. Nevyrábí se proto ve velkém množství s nízkými náklady. Přesto dokáže cenově konkurovat tradičnímu betonu, protože se od podstaty jedná o dostupnou a levnou hmotu.

Disponuje i řadou dalších výhod. Má skvělé izolační vlastnosti, srovnatelné s konvenčně užívanými stavebními materiály. Dokáže spolehlivě udržet teplo uvnitř a hluk vně domu.

Odolá i zuřícím živlům. Vápno dodá materiálu ohnivzdornost, jak dokázala studie britské společnosti BRE Global, která se specializuje na certifikaci protipožárních opatření. Ani voda není problém. Pazdeří pojme vlhkost o osminásobku vlastní váhy. Když nastanou vhodné podmínky, voda se odpaří do okolního vzduchu, nezůstává ve zdech a nerozkládá je.

„Hempcrete“ bohužel není tak tvrdý, aby sám udržel dům pohromadě. Majitel jej však může využít v kombinaci s jiným materiálem. Vědci z kanadské Queen´s University v roce 2012 provedli experiment, při němž vyplnili dřevěný skelet konopným betonem. To zabránilo prohýbání dřeva a výsledná konstrukce unesla tří až čtyřnásobek vlastní váhy. Konopný dům kvůli stabilitě bohužel vyžaduje nadstandardní tloušťku zdiva, což může odradit majitele menších pozemků.

NEŠKODÍ ČLOVĚKU ANI PLANETĚ

Nejenže konopný beton díky absenci cementu emituje pouze minimální množství CO2, v určitém slova smyslu jej dokonce pomáhá z atmosféry filtrovat. Jako každá rostlina, i cannabis potřebuje uhlík k fotosyntéze, bez níž by nemohl existovat. Dle studie z roku 2003, publikované v časopise s názvem Advances in Nanoparticles, se v tuně konopí nachází 325 kg CO2. Když vezmeme v potaz zplodiny z produkce vápna, metr krychlový materiálu dle vědců ušetří 110 kg zplodin.

Konopí také působí jako účinné antiseptikum a antimykotikum. To znamená, že nezplesniví, což je pozitivem pro alergiky. Negativem naopak je, že samo o sobě může způsobit alergickou reakci. Jinak ale není toxické ani jinak zdraví škodlivé.

Při pěstování se obvykle nevyužívají pesticidy, protože konopí přirozeně odpuzuje většinu hmyzu, hlodavců i plevele. Tuto vlastnost si uchovává i po následném zpracování, takže majitele nemovitosti chrání před škůdci.

KONOPNÁ RENESANCE

Užitné konopí lidstvo provází od pradávna. Jeho zbytky archeologové nalezli ve zdech pravěkých chýší. V roce 2737 před Kristem popsal čínský císař Shen Nung, jak jej lze využít při léčbě malárie, revmatismu či jiných chorob. Gutenberg vytiskl v roce 1455 svou první bibli na konopný papír a Leonardo da Vinci namaloval proslulý obraz Mony Lisy na tkaninu ze stejné rostliny.

S průmyslovou revolucí se význam konopí rapidně zmenšil a nahradily jej jiné materiály. Postupem času se rostlina proslavila především jako nelegální droga. Možná je na čase ji této nálepky zbavit a znovu ji začít smysluplně využívat. Může to dávat smysl z hlediska environmentálního i ekonomického.

související články

Řízené pluhování se osvědčilo

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Nový plynovod společnosti E.ON Distribuce zaorává mezi Soběslaví a Planou nad Lužnicí speciální pluh. V zimě už plynovod může zásobovat zákazníky. 

# plyn
# technologie

Pokládat plynovod pluhováním je přesnější a ekologičtější

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Více podrobností o výstavbě plynovodu speciální metodou doplnil vedoucí Správy a provozu zemního plynu Tomáš Vacek.  

# plyn
# technologie
# infrastruktura

Fotovoltaika pro domácnosti (už) není žádný luxus

07. 06. 2020
16:00

Zvyšování energetické soběstačnosti, snižování nákladů, efektivní řízení spotřeby, kratší návratnost, jednodušší administrativa a…

# OZE slunce
# technologie
# úspory
# dotace
# OZE

Snadno vznětlivé elektromobily? Statisticky nesmysl

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Baterie elektromobilů obsahují velké množství energie, která se v případě poškození může přeměnit na teplo a zapálit celý vůz.…

# paliva
# automotive
# technologie
# bezpečnost

Solární fólie s účinností klasických FV panelů

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Slabá baterie v mobilu? Jednoduše přístroj položte na sluníčko a chvíli počkejte. Takto komfortní nabíjení nás čeká, pokud se na…

# OZE slunce
# technologie
# účinnost

HANNOVER MESSE Digital Days

14. 07. 2020 09:00 - 15. 07. 2020 16:00
Messe Hannover
Průmyslová transformace se svými megatématy digitalizace, individualizace, ochrana klimatu a demografické změny pokračuje i přes krizi způsobenou koronavirem a je těžištěm HANNOVER MESSE Digital Days. Tato nová dvoudenní digitální akce informuje o aktuálním vývoji v oborech průmyslu, energie a logistiky a nabízí orientaci v době krize a po jejím konci.

Den plynové mobility (CNG/LNG/Biometan)

02. 09. 2020
prostory Pražské plynárenské

URBIS SMART CITY FAIR

02. 09. 2020 09:00 - 03. 09. 2020 17:00
Výstaviště Brno
URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

52310
Počet publikovaných novinek
1713
Počet publikovaných akcí
526
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika