Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Aktuality v oblasti obnovitelných zdrojů energie

27. 11. 2019
14:00
PRO-ENERGY red

Přinášíme vám výtah zajímavých novinek z médií z portálu energy-hub.cz v oblasti OZE, ekologie a hospodárnosti v období 9/2019 – 11/2019 (redakčně upraveno). 

# OZE
Aktuality v oblasti obnovitelných zdrojů energie

ČEŠI PODPORUJÍ STANOVENÍ CÍLŮ PRO OZE

♦ Česko zůstává v podílu OZE stále pozadu, podpora zelené energii je ale přiměřená. Alespoň to vyplývá z kontroly, kterou zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu na konci září. Jasná zelená ale nezaznívá z Ministerstva životního prostředí pro uhlíkovou neutralitu. Podle ministra Richarda Brabce snížíme emise do roku 2050 o 80 procent, Evropská komise chce ale do stejného data dosáhnout klimaticky neutrální politiky.

Více než polovina Čechů se přitom cítí být klimatickými změnami ohrožena. Největší obavy jsou z nedostatku vody, kterým se cítí ohroženo až 57 % z nich. Na severu Čech při polských hranicích se občané obávají nedostatku vody kvůli rozšíření uhelného dolu Turów. V příhraničních oblastech si také už lidé musí rozmyslet, jak dlouhou sprchu si dají, dochází i voda v jejich studních.

Česká veřejnost tak podporuje náročné cíle pro obnovitelné zdroje. Podle výsledků průzkumu veřejného mínění v zemích EU si jejich stanovení přeje až 83 % Čechů. K ambicióznějším cílům v oblasti obnovitelné energetiky vyzvala Ministerstvo průmyslu a obchodu na konci října také skupina 24 senátorů. Žádají, aby ministerstvo upravilo Národní klimaticko-energetický plán a posílilo v něm budoucí význam obnovitelných zdrojů. 

SOUD OSVOBODIL ALENU VITÁSKOVOU

♦ Solární energie zažila v Česku svůj boom, na který se nemile vzpomíná souslovím „solární baroni“. Především fotovoltaika zažívá od té doby značnou kritiku, lidé mají strach, že obnovitelná energie je jen byznys pár vybraných podnikatelů a státu. Ostatně i Andrej Babiš a Miloš Zeman se k takové energetice stavějí kriticky právě vzpomínkou na sluneční daň a desítky miliard, o které stát přišel.

♦ Majitelé solárních elektráren měli neoprávněně dostat licence a garantovanou výkupní cenu elektřiny. Krajský soud v Brně ale v listopadu 2019 zprostil obžaloby bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou a stejně rozhodl i u bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaely Schneidrové. Stín kritizované fotovoltaiky dopadl i na ostatní obnovitelné zdroje.

SNIŽOVÁNÍ CENY ELEKTŘINY Z OZE NAPOMÁHÁ ZVYŠOVÁNÍ JEJÍ VÝROBY

Na druhou stranu, od této diskuze už několik let uplynulo, využívání obnovitelných zdrojů je globálně rozšířenější, stejně tak i otevřená debata o klimatické krizi, která bez zdráhání kritizuje řadu politických kroků. Ať už ústy aktivistů, studentských demonstrantů nebo vědců. Stát se navíc chystá snížit podporu právě pranýřovaných solárních zdrojů energie. Související kontrola se má týkat pouze velkých zdrojů, tedy ne solárních panelů na střechách rodinných domů. Ministerstvo by chystanými kroky chtělo ušetřit šest miliard korun. 

♦ Cena zelené elektřiny ale klesá, roste naopak její podíl v celkové produkci energie. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) má být do roku 2024 až 30 procent globální produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů. A až 60 % se má na tomto nárůstu podílet právě solární elektřina. Získává na popularitě i díky firmám, které se ve snaze působit zeleně přiklánějí k umístění solárních panelů na střechy svých budov. K takovému kroku se stále více přidávají i jednotlivci, kteří solární panely instalují na své domy. Transformace energetiky ale není natolik rychlá, aby zastavila klimatickou krizi.

V ČR POUHÉ OZE NEMOHOU NAHRADIT VÝROBU Z UHLÍ

♦ Co se týče Česka, potřebuje podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka novou energetickou koncepci a vlastní transformaci energetiky. Obnovitelné zdroje by však nestačily na nahrazení uhelných elektráren, pokud by opravdu došlo k ukončení jejich provozu, a zároveň k nahrazení jaderných bloků po skončení jejich životnosti. Proto Havlíček doporučuje investovat do jádra.

K DEKARBONIZACI ENERGETIKY ZAČÍNAJÍ PŘISPÍVAT I VELKÉ FIRMY

♦ Kromě některých politiků a jejich rétorik zelenají také nadnárodní firmy. Amazon se stane do roku 2040 uhlíkově neutrálním. Americká společnost v rámci partnerství se společností Global Optimism podepsala dohodu Climate Pledge (Klimatický závazek), jejímž cílem je splnit závazky Pařížské klimatické dohody o 10 let dříve. Další světový gigant – Google – oznámil záměr utratit skoro 47 miliard korun za podporu nových projektů elektřiny z obnovitelných zdrojů v USA, Jižní Americe a Evropě. Díky prudkému poklesu cen na výrobu solární energie bude Google většinu svých investic směřovat do nových fotovoltaických elektráren a větrných elektráren.

♦ Ze všech koutů světa můžeme slyšet, že podpora obnovitelných zdrojů roste, že vlády i korporace se snaží zelenat, nebo že aktivisté, studenti nebo odborníci upozorňují na nutnost transformace energetiky. Na druhé straně nechybí ale ani zprávy o extrémní úrovni smogu, úbytku živočišných druhů nebo hrozbě výrazného zvýšení hladin oceánů při tání ledovců. Ostatně sami si možná vybavíte poslední podzim, kdy se i některé listopadové dny podobaly spíše babímu létu.

související články

Aktuality v oblasti obnovitelných zdrojů energie

07. 06. 2020
16:00

Přinášíme vám výtah zajímavých novinek z médií z portálu energy-hub.cz v oblasti OZE, ekologie a hospodárnosti v období 03/2020 – 05/2020 (redakčně upraveno).

# politika
# OZE

Komunitní energetika českou vládu nezajímá

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Česká vláda příležitosti komunitní energetiky zcela ignoruje, ačkoli se tato tematika stala jednou z priorit EU. Starostové však…

# EU
# strategie
# OZE

Hnací síly růstu antropogenních emisí, mýty a realita

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Globální růst emisí skleníkových plynů je neoddiskutovatelný fakt a bez ohledu na to, zda způsobuje změnu klimatu anebo je tato…

# emise
# životní prostředí
# OZE

Fotovoltaika pro domácnosti (už) není žádný luxus

07. 06. 2020
16:00

Zvyšování energetické soběstačnosti, snižování nákladů, efektivní řízení spotřeby, kratší návratnost, jednodušší administrativa a…

# OZE slunce
# technologie
# úspory
# dotace
# OZE

Dojde k revizi směrnice o obnovitelných zdrojích v dopravě?

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Poté, co Evropu zasáhla koronavirová pandemie, začal premiér Andrej Babiš prohlašovat, že by Evropská unie měla zapomenout na boj…

# politika
# EU
# klima
# doprava
# životní prostředí
# OZE

HANNOVER MESSE Digital Days

14. 07. 2020 09:00 - 15. 07. 2020 16:00
Messe Hannover
Průmyslová transformace se svými megatématy digitalizace, individualizace, ochrana klimatu a demografické změny pokračuje i přes krizi způsobenou koronavirem a je těžištěm HANNOVER MESSE Digital Days. Tato nová dvoudenní digitální akce informuje o aktuálním vývoji v oborech průmyslu, energie a logistiky a nabízí orientaci v době krize a po jejím konci.

Den plynové mobility (CNG/LNG/Biometan)

02. 09. 2020
prostory Pražské plynárenské

URBIS SMART CITY FAIR

02. 09. 2020 09:00 - 03. 09. 2020 17:00
Výstaviště Brno
URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

52310
Počet publikovaných novinek
1713
Počet publikovaných akcí
526
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika