Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Ropa na brazilských plážích podle vlády pochází asi z Venezuely

09. 10. 2019
19:59
ČTK ENERGY-HUB

Brasília 9. října (ČTK) - Ropa nevyjasněného původu, kterou v posledních týdnech vyplavuje oceán na plážích na severovýchodě Brazílie, pochází velmi pravděpodobně z Venezuely. S odkazem na zprávu brazilské státní ropné společnosti Petrobras to dnes řekl brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles. Venezuelská vláda ani státní ropná společnost PDVSA jeho slova zatím nekomentovaly.

# ropa
# životní prostředí

Salles v dnešním slyšení v Kongresu prohlásil, že havárii způsobila loď cizí mocnosti. Není podle něj ale jasné, zda úmyslně, či náhodou. Únik ropy, který zasáhl přes 1500 kilometrů pobřeží, je však podle něj velice těžké dostat pod kontrolu.

Brazílie vyšetřuje záhadné znečištění pláží už přes měsíc. Petrobras už dříve uvedl, že ropa nepochází z brazilských vrtů. Únik nehlásí ani žádná z ropných plošin u brazilského pobřeží. Mnozí experti už dříve vyslovili domněnku, že ropa pochází ze ztroskotaného plavidla, tuto teorii se ale zatím nepodařilo spolehlivě prokázat. Brazilský prezident Jair Bolsonaro v úterý uvedl, že za únikem stojí cizí stát. Bez důkazů ho ale nechtěl jmenovat.

Petrobras v pondělí uvedl, že z brazilských pláží už odklidil 133 tun ropy. Podle některých ekologických aktivistů je havárie důkazem, že Brazílie nemá přehled nad děním ve svých pobřežních vodách. Vinu svalují částečně i na Bolsonara, který od ledna omezil financování vládních agentur a neziskových organizací, které se věnují ochraně životního prostředí.

Energetická olympiáda

18.10.2019
Fakula elektrotechnicá ČVUT a Národní technická knihovna
Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií.

Energy Forum 2019

17.10.2019 - 18.10.2019
hotel Ambassador, Václavské nám., Praha
Dvoudenní konference Energy Forum 2019 je určena zástupcům všech evropských energetických společností a zejména zástupcům provozovatelů přenosových a distribučních soustav, operátorům trhů, obchodníkům, výrobcům, jejich sdružením a regulatorním institucím.

Forum Elektromobilita 2019

17.10.2019 08:00 - 18.10.2019 13:30
Forum Karlín, Praha
Druhý ročník konference s výstavou & workshop o současnosti a budoucnosti elektromobility.

související články

Ropa kvůli překvapivě velkému růstu zásob v USA zlevňuje

17. 10. 2019
17:46
ČTK

Ceny ropy dnes klesají, hlavním důvodem je silný růst zásob suroviny ve Spojených státech, který výrazně překonal očekávání. Ztráty se ale drží v mezích díky oznámení Británie a Evropské unie, že uzavřely dohodu o brexitu.

# ropa
# ceny
# trhy

Nebezpečné chemické látky v Berounce připluly do středních Čech

17. 10. 2019
15:04
ČTK

Nebezpečné chemické látky, které minulý týden unikly do vody v Klatovech, připluly v Berounce do středních Čech. Dnes ráno je…

# bezpečnost
# životní prostředí

BASF chce postavit petrochemičku v Indii na obnovitelnou energii

17. 10. 2019
12:50
ČTK

Německý chemický koncern BASF plánuje zbudovat s partnery petrochemický závod v Indii za čtyři miliardy dolarů (92,4 miliardy Kč)…

# technologie
# infrastruktura
# strategie
# životní prostředí
# OZE

Sanace haldy Heřmanice neohrožuje ovzduší, ukázalo měření

17. 10. 2019
09:17
ČTK

Při sanaci haldy v Ostravě-Heřmanicích, jež patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji, nejsou překračovány…

# uhlí
# emise
# životní prostředí

Ropa zdražuje kvůli možnému prodloužení dohody o omezení dodávek

16. 10. 2019
19:00
ČTK

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují kvůli známkám toho, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci by mohli na…

# paliva
# ropa
# ceny
# trhy

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

46224
Počet publikovaných novinek
1541
Počet publikovaných akcí
414
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika