Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Aktuality v elektroenergetice

27. 11. 2019
13:00
red

Přinášíme vám výtah zajímavých novinek z médií z oblasti elektroenergetiky z portálu energy-hub.cz v období 9/2019–11/2019 (redakčně upraveno).

# elektřina
Aktuality v elektroenergetice

Dukovany dostavíme, tvrdí politici

Ministerstvo životního prostředí koncem srpna informovalo, že vydalo kladné stanovisko EIA pro budoucí projekt dostavby JE Dukovany. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová o měsíc později sdělila, že plánovaný blok bude reálně připraven ke spuštění nejdřív mezi lety 2038 až 2040.

Jádro vehementně podporují i vládní činitelé. Premiér Andrej Babiš v půlce října řekl, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček navíc tvrdí, že kromě plánovaného rozšíření Dukovan bude třeba dobudovat reaktor(y) i v JE Temelín. 

Dle Havlíčkova názoru bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko brzy kde brát elektřinu. Pokud si nezvolíme jádro, musíme se spokojit s uhlím, tvrdil v rozhovoru pro deník Právo koncem října. Dosáhnout do roku 2040 výroby více než poloviny elektrické energie v atomových elektrárnách považuje za nereálné vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

Poslední informaci k tématu poskytl v polovině listopadu Babiš. Tvrdí, že nový blok se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Polostátní firma ČEZ příští rok rozjede výběr dodavatele.

České plány mohou zhatit rakouští zelení. Ti po nedávných volbách posílili a tuzemské reaktory jim dlouhodobě vadí. K mezistranickému odporu vyzývají i rakouští lidovci. Spolková země Horní Rakousy se dokonce nedávno obrátila na Evropskou komisi s požadavkem, aby prověřila plány Česka na rozšiřování jaderných elektráren. Pozitivem pro Česko je, že Rada EU dál považuje jadernou energii za udržitelnou.

Postavit novou elektrárnu nebo opravit starou bude v Evropě těžší než dřív. Může za to rozsudek Tribunálu Soudního dvora EU z konce října, týkající se plynovodu OPAL. Země budou muset před stavbou řešit přání svých sousedů. České jaderky však provázejí i technické potíže. Temelín v polovině listopadu neplánovaně odpojil první blok kvůli chvějící se turbíně. Za situaci patrně nesou vinu rychlé změny počasí. O dva dny později reaktor opět začal vyrábět elektřinu.

V Dukovanech koncem srpna dokončili kontrolu parogenerátoru odstaveného bloku a začali s opravou. V půlce října již byly na plném výkonu všechny čtyři výrobní bloky.

Pokračuje také proces hledání úložiště jaderného odpadu. Začátkem listopadu se na Ministerstvu průmyslu a obchodu poprvé sešla nově ustanovená skupina odborníků, která má pomoci při zúžení počtu možných lokalit pro úložiště. Vytipované obce příliš svolné nejsou. Například zástupci z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska trvají na tom, že by případná stavba úložiště ohrozila tamní zdroje pitné vody.


Rusko kraluje jaderné energetice

Rusko bezkonkurenčně kraluje jaderné energetice a tamní Rosatom staví reaktory po celém světě. Začátkem září byly dokončeny hydraulické testy na první běloruské jaderné elektrárně Astravec, pravděpodobně s úspěchem. V Íránu zase v polovině listopadu začali vylévat beton v rámci výstavby jaderné elektrárny u přístavu Búšehr. V obou případech dodal reaktor Rosatom. V samotném Rusku pak začátkem listopadu uvedl do komerčního provozu druhý blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II.

Země sklízí úspěchy i v oblasti paliv. Ve výzkumném ústavu jaderných reaktorů NIIAR (součást Rosatomu) byla zkraje listopadu dokončena první fáze reaktorových zkoušek paliva odolného proti nehodám (ATF, accident tolerant fuel). Podobné palivo testuje i USA. Palivová divize Rosatomu TVEL o pár dní později uzavřela smlouvu na dodávky jaderného paliva pro jaderné bloky 3 a 4 čínské JE Xudabao, které jsou právě ve výstavbě.

♦ Rusko jako jedno z mála využívá malé modulární reaktory. První ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov v polovině září dorazila na svoji trvalou základnu blízko izolovaného ruského města Pevek na Čukotce. Rusko plánuje další 2 jaderné ledoborce s menšími, lehčími a výkonnějšími reaktory.

♦ Francouzi představili design svého malého modulárního reaktoru v polovině září a Estonský start-up podepsal začátkem října memorandum o porozumění s americko-japonskou společností GE Hitachi Nuclear Energy o zpracování studie proveditelnosti výstavby modulárního reaktoru. Britská vláda zase přislíbila během příštích čtyř let investovat celkem 220 milionů liber na vývoj vlastního fúzního reaktoru s výkonem alespoň 100 MW, který by pak do roku 2040 uvedla do komerčního provozu. Rusko však jediné pokročilo od vývoje k činům.

♦ V Evropě a v USA jaderný průmysl spíše upadá. V USA musejí některé zdroje dokonce dotovat, aby dokázaly konkurovat levnému plynu a obnovitelným zdrojům. Three Mile Island v Pennsylvánii provozovatel dokonce musel uzavřít. Britská JE Hinkley Point C se neustále prodražuje a opožďuje, stejně jako francouzská JE Flamanville. Problémy má i slovenská JE Mochovce. Trpí technickými nedostatky i problémy s financováním.

♦ Z výroční zprávy o stavu jaderného průmyslu WNISR nicméně vyplývá, že globální kapacita jaderných elektráren loni stoupla na nové maximum.

Elektřina zdraží

Průměrná česká domácnost letos utratí za elektřinu 32 636 korun, meziročně o 23 % víc. Vyplývá to ze statistik projektu Index24 společnosti Porovnej24.cz. Příští rok elektřina pro tuzemské konečné odběratele zdraží, avšak méně než loni. Zvednout ceny se chystá například ČEZ či E.ON. Regulátor ERÚ plánuje snížit cenový strop, což pomůže domácnostem, ale zatíží distributory. Podobný krok nedávno učinil britský ekvivalent ERÚ.

♦ Německé podniky začátkem září žádaly po vládě opatření pro snížení ceny elektřiny. Kvůli odklonu od uhlí se obávají o vlastní konkurenceschopnost. V Polsku podobný problém řeší kompenzací nákladů, slovenské Ministerstvo hospodářství kvůli drahé elektřině rozdělí mezi 76 firem celkem 40 milionů eur (zhruba miliarda Kč).

Němci a Britové dekarbonizují

Evropané dekarbonizují energetiku. Výroba elektřiny v britských uhelných elektrárnách byla v druhém čtvrtletí tohoto roku rekordně nízká s podílem pouhých 0,7 %. Dle studie britského think-tanku Carbon Tracker je provoz 79 % uhelných elektráren v Evropě ztrátový. Energetické společnosti ale s tímto prohlášením zásadně nesouhlasí.

♦ Němci dekarbonizují pomaleji než Britové. První z elektráren by se v rámci tamního odklonu od uhlí mohla uzavřít již v příštím roce. Proces by mohl do roku 2022 v zemi vést k silnému nárůstu velkoobchodních cen elektřiny v následujících letech. Uvedla to poradenská společnost Oliver Wyman. Němci v rámci dekarbonizace vyplatí majitelům hnědouhelných elektráren finanční náhradu za jejich odstavení. Dostanou však méně, než čekali.

♦ Organizace Urgewald přesto informovala, že světový instalovaný výkon uhelných elektráren se při realizaci současných projektů navýší o téměř 30 %.

Česko se uhlí zbavuje pomalu

Česko dekarbonizaci pojalo tak trochu po svém. Sice u nás uhelná komise, která má ukončení využívání suroviny na starost, začátkem října schválila předsedy pracovních skupin a zadala první úkoly, ČEZ však plánuje v roce 2024 prodat uhelnou elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače, tedy mimo dosah státu. Ten si nicméně chce určitou kontrolu nad Počerady ponechat, jak řekli ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Samotný ČEZ se chce valné většiny uhelných elektráren zbavit do roku 2040.

Společnosti ČEZ i Sev.en EC v půli října uvedly, že u žádných znečišťujících látek nepřekračují emisní limity. Chvaletická hnědouhelná elektrárna, kterou vlastní druhá zmíněná společnost, však loni výrazně zvýšila objem zplodin rakovinotvorných látek, skleníkových plynů a jedovaté rtuti. Ministerstvo životního prostředí přitom koncem listopadu Chvaleticím zrušilo výjimku z emisních limitů, Sev.en EC tedy v blízké budoucnosti podobné prohlášení pravděpodobně nevydá. Elektrárna nemá ani platné povolení pro vypouštění odpadních vod.

Tuzemské uhelné zdroje navíc trpí nespolehlivostí. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS informoval, že se potýká s neočekávanými výpadky, a to zejména těch elektráren, které ČEZ v minulých letech s vysokými náklady modernizoval.

Trhy čeká reforma

♦ Trh s elektřinou vyžaduje reformu v souvislosti s nástupem obnovitelných zdrojů a aktivních spotřebitelů. V anglickém hrabství Cornwall se v půlce listopadu dostal do komerční fáze projekt, který má ověřit funkčnost systému, ve kterém mohou jednotlivé domácnosti poskytovat flexibilitu pro provozovatele distribučních či přenosových soustav. Stabilitu soustavy lze udržovat i pomocí inteligentního dobíjení elektromobilů, ukázal pilotní projekt firem TenneT a BMW.

♦ Česká republika se spolu s dalšími šesti státy připojí k evropskému vnitrodennímu trhu s elektřinou, což může zmírnit tuzemské cenové špičky. Ministerstvo průmyslu také předběžně počítá, že zhruba za pět let by mohly začít fungovat takzvané kapacitní platby pro odstavené elektrárny. Peníze budou dostávat za to, že budou připraveny v případě nedostatku elektřiny pohotově naskočit.

související články

Nové přehrady hydroenergetiku nespasí

07. 06. 2020
16:00
pro-energy.cz

Až naprší a… odteče – Česko chce zadržet vodu v krajině stavbou nových přehrad. Ačkoli se jejich součástí stanou i hydroelektrárny, znatelný nárůst potenciálu vodní energetiky očekávat nelze, tvrdí odpovědné instituce. Stavba potrvá dlouho a…

# OZE voda
# elektřina
# infrastruktura
# strategie

Energetika očekává rychlé zotavení ekonomiky

07. 06. 2020
15:00
pro-energy.cz

Běžný život se kvůli koronaviru na řadu týdnů zastavil, podniky nevyráběly, ale energetika a další obory tzv. kritické…

# elektřina
# technologie
# bezpečnost
# trhy

Vývoj cien energetických komodít v období 03/2020–05/2020

07. 06. 2020
15:00
pro-energy.cz

O vplyve opatrení proti šíreniu koronavírusu na ceny energetických komodít sme písali už v minulom čísle. Prvou komoditou, ktorá…

# plyn
# elektřina
# ceny
# trhy

Aktuality v elektroenergetice

07. 06. 2020
15:00
pro-energy.cz

Přinášíme vám výtah zajímavých novinek z médií z oblasti elektroenergetiky z portálu energy-hub.cz v období 03/2020–05/2020 …

# elektřina
# politika

Když nejde o cvičení, ale o realitu

07. 06. 2020
15:00
pro-energy.cz

Na podobné situace, jaké nastaly v souvislosti s COVID-19, se neustále chystáme a byli jsme připraveni, říká Daniel Rous, ředitel…

# elektřina
# bezpečnost
# infrastruktura

HANNOVER MESSE Digital Days

14. 07. 2020 09:00 - 15. 07. 2020 16:00
Messe Hannover
Průmyslová transformace se svými megatématy digitalizace, individualizace, ochrana klimatu a demografické změny pokračuje i přes krizi způsobenou koronavirem a je těžištěm HANNOVER MESSE Digital Days. Tato nová dvoudenní digitální akce informuje o aktuálním vývoji v oborech průmyslu, energie a logistiky a nabízí orientaci v době krize a po jejím konci.

Den plynové mobility (CNG/LNG/Biometan)

02. 09. 2020
prostory Pražské plynárenské

URBIS SMART CITY FAIR

02. 09. 2020 09:00 - 03. 09. 2020 17:00
Výstaviště Brno
URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

Komoditní data

10.07.2020
€/MWh okte
Base
38.5367
-10.5342 %
Peak
40.35
-13.364 %
Offpeak
36.7233
-7.20377 %
10.07.2020
€/MWh elix
Base
30.8967
0 %
Peak
33.3208
0 %
Offpeak
28.4725
0 %
09.07.2020
€/MWh ote
Base
39.4433
-14.5038 %
Peak
38.5708
-23.9921 %
Offpeak
40.3158
-2.908 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

52310
Počet publikovaných novinek
1713
Počet publikovaných akcí
526
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika