Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru, které nabízí platforma ENERGY-HUB

Novinky v palivech II/9/2019

02. 10. 2019
12:00
ENERGY-HUB jan Feryna

Otřesy a kolísající ceny PHM v důsledku útoků na Saudskoarabskou rafinerii. Dodávky PHM do ČR nicméně ohroženy nejsou. TPCA se pouští do nových druhů pohonů, zatímco Porsche u svých modelů 718 a 911 zůstává u osvědčené spalovací klasiky.  Podle MAAE jsou jaderné zdroje klíčové pro budoucí udržitelný rozvoj. To a mnohé další se dočtete v našem pravidelném čtrnáctidenním přehledu novinek z oblasti paliv.

# paliva
Novinky v palivech II/9/2019
 • 16.9. 2019 - Útok v Saúdské Arábii otřásl světovou ekonomikou. Zdraží i benzin v Česku

Víkendový útok na saúdskoarabská ropná zařízení pomocí dronů nečekaně otřásl s finančními trhy ve světě. Ropa zdražila za jediný den o 11 dolarů, což je nejvíc v historii. Útoky vyřadily z provozu pět procent světových dodávek ropy. Na události reagují burzy i americký prezident Donald Trump.

 • Toyota vyvíjí elektromobil, který nepotřebuje nabíječky

Jak by se vám líbilo mít elektrické auto, které nemusíte nabíjet? Není řeč o hybridech, Toyota vyvíjí prius, který se nabíjí, kdykoliv parkuje na slunci, a to díky fotovoltaickým článkům. Jenže to má háček - musí svítit slunce. Ale ne zase moc.

 • Správa rezerv: Zásobování Česka pohonnými hmotami je nyní plynulé

Zásobování Česka pohonnými hmotami je plynulé. V reakci na dění v Saúdské Arábii to dnes ČTK řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ropa ze Saúdské Arábie se v tuzemsku nezpracovává, úřad přesto situaci monitoruje, uvedl. Státní distributor paliv Čepro zatím neuvažuje o zvýšení cen pohonných hmot, sdělil ČTK šéf firmy Jan Duspěva. Sobotní útoky na dvě ropná zařízení snížily denní těžbu země o 5,7 milionu barelů, což odpovídá zhruba polovině těžby v zemi a pěti procentům globálních dodávek ropy.

 • 18.9. 2019 - Porsche nesází jen na elektřinu, ikonická 911 si zachová spalovací motor

Automobilka Porsche hovoří o modelu Taycan jako o nové ikoně značky, říká, že je pro ni velmi důležitý. Jenže pro fanoušky i zákazníky je zatím stále důležitější 911, model, který značka vyrábí už víc než padesát let. Podle Franka-Steffena Wallisera se u něj nemáme obávat rychlé elektrifikace. Pro menší 718 to do jisté míry platí také.

 • 19.9.2019 - Cena benzinu stagnuje, nafta poprvé od května zdražila

Cena benzinu v Česku se od minulé středy téměř nezměnila, nafta poprvé od konce května zdražila. Nejprodávanější benzin Natural 95 řidiči nyní natankují za průměrných 32,50 koruny za litr, tedy o dva haléře dráž než před týdnem. Průměrná cena dieselu se od minulé středy zvýšila o 17 haléřů na 31,86 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

 • Ministr Havlíček: Stát chce do budoucna podpořit vodík v dopravě

Stát chce mimo čisté elektromobilty do budoucna podpořit rovněž rozvoj vodíkové technologie v dopravě. Podpora by měla směřovat do rozvoje infrastruktury na výrobu a čerpání vodíku i do samotného využití vozidel na vodíkové palivové články. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček při návštěvě závodu TPCA v Kolíně.

 • Lidé v Bogatyni podávali další připomínky k rozšíření dolu Turów

Další připomínky podávali dnes lidé v Bogatyni v rámci veřejného projednávání záměru na rozšíření těžby v polském hnědouhelném dolu Turów na česko-polsko-německém pomezí. Jen přilehlý Liberecký kraj má k plánu 18 stran připomínek, které bude příští týden schvalovat krajské zastupitelstvo. Na jednání to řekl hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Česká strana je skeptická k polskému ujišťování, že zvětšení dolu nebude mít negativní dopad na hluk, prašnost a kvalitu vody na české straně hranice.

 • 21.9. 2019 - Kubánští zemědělci kvůli nedostatku pohonných hmot zapřáhnou voly

Kvůli nedostatku pohonných hmot Kubánci v zemědělství znovu zapojí hospodářská zvířata. Na 4000 volů má pomoci s pěstováním cukrové třtiny a dalších plodin. V plánu je také snížit dovoz hnojiv, místo nich se budou používat vedlejší produkty, které vznikají při výrobě cukru. S odkazem na šéfa cukrovarnického úřadu Azcuba Julia Garcíu Péreze o tom informují kubánská média.

 • 23.9. 2019 - Tanky by brzy mohly jezdit na elektřinu

Hlavní bojové tanky a další obrněná vozidla dohledné budoucnosti by mohly využívat elektrický nebo případně hybridní pohon. Přechod na takové pohonné systémy by vyřešil hned několik problémů, jimž dnes obrněnci čelí. Jednak by odpadly problémy se zajištěním značného množství paliva přímo na bojištích, a také by se podstatně snížilo ohrožení vojáků, kteří dnes zajišťují dopravu paliva pro obrněnce k bojovým liniím.

 • 24.9. 2019 - Pokuta za dieselový skandál: Daimler zaplatí 870 milionů eur

Německá automobilka Daimler zaplatí v souvislosti s dieselovým skandálem pokutu 870 milionů eur (22,5 miliardy korun). Oznámilo to dnes státní zastupitelství ve Stuttgartu. Příčinou pokuty je chybná certifikace naftových vozidel.

 • Honda do dvou let v Evropě ukončí prodej naftových vozů. Od roku 2025 chce prodávat jen elektromobily

Japonská automobilka Honda Motor do roku 2021 ukončí prodej naftových vozů v Evropě. Oznámila to firma. Podle listu Nikkei vyřadí Honda ze své evropské nabídky naftové verze automobilů Civic a HR-V. Automobilka již dříve uvedla, že od roku 2025 hodlá v Evropě prodávat pouze auta s elektrickým pohonem.

 • Na čerpací stanici v Budapešti zaměnili naftu a benzin

Britský koncern Shell přiznal pochybení na jedné z čerpacích stanic v Budapešti. „Nádrž na benzin byla omylem naplněna naftou a nádrž na naftu benzinem,“ uvedla divize Shell Hungary ve svém prohlášení.

 • 25.9. 2019 - MAAE: Udržitelný rozvoj a zmírnění klimatické změny se bez jaderné energetiky neobejdou

Pokud mají být splněny současné klimatické závazky jednotlivých zemí a jejich plány hospodářského rozvoje, vzroste do roku 2050 globální výkon jaderných elektráren o 80 procent. Vyplývá to z nejnovější prognózy vídeňské Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

 • 26.9. 2019 - Pohonné hmoty zdražují, naftu žene vzhůru blížící se zima

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zdražovaly. Průměrná cena nafty se po dvou měsících dostala opět nad 32 korun za litr. Prodává se za 32,04 Kč/l, což je o 18 haléřů více než minulou středu. Benzin Natural 95 zdražil o sedm haléřů na průměrných 32,57 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků se v následujících týdnech růst cen zmírní nebo zastaví.

 • Český stát na nás zapomíná, uvedl předseda asociace LPG

Český stát zapomíná při tvorbě nové legislativy na motoristy i provozovatele stanic se zkapalněným ropným plynem LPG. Při příležitosti pátečního mezinárodního dne LPG to dnes ČTK řekl předseda České asociace LPG Ivan Indráček. Jako případ uvedl novelu zákona o pozemních komunikacích, která zvýhodní provozovatele nízkoemisních vozidel při platbě dálničních poplatků. LPG ale ve výčtu chybí.

 • 27.9. 2019 - Bosch: S obnovitelnými syntetickými palivy k uhlíkové neutralitě

Syntetický benzín vyrobený s pomocí elektřiny získané z obnovitelných, uhlíkově neutrálních zdrojů energie, může velmi rychle snížit produkci oxidu uhličítého CO2 z narůstající dopravy. A to s využitím stávajících aut s benzínovými nebo dieselovými motory. Tak může být rychlou a účinnou odpovědí na zesilující aktivity na ochranu klimatu.

 • Stát poskytne na další výstavbu stanic na LNG 50 milionů korun

Stát poskytne na výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG) dalších 50 milionů korun z evropských fondů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V následujících letech by v Česku měly vzniknout zhruba dvě desítky stanic, loni stát na jejich výstavbu vyhradil z evropských peněz 100 milionů korun. V současnosti v ČR funguje jediná veřejná stanice.

 • 29.9. 2019 - Jsou tiché a bez zplodin. Francouzskou riviéru křižují solární lodě

Obliba čisté energie postupně roste. Před třemi lety obletělo letadlo Solar Impulse svět, lodi na solární pohon se to podařilo ještě o několik let dřív. Podobné projekty inspirovaly desítky lidí po celém světě a jeden z nich přivedl tato ekologická plavidla i na francouzskou riviéru. Malé katamarány se solárními panely si tady postupně razí cestu mezi luxusními jachtami.

Energetická olympiáda

18.10.2019
Fakula elektrotechnicá ČVUT a Národní technická knihovna
Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií.

Energy Forum 2019

17.10.2019 - 18.10.2019
hotel Ambassador, Václavské nám., Praha
Dvoudenní konference Energy Forum 2019 je určena zástupcům všech evropských energetických společností a zejména zástupcům provozovatelů přenosových a distribučních soustav, operátorům trhů, obchodníkům, výrobcům, jejich sdružením a regulatorním institucím.

Forum Elektromobilita 2019

17.10.2019 08:00 - 18.10.2019 13:30
Forum Karlín, Praha
Druhý ročník konference s výstavou & workshop o současnosti a budoucnosti elektromobility.

související články

Benzin a nafta zlevnily a ceny půjdou dál dolů

17. 10. 2019
11:31
Novinky.cz

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden mírně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla od minulé středy o sedm haléřů na 32,48 koruny za litr. Nafta zlevnila o devět haléřů na 31,95 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

# paliva
# trhy

Niektorý elektromobil vraj môže byť výhodnejší ako klasické auto

17. 10. 2019
10:00
https://www.webnoviny.sk/venergetike

Niektoré modely elektromobilov sú z pohľadu celkových nákladov výhodnejšou voľbou ako autá so spaľovacím motorom. A to napriek…

# paliva
# automotive
# trhy

Konference Čistá mobilita v chytrých městech na e-SALON V Praze

17. 10. 2019
03:30
tzbinfo

Na konferenci 14. 11. 2019 v Letňanech můžete mít vstupenky zdarma. V programu například témata: rozvoje alternativních pohonů v…

# paliva
# doprava
# životní prostředí

Bývalý obchodní ředitel Čepra se v kauze nevýhodných obchodů dovolal k Nejvyššímu soudu

16. 10. 2019
16:30
ČT24

Bývalý obchodní ředitel podniku Čepro Alexandr Houška si v kauze nevýhodných obchodů s palivem podal dovolání k Nejvyššímu soudu …

# paliva
# trhy
# personálie
# justice

Americká pracovní skupina pro jaderné palivo dostala od Trumpa další měsíc na předložení svých doporučení

16. 10. 2019
11:00
oEnergetice.cz

Americká pracovní skupina pro jaderné palivo, kterou vytvořil prezident Donald Trump v polovině července v návaznosti na…

# jádro
# paliva
# politika
# věda a výzkum

Komoditní data

17.10.2019
€/MWh okte
Base
43.55
11.5796 %
Peak
51.2483
15.1001 %
Offpeak
35.8517
6.90555 %
17.10.2019
€/MWh elix
Base
43.6354
15.8744 %
Peak
51.8092
21.9565 %
Offpeak
35.4617
8.00508 %
16.10.2019
€/MWh ote
Base
36.19
-29.1301 %
Peak
37.4842
-39.3108 %
Offpeak
34.8958
-13.5528 %

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

46224
Počet publikovaných novinek
1541
Počet publikovaných akcí
414
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika